• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte ÖSS ayrıntıları
14 Haziran 2009 Pazar 14:46

İşte ÖSS ayrıntıları

Üniversite adaylarının katıldığı Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), sona erdi. Bu yıl son kez düzenlenen ÖSS'nin sonuçları ne zaman ve nasıl açıklanacak? İşte ayrıntılar:

ÖSS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 4 bin 602 binada, 70 bin 850 salonda gerçekleştirildi. Sınav, saat 09.30'da başladı ve tek oturumda 195 dakikada tamamlandı.

Sınavda bina sorumlusu, bina yöneticisi, salon başkanı, gözetmen, hizmetli ve nakil kuryesinden oluşan 207 bin 857 kişi görev yaptı.

Sabah erken saatlerde sınava girilecek binalara gelmeye başlayan adaylar, kimlik kontrolleri yapılarak saat 09.00'dan itibaren salonlara alındı. Adayların cep telefonu ve kopya çekmelerini sağlayabilecek araç gereçlerle sınava girmelerine izin verilmedi.

Salonlara yerleştirme işlemlerinden sonra adaylara, sınavla ilgili kurallar hatırlatıldı ve soru kitapçıklarının dağıtılmasının ardından, saat 09.30'da sınav başladı. Soru kitapçıkları, kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı.

Adayların, sınav başladıktan sonra ilk 90 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaklandı.

Kurallara uymadığı ve kopya çektiği tespit edilen adayların sınavları iptal edilecek.

Sınavda, 30'ar soruluk toplam 8 test yer aldı. Ön lisans programlarını tercih edecek adayların ilk 4 testi yapmaları, lisans programlarını tercih edecek adayların ise bu 4 teste ek olarak, alanları doğrultusundaki 2 testi daha yapmaları istendi.

-SONUÇLAR-

Sınav sonuçlarının Temmuz ayının ortalarında açıklanması planlanıyor. Sınav sonuçları ÖSYM'nin internet adresinden duyurulacak.

ÖSS test soru ve cevapları, bugün saat 15.00'den itibaren htttp://oss2009-sorular.osym.gov.tr adresli internet sayfasından açıklanacak.

Sınav değerlendirilirken, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL, ÖSS-SÖZ-2, ÖSS-SAY-2 ve ÖSS-EA-2 puanları hesaplanacak.

Sınavda, ön lisans ve Açıköğretim programlarını tercih edebilmek için 145, lisans programlarını tercih edebilmek için de 165 baraj puanı aşmak gerekiyor.

Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksek okullarını (Sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için), açık öğretim ön lisans programlarını, Açık öğretim lisans programlarını (İngilizce Öğretmenliği hariç) ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Bu puanlar, ayrıca mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yüksek öğretim programlarına (Mesleki eğitim fakültesi, teknik eğitim fakültesi, endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi, ticaret ve turizm eğitimi fakültesi, ilahiyat fakültesi; eğitim fakültelerinin bilgisayar ve öğretim teknolojileri, okul öncesi, anaokulu, üstün zekalılar, zihin engelliler, görme özürlüler ve işitme engelliler öğretmenlikleri; sağlık yüksek okulu, turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu, turizm ve otel işletmeciliği yüksek okulu, endüstriyel sanatlar yüksek okulu, sivil havacılık yüksek okulu, uygulamalı yabancı diller yüksek okulu, bankacılık ve sigortacılık yüksek okulu, uygulamalı bilimler yüksek okulu ve bu türdeki okullara) yerleşmek amacıyla kullanılacak.

Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yüksek öğretim programları ile açık öğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak.

Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.

Üniversitelerin dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da 21 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) katılacak. YDS'de 32 bin aday ter dökecek.

ÖĞRENCİLER MATEMATİK 2 SORULARINI ZOR BULDU

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sona erdi. Öğrenciler, matematik 2 grubu sorularının zorluğundan şikayetçi oldu. Gaziantep'te ikiz kardeşleri ÖSS'yi giren Gaziantep Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Ümit Örge (22), sınav boyunca kardeşleri için Yasin-i Şerif okudu.

Kardeşlerinden erkek olanın Bayraktar Lisesi'nde diğerinin ise başka bir okulda sınava girdiğini anlatan Örge, "Annem ve babam kız kardeşle birlikte gitti. Ben de erkek kardeşimin yanına geldim. O sınavda olduğu müddetçe Yasin-i Şerif ve bazı dualar okudum. Bu yıl ikinci kez girdikleri için hem onlar hem de bizde daha fazla heyecan var." şeklinde konuştu.

Öğrenci velilerinden bazıları okul bahçesinde yatarak sınavdaki yakınlarını beklerken, bazıları da tespih çekip Kur'an-ı Kerim okudu. Sınavdan çıkan adaylar özellikle Matematik 2 grubu sorularının zorluğundan şikayetçi oldu.

Öte yandan Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile ilçe zabıta müdürlüğü ekipleri, sınav boyunca sessizliğin sağlanması için yoğun çaba sarf etti. Karaoğlan Mahallesi'nde kuyu açan bir makineni çalışması durdurulurken Merveşehir Mahallesi'nde Nigar Ertürk Lisesi ve Saniye Teymur İlköğretim Okulu'na yakın bir yerde ısrarlara rağmen düğün eğlencesini sürdüren kişilere, Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapıldı. (CİHAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA