• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsteyen ev numarasını cebe taşıyacak
02 Temmuz 2009 Perşembe 12:02

İsteyen ev numarasını cebe taşıyacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik şu ayrıntıları içeriyor...

Yönetmelik, elektronik şebekelerinde numara taşınabilirliğinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Yönetmeliğe göre, ulusal numaralandırma planında yer alan coğrafi numaralar, coğrafi olmayan numaralar ile mobil numaralar numara taşınabilirliği kapsamında olacak.

Numara taşınabilirliği, sabit elektronik haberleşme şebekeleri arasında veya mobil elektronik haberleşme şebekeleri arasında olacak. Coğrafi numara taşınabilirliği, numaranın taşıdığı coğrafi anlam değişmeksizin uygulanacak. Adres taşınabilirliği ve/veya hizmet taşınabilirliğine ilişkin yükümlülükler ile uygulanacak usul ve esaslar, Kurum tarafından ayrıca belirlenebilecek.

GMPCS hizmeti (uydu telefonu) için kullanılan abone numaraları, taşınabilirlik kapsamında olmayacak. Numara türlerine özel diğer hususlar Kurumca belirlenebilecek.

Aboneye tahsisli numara, numara ile ilişkili abonelik devam ettiği sürece taşınabilirlik kapsamında yer alacak.

Numara taşıma işlemi, abonenin numara taşıma talebi ile birlikte abonesi olmak istediği alıcı işletmeciye yazılı olarak, müşteri hizmetlerini arayarak, internet aracılığı veya Kurumca belirlenecek diğer yollar ile başvurmasıyla başlayacak.

Abonenin bu yönde bir talebi olmaksızın söz konusu abone için numara taşınabilirliği işlemi başlatılamayacak. Abone taşınacak numarayı, kimlik bilgilerini, verici işletmeci bilgisini, irtibat bilgilerini ve tercih ettiği taşıma zamanını doldurulan bir form ile alıcı işletmeciye bildirecek ve söz konusu işletmeci ile taşıma işleminin gerçekleşmesinden itibaren geçerli olacak şekilde abonelik sözleşmesi yapacak. Abone, söz konusu başvuru ile numara taşıma işleminin gerektirdiği bilgilerin verilmesine ve bu işlemin kendi adına alıcı işletmeci tarafından yürütülmesine onay vermiş sayılacak.

GİZLİLİK

İşletmeciler, numara taşınabilirliği işlemleri sırasında elde ettiği abonelere ait kişisel bilgilerin gizliliği konusunda ilgili mevzuata uygun olarak hareket edecek. İşletmeciler, numara taşıma işlemi sırasında elde ettikleri bilgileri, ilgili abonenin numara taşıma konusundaki talebini geri alması ya da bu talebi ertelemesi amacıyla kullanamayacak.

Taşıma işleminin gerçekleşmesiyle numarası taşınan abone ile alıcı işletmeci arasında abonelik sözleşmesi yürürlüğe girecek. Verici işletmeci, son tahakkuk döneminde numaranın taşınmasına kadar olan süre için tahakkuk eden borcundan dolayı aboneye fatura gönderecek. Fatura, abonenin depozito veya avans gibi alacakları düşülerek düzenlenecek.

Taşınması talep edilen numaranın başka bir aboneye ait olması, numarasını taşımak isteyen abonenin mevcut işletmecisinden numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması, numarasını taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin, kimlik bilgisini ispat edemeyecek derecede yanlış veya eksik olması gibi durumlarda numara taşınması talebi reddedilecek.

Kurum, gerekli görülmesi halinde bu gerekçelere ek olarak numara taşınabilirliğine ilişkin ret gerekçeleri düzenleyebilecek.

Abone, taşıma zamanının diğer ilgili işletmecilere duyurulmasından önce olmak kaydıyla alıcı işletmeciye başvurarak numara taşıma talebinden vazgeçebilecek.

Taşınmış bir numaranın tekrar taşınmasında veya numaranın tahsisli olduğu işletmeciye geri taşınmasında yönetmelikte belirtilen taşıma süreci uygulanacak.

Kurum gerekli görmesi halinde, abonenin aynı takvim yılı içerisinde bir numara için numara taşınabilirliği hizmetinden yararlanma sayısına sınır getirebilecek. Taşınan numara, alıcı işletmecide başka birine devredilmeyecek.

İşletmeciler, işletmeci numara taşınabilirliği yükümlülüğü olup olmamasına bakılmaksızın, taşınmış bir numaraya doğru başlattıkları veya taşıdıkları çağrıların, alıcı işletmeciye ilgili mevzuat uyarınca doğru şekilde yönlendirilmesi ile yükümlü olacak.

Taşınmış numaralara yapılan tüm çağrılar, uluslararası standartlarla belirlenen çağrı kurulma sürelerine uygun olarak yönlendirilecek.

ÜCRETLER

Numara taşınabilirliği kapsamında aboneye doğrudan yansıyabilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici nitelikte olamayacak.

Numara taşınabilirliği kapsamında, verici işletmeci, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numara taşınabilirliğine ilişkin işletmeciler arası ücretler ilgili mevzuata aykırı olmayacak şekilde işletmeciler arasında karşılıklı müzakere edilerek serbestçe belirlenecek.

İşletmeci, numara taşınabilirliği kapsamında tüketicilerin menfaatlerinin korunmasını, hizmetten en iyi koşullarda faydalanabilmelerini ve hizmet hakkındaki bilgilere kolayca ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla gerekli her türlü tedbiri alacak.

İşletmeci, numara taşıma konusundaki başvuruların nasıl yapılacağı; başvuru esnasında talep edilen bilgi ve belgeler, numara taşıma işleminin gerçekleşme süresi, numara taşıma karşılığında herhangi bir ücret ödenip ödenmeyeceği ve benzeri konularda tüketicileri bilgilendirecek ve bu bilgileri asgari olarak internet sitesinde yayımlayacak.

Taşınmamış numaralara uygulanan hizmet kalitesi kriterleri, taşınmış numaralar için de uygulanacak. İşletmecinin faaliyetlerinin numara taşınabilirliği koşullarına ve mevzuata aykırı olması durumunda, idari para cezası veya diğer yaptırımlar uygulanacak.

Yönetmelikle, 1 Şubat 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanan Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

İşletmeciler, coğrafi numara taşınabilirliği ile coğrafi olmayan numara taşınabilirliğini 10 Eylül 2009 tarihine kadar uygulamaya geçirmekle ve bu yönetmelik hükümleri çerçevesinde gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlü olacak.

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce numara taşınabilirliği uygulamasına geçmiş olan işletmeciler, yönetmelikten kaynaklanan değişiklikleri 10 Eylül 2009'a kadar uygulamaya geçirecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA