• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte kozmik odadan kopyalanan devlet sırları
13 Mart 2015 Cuma 10:34

İşte kozmik odadan kopyalanan devlet sırları

Bülent Arınç'a suikast iddiası üzerine girilen kozmik odadan alınan “devlet sırrı” niteliğindeki belgelerin ayrıntılarına ulaşıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast girişimi iddiasıyla başlatılan “kozmik oda” soruşturmasında takipsizlik kararı verdi. Kararın satır aralarında, “kozmik oda” olarak adlandırılan Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi’nde yapılan aramada elde edilen belgelerin kopyalanarak çalındığına yer verildi.
Habertürk, kozmik odada yapılan aramada alındığı belirtilen “devlet sırrı” niteliğindeki belgelerin ayrıntılarına ulaştı. İşte o belgeler:
-Seminer dosyası 2003/1: Yedek personel işlemleri, siyah personel, yardımcı kuvvetler, koruculardan faydalanma, oy tabanındaki hareketlilik, partiler sistemi, tarikatlar, azınlıklar, yeni kurulması gereken gerilla birlikleri konularını içeriyor.
-İş takip: 2002-2009 yıllarını kapsayan iş takip çizelgesi.
-Kontrollü evrak kayıt defteri: 1 9 Aralık 2002 tarihinden 17 Kasım 2009 tarihinde kadar olan dönemdeki bölümler yer alıyor.
-Seferberlik Bölge Başkanlığı: Sorumluluk bölgesi vali ve belediye başkanlarının isimlerinin yer aldığı belge ve kayıtlar. Afyonkarahisar, Ankara, Burdur, Eskişehir, Isparta, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat illerinin vali ve belediye başkanlarının adlarının bulunduğu, bu illerin erkek-kadın nüfus ile toplam nüfus sayılarının yer aldığı listeler. Çizelgelerde il il beyaz personel, siyah personel, yeşil personel, turuncu personel, yardımcı kuvvet sayıları da gösteriliyor. Bir başka çizelgede ise bu personellerin isimleri yer alıyor.
-Yardımcı kuvvetler sürekli yönergesi: Yardımcı kuvvetlerin yapacağı görevler anlatılıyor.
-Yardımcı kuvvetler listesi: İsimlerin karşısında ‘Gerilla-Mukavemet- K-K Lojistik’ gibi ibareler bulunuyor.
-Eğitim ve öğretim sürekli yönergesi: Gayri nizami harp ile ilgili esaslar belirleniyor ve özel personel, beyaz personel, siyah personel, yardımcı kuvvetler gibi tanımlar yer alıyor.
-Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı yönergesi: Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı’nca yürütülen grup ve bireysel gayri nizami harp eğitim ve öğretimleri konu ediliyor.
-Özel personel faaliyetleri sürekli yönergesi: Gayri nizami harp teşkilatına alınacak özel personelin tespiti, tahkikatı, takip ve kontrolü, özel personel seferberlik hazırlıklarının yapılmasının standart hale getirilmesinin amaçlandığı belirtiliyor.
-Rektörler gizli ibareli dokümanlar: Rektörler ile ilgili bir kısım bilgiler, öğrenci konseyleri kurultayı açılış konuşması bulunuyor.
11 BAŞKANLIK KAPATILDI
Genelkurmay Başkanlığı, bilgi notunu mahkemeye göndermesinden birkaç ay sonra, Seferberlik Tetkik Dairesi’ni yeniden yapılandırdı. 16 bölge başkanlığından 11’i (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Trabzon, Konya, Gaziantep, Amasya, Malatya, Muğla, Ağrı) kapatıldı. Faal durumda İskenderun, Diyarbakır, Van, Kars ve Edirne bölge başkanlıkları kaldı.
ALBAY DA İNANMAMIŞ
Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Tekin Küçük tarafından verilen takipsizlik kararına göre, suikast iddiasıyla suçlanan subayların takip ettiği Albay Baki K. ifadesinde şunları söyledi: “Olayın Bülent Arınç’a suikast değil, benim üzerimden Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu’na girilmesi olduğunu düşünüyorum. Beni neden takip ettiler bunun ortaya çıkarılmasını istiyorum. Ne aradılar da bulamadılar, merak ediyorum.”
TÜBİTAK’TAN ATILDI
Kozmik oda aramalarında ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgileri 1.5 terabaytlık hard diske kopyaladığı iddia edilen TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nden Umut Barış Erdoğan’ın bir süre önce meslekten atıldığı ortaya çıktı. Genelkurmay’da muhafaza edilen 1.5 terabaytlık kopya hard disk, 16 Mart 2013’te dönemin savcısı Bilgili’ye teslim edildi. 9 ay bekleyen Bilgili, 17-25 Aralık operasyonundan 2 gün sonra TÜBİTAK BİLGEM’den hard diskin çözümünün yapılmasını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA