• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstikamet çizmeye çalışanlarla uzlaşmayacağız
15 Aralık 2014 Pazartesi 16:16

"İstikamet çizmeye çalışanlarla uzlaşmayacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yalan haberler, manşetler yoluyla Türkiye’ye istikamet çizmeye çalışanlarla uzlaşmayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜPRAŞ fuel oil dönüşüm tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, tüm TÜPRAŞ mensuplarını kutlayarak, bu büyük yatırımdan dolayı şahsı ve milleti adına teşekkür etti.

Konsorsiyumun İspanyol tarafına da ortaya çıkardıkları bu ortak eserden dolayı şükranlarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Evet Türkiye olarak, gerçekten büyük bir gurur gününü, büyük bir iftihar manzarasını hep birlikte yaşıyoruz. İlave altyapı projeleri dahil 3 milyar dolar tutarında bir hacme ulaşan, ki bunu özelleştirme ve sonrasındaki yatırımlarla beraber toplamda yaklaşık 10 milyar dolar gibi bir yatırım olarak değerlendirmek mümkün, Türkiye'de şu ana kadar tek kalemde yapılmış en büyük sanayi yatırımımızı hizmete alıyoruz. Hiç şüphesiz bu, bizim için de, ülkemiz için de, milletimiz için de büyük bir iftihar kaynağıdır. Türkiye'ye bu büyük sanayi tesisini kazandırdıkları için, bize bu iftiharı yaşattıkları için TÜPRAŞ'a gönülden teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu büyük yatırımının Türkiye ekonomisine de çok önemli faydaları olacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"İstihdama, ihracata, Türkiye'nin bir enerji üssüne dönüşmesine, özellikle de arkadaşlarımın da az önce ifade ettiği gibi cari açığın 1 milyar dolar gibi yüksek bir rakamda azalmasına, bu büyük tesis vesile olacak. Irak-Türkiye Petrol Boru hattıyla, Türkiye enerjide çok önemli bir noktaya geldi. Ardından, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattıyla, bu konum daha da güç kazandı. Şimdi TANAP doğalgaz boru hattının devreye alınmasıyla Türkiye'nin gücüne güç katıyoruz."

"Türkiye enerjide kilit ülke konumuna yükselecek"

Irak ve Doğu Akdeniz gazının taşınması projesinin aynı şekilde çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerimizde inşa edeceğimiz 44 milyar dolar tutarındaki 2 nükleer santral yatırımıyla da, inşallah Türkiye, enerjide dünyanın kilit bir ülkesi, merkez bir ülkesi konumuna yükselecek" dedi.

Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Türkiye sadece bir transit ülke olmayacak, yapılan arama çalışmalarıyla, ticaret faaliyetleriyle, özellikle de bugün açtığımız bu ve benzeri yatırımlarla, Türkiye, enerjiye yön veren bir ülke konumuna yükselecek. Bugün açılışını yaptığımız bu büyük sanayi yatırımının, Türkiye için farklı bir anlamı daha bulunuyor. Bakınız, bir süredir Türkiye ekonomisine yönelik hem içeride, hem dışarıda belli çevrelerin adeta sistematik bir algı operasyonu yürüttüklerini görüyoruz. Bazı gazeteler, dergiler, televizyonlar onların yanında bazı ulusal ve uluslararası çevreler, Türkiye ekonomisi hakkında tamamen gerçek dışı bir algıyı yerleştirmeye çalışıyorlar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu saldırılara rağmen, bütün bu operasyonlara rağmen, Türkiye'nin bugün, tarihindeki en büyük sanayi tesisinin, 3 milyar dolarlık bir sanayi tesisinin açılışını gerçekleştiriyor olmasının, çok önemli ve son derece manidar olduğuna işaret etti.

"Kim ne derse desin kervan yürüyor"

Erdoğan, "Kim ne derse desin, kervan yürüyor. Kim, hangi operasyonu yaparsa yapsın, Türkiye büyümeye, güçlenmeye, hedeflerine doğru bir şekilde, kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor" diye konuştu.

TÜPRAŞ'ın, hiçbir algı operasyonuna, hiçbir yalana itibar etmeden, bu büyük yatırımı gerçekleştirmiş olmasının Türkiye ekonomisini karalayan bütün o çevrelere verilmiş en güçlü cevap olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki tüm yatırımcılardan, girişimcilerden beklentimiz işte budur, uluslararası yatırımcılardan da beklentimiz budur. Hiç kimse algılara aldanmasın, gerçeğe baksın, gerçek rakamlara, gerçek manzaraya baksın ve kararını da o şekilde versin. Bakın burada bir hususun altını da özellikle çizmek istiyorum. İçeride ya da dışarıda, algı operasyonları yoluyla, yalan haberler, yalan manşetler yoluyla, Türkiye'ye hala istikamet çizmeye çalışanlarla, hiçbir şekilde uzlaşmayacağız, onların önünde hiçbir şekilde diz çökmeyeceğiz. Şahsımın ya da arkadaşlarının burada olmaları ya da olmamaları hiç önemli değil. Burası demokratik bir ülke, biz seçimle geliyoruz, millet takdir edince de seçimle gideriz. Aynı zamanda bizler faniyiz, vakti zamanı gelince, emaneti sahibine teslim edeceğiz."

Milletin her zaman var olacağının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu millet, tarih boyunca olduğu gibi, bugün de, yarın da istiklaline aşık bir şekilde o istiklali muhafaza edecek. Özellikle yeni Türkiye'nin, büyük, güçlü Türkiye'nin kazanımlarına biz olsak da olmasak da millet her daim sahip çıkacak. Türkiye'nin, eski günlere döneceği umuduyla kirli işlere, kirli ilişkilere ve kirli ittifaklara girenler, başarılı olamayacaklarını görsünler ve bundan artık bir an önce vazgeçsinler. Ekonomimiz hamdolsun, büyümeye devam ediyor, demokrasimizin standartları daha da yükseliyor. Çözüm süreci, ekonominin, demokrasinin ve kardeşliğin umudu olarak, inatla, sabırla, dirençle filizlenmeye devam ediyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli irade ve hukunun her gün daha da güç kazandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sevgili dostlar lütfen yalanlara bakmayın. Siz, kuyruğuna basıldığı için feryat figan ortalığı velveleye verenlere hiç itibar etmeyin. Türkiye'de hamd olsun çok güzel gelişmeler yaşanıyor, inşallah çok daha iyi, çok daha güzel gelişmeler yaşanacak. Bütün bu yaşananlar, normalleşme sürecidir, bütün bu yaşananlar şunu kesinlikle unutmayalım ki Türkiye'nin, o yeni Türkiye'ye yönelik tohumlarının atılış sürecidir. Bunu özellikle ifade etmek isterim. Türkiye'nin eski günlere döneceği umuduyla kirli işlere, kirli ilişkilere yeltenenler, kirli ittifaklara girenler bunun cevabını alıyorlar ve almaya da devam edecekler. Ekonomimizden bahsettim. İşte bu yatırımlar ekonomimizin nereden nereye geldiğinin, nereye geleceğinin en güzel ifadesidir." 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA