• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte tuzlu ilaç faturasına reçete
19 Mart 2009 Perşembe 08:17

İşte tuzlu ilaç faturasına reçete

İlaç sektöründe peş peşe ortaya çıkan yolsuzluk vakaları, gözlerin yeniden sağlık harcamalarına çevrilmesine yol açtı.
İlaç sektöründe peş peşe ortaya çıkan yolsuzluk vakaları, gözlerin yenidensağlık harcamalarına çevrilmesine yol açtı. İlaç faturası diğer ülkeleri ikiyekatladı, tablet kutuları küçülecek.
 

Türkiye, 2009 yılında sağlık giderleri için 27,5 milyar TL ayırırken buharcamalarda en önemli kalemi, ilaç parası oluşturuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu,bu yıl ilaca 12,5 milyar ödeme yapacak. Bu verilere göre Türkiye'nin ilaçharcaması, toplam sağlık giderinin yüzde 42'si. OECD ülkelerinde ise bu oranortalama 15 ile 20 arasında. Türkiye'nin ilaç harcamasının bu kadar yüksekolmasının başlıca nedenlerinden biri, bu alandaki akla hayale gelmedikyolsuzluklar. SGK'nın son olarak iki pilot ildeki 19 eczanede yaptığıdenetimlerde devletin 2,6 milyon YTL dolandırıldığı ortaya çıktı. Kullanılanyöntemler ise sahte kupür, sahte reçete, sahte ilaç raporu, sahte doktorkaşesiyle ilaç yazılması, sahte barkod ile reçete yazılması ve yurtdışındakileriçin Türk vatandaşlarının TC kimlik numaraları kullanılarak ilaç yazılması. Buveriler her ay 22 bin 500 eczaneye yapılan 900 milyon TL ilaç ödemesinin önemlibir kısmının yersiz ödeme olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye'nin ilaca diğer ülkelerin iki katından daha fazla ödeme yapıyorolmasının bir başka sebebi de eşdeğer ilaçların yeterince kullanılmaması.Uzmanlar fiyatı daha ucuz olan eşdeğer ilacın etki olarak diğer ilaçlardanfarklı olmadığını belirtiyor. Herhangi bir ilacın piyasaya çıkmasının ardındanbelli bir süre geçtikten sonra eşdeğerinin piyasaya çıkmasına izin veriliyor.Amaç ise ilacı bulan firmanın bu sürede korunması. Bu sürenin ardından başkafirmalar da aynı ilacı üretebiliyor. Bu nedenle fiyatı düşüyor. Eşdeğer ilaç,orijinali ile tamamen aynı özellikleri taşıyor. Gereksiz ilaç kullanımı ileneredeyse her evde koliler dolusu kullanılmayan ilaç, faturayı kabartan diğernedenler. SGK şimdi, ilaç giderlerini azaltmak için bir yandan denetimleriartırırken öte taraftan eşdeğer ilaç kullanılmasını teşvik ile gereksizkullanımların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Öte yandan Türkiye'de ilaç ve tıbbî araç gereç sanayiinin büyük ölçüde dışabağımlı olması, faturayı yükselten sebepler arasında. Bu nedenle gereksiz ilaçkullanımının önlenmesi ilaç giderlerinin azaltılmasında önemli bir yer tutuyor.Türkiye'de koruyucu sağlık hizmetlerine yeterince kaynak aktarılmaması dasorunun başka bir sebebi. Sağlık Bakanlığı ile SGK da son yıllarda hem ilaçharcamalarını hem de tedavi giderlerini azaltmak için koruyucu sağlıkhizmetlerini öne çıkarıyor. SGK ayrıca ilaç harcamalarının kontrolü için en çokyazılan ilaçlar ile bu ilaçları yazan doktorların incelenmesi üzerinde duruyor.Bu yolla gereksiz ilaç yazılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kişi başına ilaç harcaması, 5 yılda 2 katarttı

Türkiye'de ilaç pazarı, son yıllarda önemli ölçüde büyüme gösteriyor. Kişibaşına ilaç harcaması da son 5 yılda 2 kat artış gösterdi. Buna karşılık ilaçkutularının küçültülmesi ve daha az adet ilaç konulması yoluyla giderlerazaltılıyor. İlk olarak ağrı kesicilerde denenen bu yöntem olumlu sonuç verdi.Ağrı kesicilerin küçük ambalajlarda ve düşük adette satılmasıyla bu alandatasarruf sağlandı.

Sağlık karnesi kiralayıp ilaç yazdıranlar bile var

Sağlık sektöründe yolsuzluk haberleri peş peşe gelirken devletin çeşitlikurumları da bu duruma dikkat çekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığıraporda, sahte ilaç üretimi, ilaç hırsızlığı ve ilaç kaçakçılığı yapılarak teminedilen ilaç içlerinin yeniden sahte kutu ve kupürlerle ambalajlanarak piyasayasürüldüğü belirtiliyor. İlaç mümessillerine verilen promosyon ve cezalandırmayönteminin yolsuzluk ve usulsüzlüğü teşvik ettiği ifade edilirken, Doğu veGüneydoğu Anadolu bölgelerinde sağlık karnelerinin kiralanarak bol bol ilaçyazıldığı ifade ediliyor. Sahte reçete ve sahte sağlık raporu düzenlemeyöntemleriyle doktorların hastalara yazdıkları reçetelere sonradan eczanelertarafından ilaç ekleniyor. Emniyet'in raporuna göre ilaç firmaları hekim başına10 bin lira promosyon gideri harcıyor.

'Sosyal güvenlik açığı, bu yıl 50 milyar lirayı bulacak'

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl 30 milyar lira olan sosyal güvenliksisteminin açığının bu yıl 50 milyar lirayı bulacağını söyledi. EskişehirSanayici ve İşadamları Derneği'nce düzenlenen "Küresel Kriz ve TürkiyeEkonomisi'' konferansında, Türkiye'nin en büyük hatalarından birinin sosyalgüvenlik sisteminin bu hale getirilmesi olduğunu belirterek, "1950'li yıllardaemeklilik yaşı 55 iken, 1990'lı yıllarda 38'e iniyor. Dünyada ise 65'e çıkıyor.Geçen yıl 30 milyar olan sosyal güvenlik sisteminin açığı, bu yıl 50 milyarıbulacak. Zamanında bu tahribat yapılmış." dedi. Dünyanın belli başlı hiçbirülkesinde bu yaşlarda emekli olma diye bir şey olmadığını anlatan Şimşek,"Çoğunda ya 65 ya 67'dir ya da en kötüsü 60'tır. Türkiye'de sosyal güvenliksistemi batmış." şeklinde konuştu.
 
(zaman)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA