• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte o belge
14 Mayıs 2014 Çarşamba 09:00

İşte o belge

Paralel yapının Başbakan Erdoğan'ı darbe ile devirdikten sonra yürütmeyi planladığı karalama kampanyasının 27 Mayıs benzeri fezlekelerine Yeni Şafak ulaştı. Çete, fezlekeye 'Para konuları ile ilgili talimatı örgüt lideri dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği' notunu düşmüş.

 

17 Aralık darbe girişimi geri tepince 25 Aralık'ta Türkiye'nin büyük projelerine imza atan 41 işadamını gözaltına alarak ekonomiyi çökertmeyi ve darbe girişimini başarıya ulaştırmayı hedefleyen paralel yapının tıpkı 27 Mayıs ve 12 Eylül darbesinde olduğu gibi darbe öncesi ve sonrası hazırladığı düzmece davaların belgelerine Yeni Şafak ulaştı. Darbeciler, Başbakan Erdoğan'ı, bizzat kullandığı iki ayrı telefon numarasıyla doğrudan, yine yakınlarının, danışmanlarının ve sık görüştüğü 6 ayrı telefon numarasıyla da dolaylı olarak dinledi. Paralel yapının Emniyet bilgisayarlarından silmeye çalışırken kurtarılan Polis fezlekelerindeki ifadeler ise kan dondurucu mahiyetteydi. Erdoğan için 'Para konuları ile ilgili talimatı örgüt lideri dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği ve konuyu bizzat Binali Yıldırım'ın takip ettiği anlaşılmaktadır' ifadelerine yer verildiği ortaya çıktı.

'DÖNEMİN BAŞBAKANI'

Paralel yapının Emniyet-Yargı işbirliğiyle yürüttüğü tüm soruşturma ve operasyonlarda polisin hazırladığı fezlekeler neredeyse olduğu gibi iddianemeye yansıtılıyordu. 25 Aralık soruşturmasıyla ilgili olarak da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde dönemin KOM ve Mali Şube Müdürlüklerinde fezlekeler hazırlandığı biliniyordu. Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü, darbe girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine silinen bu fezlekelerden bazılarını kurtarmayı başardı. Bu fezlekelerde kullanılan dil ve ifadeler, sözkonusu fezlekelerin de darbe girişiminin başarılı olması halinde direkt iddianemeye dönüştürüleceğini gözler önüne serdi. Fezlekede Başbakan Erdoğan ile ilgili olarak büyük harflerle 'PARA KONULARI İLE İLGİLİ TALİMATI ÖRGÜT LİDERİ DÖNEMİN BAŞBAKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN VERDİĞİ' ifadesine yer verildi.

DOĞRUDAN DİNLEDİLER

Savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülen ve 25 Aralık'ta 41 işadamının aynı anda gözaltına alınmasını sağlayarak ekonomiyi sarsmayı ve darbe yapmayı amaçlaması nedeniyle 25 Aralık soruşturması olarak bilinen soruşturma kapsamında Başbakan Erdoğan'ın bizzat kullandığı 2 ayrı telefon numarasının doğrudan ve direkt hedef alınarak dinlendiği, kurtarılan fezlekelerin incelenmesiyle ortaya çıkarıldı. Bu telefon numaraları ile yapılan görüşmeler paralel yapı tarafından kendi kullandıkları özel sisteme kaydedildi. Bu görüşmelerin içinde, Başbakan Erdoğan'ın bizzat kullandığı telefon numarasıyla ilgili dökümlere ID numarasının verilmesi, Erdoğan'ın görüşmeleri için de bizzat savcılık ya da mahkeme kararı alındığını ortaya koydu.

6 NURAMA DA 'DOLAYLI'

Başbakan Erdoğan'ın, Başbakanlık danışmanı Yalçın Akdoğan başta olmak üzere danışmanları, ailesi ve yakın çevresindeki 6 kişiye ait telefon numarası üzerinden de dolaylı olarak dinlenildiği belirlendi. Yine bu telefon görüşmeleri de ID numarasıyla kaydedildi. Başbakan ve milletvekillerinin izlenmesi, takip edilmesi ve suç kovuşturması yapılmasının Anayasa'nın 83. maddesine aykırı olmasına rağmen bu dinleme ve izlemelerin yapılmasının Başbakan Erdoğan'dan 'dönemin Başbakanı' şeklinde bahseden paralel yapının darbe girişiminin başarıya ulaşacağına inandığının göstergesi olarak değerlendirildi. TBMM üyelerinin mevcut yasalara göre suçüstü hallerinde bile, derhal Meclis Başkanlığı'na durumun bildirilmesi gerekiyor. CMK 135 ve devamı maddelerine göre ise Erdoğan'ın sadece bizzat kullandığını telefon numalarının değil, görüştüğü kişiler üzerinden de dinlenmesi, konuşmalarının kaydedilmesi açıkça suç teşkil ediyor.

Soruşturma delili olarak korunuyor

Emniyet bilgisayarlarından kurtarılan polis fezlekelerine göre 3 yıl boyunca Başbakan Erdoğan'ın konuştuğu herkesin dinlendiği belirlendi. Kurtarılan dosyaların tamamı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında delil olabileceği ihtimaline karşılık muhafaza altına alındı. Bu fezlekelerden birinde 'İleride Başbakanlıkta ele geçirilecek belgeye göre bazı bürokratlarla ilgili suç isnadı yapılacak' notunun düşüldüğü de ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu belge ve bilgilerin ardından gözler 25 Aralık darbe girişiminin başarısız olması üzerine Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Savcı Muammer Akkaş'ın üzerine çevrildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA