• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Merkez Bankasının 2012 para politikası
27 Aralık 2011 Salı 11:03

İşte Merkez Bankasının 2012 para politikası

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, önümüzdeki yıl uygulanacak para politikasını anlattı.
 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, önümüzdeki yıl uygulanacak para politikasını anlattı.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2011 yılı dünya ekonomisi için beklenmeyen gelişmelerle dolu bir yıl olduğu, 2012 yılının da dünya ekonomisi için alışılmadık derecede yüksek düzeyde belirsizlikleri içinde barındıran bir yıl olmaya aday göründüğünü bildirdi.
 
Başçı, 2011 yılı para politikası açısından hem esnekliğin hem de belirsizliğin bilinçli olarak artırıldığı bir yıl olduğunu, 2012 yılının ise para politikası esnekliğinin devam ettiği ancak aynı zamanda para politikasının öngörülebilirliğinin hızla arttığı bir yıl olacağını belirtti.
 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başcı, Merkez Bankasının 2001 yılında yeniden düzenlenen Merkez Bankası Kanunu ile fiyat istikrarı temel amacına ilave olarak finansal sistemde istikrarı sağlayan tedbirler almakla da görevlendirdiğini anımsatarak, ''Bu doğrultuda küresel dengesizliklerin bir yansıması olarak ortaya çıkan makro küresel riskleri kontrol altında tutabilmek amacıyla geçtiğimiz 1 yıl içinde enflasyon hedeflemesi rejimini geliştirerek, yeni bir para politikası stratejisi oluşturmuş bulunuyoruz'' dedi.
 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ekim ayından itibaren uyguladıkları parasal sıkılaştırmanın oldukça etkili olduğunu, faiz koridorunu yukarı doğru genişletmelerinin ve likidite koşullarını sıkılaştırmalarının gecelik piyasada oluşan faizleri önemli ölçüde artırdığını belirtti.
 
Başçı, ''Döviz kuru hareketlerinin birikimli etkileri nedeniyle yıllık enflasyon bir müddet daha yüksek seviyelerde seyredecek'' dedi.
 
Erdem Başçı, önümüzdeki dönemde kredilerdeki artışın makul oranlarda seyredeceğini ve iç talebin de ılımlı bir seyir izleyeceğini belirtti.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012, 2013 ve 2014 enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğunu bildirerek ''Kur ve emtianın enflasyona etkisi 5 puan olacak'' dedi.
 
Erdem Başçı, 2012 yılında da döviz piyasasının sağlıklı çalışması ve döviz likititesinin desteklenmesi amacıyla döviz arz ve talep gelişmelerini yakından takip ederek gerekli önlemleri imkanlar ölçüsünde ve basiretli bir şekilde almaya devam edeceklerini bildirdi.
 
Başçı, önümüzdeki yılda da 4 Ağustos'ta aldıkları kararlar çerçevesinde küresel risk iştahına yön veren gelişmeleri yakından izleyerek gerek duyulması halinde uygun görülecek araç ve yöntemlerle piyasaya döviz likiditesi sağlamayı sürdüreceklerini kaydetti.
 
Başçı, ''Küresel koşullardaki gelişmelere paralel olarak, bankacılık sistemimizin ihtiyaç duyabileceği döviz likiditesine sağlanabilmesine destek olmak üzere 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren bankaların döviz depo piyasasında kendilerine tanınan borçlanma limitleri çerçevesinde Merkez Bankasından alabilecekleri döviz depolarının vadesi 1 haftadan 1 aya yükseltilmiş bulunuyor'' dedi....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA