• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte üreticiyi tedirgin eden düşüşün sebebi
26 Temmuz 2009 Pazar 12:04

İşte üreticiyi tedirgin eden düşüşün sebebi

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, süneyle mücadelede geç kalındığı için Konya Ovası'nda üretilen buğdayın yaklaşık yüzde 60'ında kalitenin düştüğünü söyledi.
Motuk, yaptığı açıklamada, hasadın tamamlanmasına kısa bir süre kala ekmeklik buğdayın fiyatının 50 ile 53 kuruş arasında işlem gördüğünü belirtti.

Bu yıl bol yağışla birlikte rekoltenin yüzde 80 arttığını ancak, süneyle mücadelede geç kalındığı için Konya Ovası'nda üretilen buğdayın yaklaşık yüzde 60'ında kalitenin düştüğünü dile getiren Motuk, şunları kaydetti:

''Ovanın pek çok yerinde süne mücadelesine zamanında başlanamadı, süne miktarı arttı. Yumurtalarından çıkan süneler emgi yaparak hububatta kalitenin düşmesine neden oldu. Bunu hasat edilen buğdaylar pazara gelmeye başladıkça daha net görüyoruz. Pazara gelen buğdayların bir çoğunda yüzde 2 ile 4 oranında süne emgisi tespit ediyoruz. Aslında süne emgi oranı normalde 1'in altında olması gerekiyordu. Süneden zarar görmüş buğdayın miktarı, toplam hasadın yaklaşık yüzde 60'ı kadar. Bu yüzde 60 düşük kaliteli buğdayın da yaklaşık yüzde 30'u doğrudan yemliğe gidecek ve para etmeyecek. Öte yandan, ağırlıklı olarak Konya'da kurulu olan ve ihracat yapan un fabrikaları, kaliteli un için kaliteli buğdaya ihtiyaç duyuyor.''

Çiftçinin ve un fabrikalarının buğdayın kalitesi konusunda tedirginlik yaşadığını, bunun için ithalatın kaçınılmaz göründüğünü savunan Motuk, ''Geçen yıl 3 milyon tonun üzerinde buğday ithalatı yapılmıştı. Bu yıl ise rekolte artışına rağmen buğday ithalatı 2 milyon tonu bulabilir'' dedi.

Motuk, süne emgili buğdayların piyasada talep görmemesi veya en az 10 kuruş düşük fiyattan satılması nedeniyle, pek çok üreticinin, ''acaba daha yüksek fiyata buğdayımı verebilir miyim?'' düşüncesiyle TMO'nun alım merkezlerinin kapısına dayandığını, buğdayı analiz ederek satın alan TMO'nun ise adeta hedef tahtası haline getirilmeye çalışıldığını savundu.

-BORSA BAŞKANI NE DİYOR?-

Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli ise buğdayın kalitesinde düşme olduğunu ancak bunun, süneyle mücadeledeki eksiklikten çok yağışların fazla olmasına bağlı protein kaybından kaynaklandığını söyledi.

Protein oranı 12-13-14 seviyesinde olması gereken buğdayın, zamansız ve aşırı yağışların olumsuz etkisiyle 8-9-10 seviyelerine düştüğünü dile getiren Kaleli, şöyle konuştu:

''Süneyle mücadele yapılan bazı yerlerde başarılı olundu, Seydişehir, Beyşehir gibi yerlerde pek başarılı olunamadı. Tatlıcak, Yarma, Ovakavağı gibi bölgelerde ise ekili alanların yarısına yakınında süneyle mücadele yapılamadı. Konya geneline baktığımızda süneyle mücadelede bir başarı sağlandığını görüyoruz. Üründeki kalite bozukluğuna ise zamansız ve fazlaca yağan yağışlar yol açtı. Hatta hasat döneminde bile devam eden yağış, üründe protein değerlerini düşürdü, olumsuzluk yarattı. Şu an için ithal buğdayın ülkeye girmesi söz konusu değil. Ancak un ihracatı yapanlar, yaptıkları un ihracatı nispetinde yüksek kalitede buğday ithal edebiliyorlar, bu hakları var. Bunun dışında özellikle ekmeklik buğdayda sorunumuz yok, Konya'da üretilen buğdayın yüzde 70'i ekmeklik buğday için uygun kalitede.''

Kaleli, 13-14 protein seviyesinden daha düşük kalitede buğday ithalatına gerek olmadığını, bu şekilde buğdayın ülkeye sokulması durumunda bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını, böyle bir durumda bu ithalatın yasaklanması için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA