• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Rıdvanı gözaltına aldıran iddialar
07 Nisan 2010 Çarşamba 10:10

İşte Rıdvan'ı gözaltına aldıran iddialar

İşte Dilmen'in milli takım arkadaşı Tanju Çolak'ı takip ettirdiği ileri sürülen iddianamenin ayrıntıları.

Cep telefonlarını takip ettiren çetenin GSM şirketi Turkcell'e çöreklendiği ve şirkete ait telefonu bulunanların telefonlarını dinlettiği, geçtiği SMS metinlerini pazarladığı ileri sürülüyor.

GSM şirketi Turkcell odaklı bir şebeke ortaya çıkarıldı. İşin esası aslında daha geniş çaplı bir hizmeti kapsıyor. Bir taraftan dinlemeyi, bir taraftan telefonu taşıyan kişinin yerini bulma “hizmeti”ni kapsıyor.

“Çete” olduğu söylenen grubun içinde başta belirttiğim gibi Turkcell’den tepeye yakın ve teknik isimler var, eski polisler var, eski futbolcular var. (Rıdvan Dilmen bunların arasında değil.)

Bu bahsettiğim yapı, çeteyi oluşturanlar…

Bir de bu çeteye “işi düşenler” var. İşte bu operasyonda adı öne çıkarılan tek isim olan Rıdvan Dilmen, “işi çeteye düşenler”den.

Oysa işi çeteye düşenler arasında, Rıdvan Dilmen’in yanı sıra hatırı sayılır işadamları var. Her nedense bizim medyamız, bu işadamlarının isimlerini yazmak yerine bir tek kişiye odaklandılar. Bu kadar kişi yerine, dikkatlere Rıdvan Dilmen’i verip ötekileri gözden kaçırmak istediler.

Bir kez dünyanın hatırı sayılır GSM şirketlerinden biri haline gelen Turkcell’in üst düzey yöneticilerinden Fatih Bilir, (Bilir’in, bu alanda işini ilerlettikten sonra bir süre önce Turkcell’den ayrıldığı öne sürülüyor) ile 6 şirket çalışanı var. Bunun dışında Ulaş Öztürk ve Onur Tokalakoğlu bulunuyor.

Bu 3 ismin işlerini kimler üzerinden yaptırdıkları araştırılıyor. Bu amaçla dün Turkcell’in Genel Müdürlüğü ve Maltepe’deki binalarında arama yapıldı.

Çetenin tepesinde Fatih Bilir ile eski bir futbolcunun olduğu söyleniyor. Öteki isim eski futbolcu ve bazı Anadolu klüplerinde antrenörlük yapan Mehmet Yanık.

Öğrenildiğine göre sistem şöyle çalışıyor. Birisi hakkında dinleme ve yer tespiti yaptırmak isteyenler Fatih Bilir veya Mehmet Yanık ile bağlantıya geçiyor.

Bunlar da Turkcell içindeki “partnerları olan” teknisyenlere ulaşıyor ve ilgili kişilerin telefon numaralarını ulaştırıyor. Kimi cep telefonunun yaydığı sinyallerden yerinin tespitini istiyor, kimi konuşma kayıtlarını istiyor kimi de SMS’lerde geçen bilgileri.

Rıdvan’ın başını yakan iddia, aslında bir aşk hikayesi. Rıdvan’ın kız arkadaşı olan N.Y. adındaki bayan gazeteci, geçmişte Tanju Çolak ile de arkadaşlık etmiş. Anlatıldığına göre, Rıdvan, kız arkadaşı N.Y.’nin Tanju’nun eski arkadaşı olduğunu öğrendikten sonra kafasına bir kuşku giriyor.

“Acaba N.Y.’nin halen Tanju ile ilişkisi var mı diye?” onu takibe almak istiyor. Tanju’nun Antalya’da olduğu bir sırada N.Y.’nin de Antalya’ya gideceğini öğrenen Rıdvan, çeteye başvuruyor ve görüşmelerini dinletiyor.

Tanju, dün Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğinde önüne bu dinleme kayıtları konuyor. İşin garip tarafı, son ana kadar Tanju, bu işi Rıdvan’ın yaptırdığını bilmiyor.

Erol Güral, Güral Porselen’in ortaklarından… Şirketin sahibi olan Güral ailesinden. Şirkette yüzde 7.78 oranında hissesi bulunuyor.

2 yıl önce boşandığı eşine tazminat ödemek istemiyor. Eşinin kendini aldattığını düşünüyor. Kadının bir başkası ile ilişki içinde olduğundan kuşku duyuyor. Kiminle ilişki içinde olduğuna dair ismi kendisi tarafından biliniyor.

İlgili çeteye başvuruyorve bu kez Turkcell’den “yer belirleme” hizmeti almak istiyor. Boşanma davasını “aldatma”ya dönüştürmek istiyor. Kadının yerini belirleyip söz konusu kişi ile buluşma anını fotoğraflatıp dosyaya koyma amaçlı bir “hizmet satın alıyor.”

Öteki dinleme ve yer tespiti hizmeti satın alanlar arasında Bayraktar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, Sheraton Çeşme Oteli’nin ortaklarından Adil Dilek, Florya’daki Kaşıbeyaz Restoran’ın sahibi Ahmet Besim Kaşıbeyaz da bulunuyor.

Polisten alınan bilgiye göre, gözaltına alınan kişi sayısı 28’den 58’e çıkacak. Yani bu hikaye burada bitmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA