• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Konyanın 2023 hedefi
20 Haziran 2011 Pazartesi 14:51

İşte Konya'nın 2023 hedefi

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) destekli yürütülecek olan "Konya Bölgesi Rekabetçilik Temelli Turizm Sektörü Geliştirme Çalışması" projesinin..

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) destekli yürütülecek olan "Konya Bölgesi Rekabetçilik Temelli Turizm Sektörü Geliştirme Çalışması" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Dedeman Otel'inde gerçekleştirilen toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin, ilçe belediye başkanları katıldı. Prof. Dr. Ahmet Pala, Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ve Doç. Dr. İsmail Hakkı Eraslan'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, "Konya'nın turizm potansiyelinin olduğunu belirterek, bu konuyla ilgili bilgilendirme çalışmaları yürüteceklerini, Konya'da ve bölgedeki rekabeti ortaya çıkarmaya çalışacaklarını ifade etti. Konya'nın turizmde şanslı bir kent olduğunu kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Bunu zaman zaman gündeme getiriyoruz. Zaten belli ölçeklerde farklı boyutlarda artışlar oldu. Ama bunu yeterli bulmuyoruz" dedi.

"TURİZMİ YENİDEN ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, "Kamu kuruluşları el birliği içinde ele aldığı sektörlerde hem alt yapı eksikliklerini gidermeye çalışıyor hem de yeni bir vizyon oluşturmaya gayret ediyoruz. Turizm konusu Konya'nın öteden beri temel gelir kaynaklarından olmasına rağmen, bunu yeni bir akılla topluma yeniden anlatmaya çalışıyoruz. Bu aslında çok yorucu bir faaliyet. Turizmi desteklemeye çalışıyoruz. Buradan çok önemli sonuçlar bekliyoruz biz. Beklediğimiz en önemli sonuçtan bir tanesi, turizmi sadece turizmle geçinenlerin ilgi alanı olmadığına Konya'yı inandırmak olacak. Bu çalışmanın sonunda çalışmaya başladığımız noktadan daha ileri bir seviyeye varıp varmadığımızı sorguladığımızda şu neticeye erişebiliyorsak; Konya'da herkes turizmi sektör olarak, faaliyet olarak görmüyorsa sonuç almış sayacağız" diye konuştu.

"SANAYİ DEVRİMİ KONYA'DA BAŞLAMIŞTIR"
Konuşmaların ardından bölgenin genel tarihsel durumu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Pala, "Dünyanın çok önem verdiği sanayi devrimi vardır. İlk izler bunu 1750 yıllarında başlatır. Ama sanayi devriminin başlangıcı, özellikle Alaaddin Keykubat'ın Ahi Evran'ı Konya'ya davet etmesiyle ve bu merkezde sanayileşme kümelenme modelinin yayılmasıyla başlamıştır" dedi.

Küreselleşme, rekabetçilik ve turizm endüstrisinin küresel ve Türkiye bağlamındaki gelişmeler konusuna değinen Doç. Dr. İsmail Hakkı Eraslan projenin amacını, "Bölgenin rekabet gücünü artırarak bölgesel ve küresel bir oyuncu olmak. Bölgenin küresel arenada rekabet edebilecek potansiyele sahip olarak görülen, turizm sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet gücünün artırılması ve sürdürülmesi" diye açıkladı. Prof. Dr. Eraslan, projeyle birlikte 5 milyon turist, 2023 yılında 10 milyon dolar gelir, sürdürülebilir çevre ve çevrenin korunması, taşıma kapasitesinin sürdürülebilir hale gelmesi, kentsel dönüşüm çalışmaları, markalaşmanın sağlanması küresel hoşgörü merkezi oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Prof. Dr. Murat Kasımoğlu da, turizmin bir endüstri olmasında ne tür çalışmalar gerektiğini, Türkiye'nin ve Konya'da nasıl bir metoloji izleyerek bu çalışmayı gerçekleştirileceğini anlattı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA