• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Konyadaki hurdaların sayısı!
14 Nisan 2009 Salı 15:24

İşte Konya'daki hurdaların sayısı!

Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, şubat 2009 tarihindeki yeni düzenlemeyle birlikte 30 yaş üstü 1 milyon 300 bin aracın hurda kapsamında olduğunu belirtti.
Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, şubat 2009 tarihindeki yeni düzenlemeyle birlikte 30 yaş üstü 1 milyon 300 bin aracın hurda kapsamında olduğunu belirtti. Konya'da bu rakamın yaklaşık 30 bin olduğunu kaydeden Aksöz, "30 yaş üstü aracı olan vatandaşlar, en yakın il özel idarelerine müracaat ederek araçlarını hurdaya ayırabilirler" dedi.

Ulaştırma Bakanlığı, 1979 model ve üzeri kamyonet, otobüs, çekici ve tankerlere tonajlarına göre değişen tutarlarda hurda yardımı yapmak için yeni bir düzenleme yaptı. Ayrıca, 30 yaş ve üstü araçların ömrünü tamamlamış, çalındığı için uzun süredir bulunamayan veya çalışamayacak kadar eskimiş araçların hurdaya ayrılması için bazı kolaylıklar getirildi. Yapılan yeni düzenleme sayesinde vatandaşlar 2010 yılına kadar 30 yaş üstü araçlarını hurdaya ayırdıkları takdirde pul, bandrol vergisi, gecikme zammı, plakalara kesilen para cezaları ve faizleri silinecek.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, araç sahiplerinin yeni düzenlemeden mutlaka yararlanmalarını istedi. Başkan Aksöz, daha önce de hurda araçlar için bazı yeniliklerin yapılmasına rağmen vergi muafiyeti, borçların silinmesi gibi alanlarda herhangi bir düzenlemenin yapılmadığı için istenilen verimin alamadığını aktardı.

Şubat 2009 tarihinde yapılan yasal düzenlemenin büyük avantajlar sağladığını anlatan Aksöz, "30 yaş üstü, ekonomik ömrünü doldurmuş, çalınan, kaybolan, taşıt vasfını yitiren veya noter satışı yapıldığı halde kişinin adına kayıtlı araçların hurdaya ayrılması durumunda, vergi, gecikme zammı, gecikme faizi ve para cezaları muaf tutulacak. Böylece vatandaşlarımız borçları nedeniyle hurdaya ayıramadıkları araçlarından kurtulmalarını sağlayacak. Komyon, otobüs, çekici ve tanker gibi araçları bulunanlar Kırıkkale, İzmir Aliağa ve Kocaeli Seymen, Makine Kimya Enstitüsü Kurumu Hurda Müdürlüğüne belirli bir bedel karşılığında teslim edebileceklerdir. Yine otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı, panelvan, binibüs gibi araçları bulunanlar ise her hangi bir bedel ödemeden en yakın il özel idarelerine teslim edilebilecektir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA