• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Konyada Temmuz ayından öne çıkanlar
03 Ağustos 2012 Cuma 14:35

İşte Konya'da Temmuz ayından öne çıkanlar

Medya Takip Merkezinin (MTM) Temmuz ayında öne çıkan kişi, kurum ve olaylarının belirlendiği araştırmanın sonuçları elli oldu.
Medya Takip Merkezi’nin (MTM)  Temmuz ayında öne çıkan kişi, kurum ve olaylarının belirlendiği araştırmanın sonuçları elli oldu. Buna göre, Konya’nın Avrupa’dan aldığı ödül, ‘Avuç içi Damar izi’ projesinde pilot il olması ve Çatalhöyük’ün Dünya Mirasları Listesi’ne girmesi, basında en çok yer alan konular arasında yer aldı. İşte, MTM verileriyle hazırlanan Konya’da Temmuz ayı gündemi…
Konya’ya Avrupa’dan ödül…

Konya, kısa adı EBA (Europe Business Assembly) olan Avrupa İş Konseyi tarafından verilen Birleşik Avrupa Ödülleri kapsamında, “Avrupa’nın Dinamik Büyüyen - Hızlı Gelişen Şehri” ödülüne layık görüldü. İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen törene Konya’yı temsilen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Küçüktığlı katıldı. Akyürek, Konya için uluslararası arenada 5 yıl boyunca referans olarak kabul edilen “Avrupa’nın Dinamik Büyüyen – Hızlı Gelişen Şehri” ödülünü,  Avrupa İş Konseyi Genel Direktörü John W.A. Netting’in elinden alırken, ödülün Konya’nın son yıllardaki gelişiminin bir göstergesi olduğunu belirtti.

“Avuç içi Damar İzi” uygulaması Konya’da başladı…

Sağlıkta ‘Avuç İçi Damar İzi’ yöntemiyle sorgulama dönemi, pilot il seçilen Konya’da başladı. SGK İl Müdürü Cem Dinç, 1 Temmuz’da uygulanmaya başlanan avuç içi damar okuma sisteminin tanıtımını gerçekleştirirken yaptığı açıklamada, ABD’nin ardından Türkiye’de de uygulanmaya başlanan sistemle birlikte, sahtecilik olaylarının önlenmesinin hedeflendiğini belirtti. Dinç ayrıca, 1 ay içerisinde il genelindeki bütün özel hastanelerde uygulamanın başlayacağını da sözlerine ekledi. Sistem pilot olarak Mevlana Üniversitesi ve Özel Konya Farabi hastanelerinde uygulanmaya başlandı.
Çatalhöyük Dünya Mirasları listesine girdi…
Bu yıl Rusya’nın St. Petersburg kentinde toplanan UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Konya yakınlarındaki Çatalhöyük’ü ‘Dünya Mirası Listesi’ne aldı. 21 ülkenin uzmanlarından oluşan komitenin kararında, Çatalhöyük’ün ‘Dünya Mirası Sözleşmesi’nin temel şartlarını karşıladığı, otantikliğini ve bütünlüğünü koruduğu ve evrensel seçkin değere sahip olduğu belirtildi. UNESCO Dünya Mirası Komitesi tarafından Dünya Mirası Listesi’ne oybirliğiyle kabul edilen Çatalhöyük, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca aday gösterilmişti.

TEMMUZ AYININ EN MEDYATİK İSİMLERİ

Medya Takip Merkezi tarafından hazırlanan Konya Temmuz ayı gündemine Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu damgasını vurdu. Yoğun siyasi diplomasi trafiği yaşamasına rağmen, fırsat bularak eşiyle birlikte Konya’ya ziyaretlerde bulunan Davutoğlu, 2 bin 852 adet habere konu edilirken, Temmuz ayında da en çok konuşulan Konyalı isimler listesinde zirvedeki yerini korudu. MTM’nin gündem raporuna göre, adından söz ettirmeyi başaran bir diğer Konyalı isim ise, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ di. Akyürek, özellikle Ramazan için düzenlediği ve katıldığı iftar yemekleriyle gündeme gelirken, 384 adet haber ve yazıda yansıma buldu.
 Ayın en çok konuşulan diğer isimleri ise şu şekilde;
AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

 

No

 

Kişi

 

Adet

 

1

 

Ahmet Davutoğlu

 

2.852

 

2

 

Tahir Akyürek

 

384

 

3

 

Mehmet Hançerli

 

275

 

4

 

Aydın Nezih Doğan

 

264

 

5

 

Uğur İbrahim Altay

 

262

 

6

 

Serdar Kalaycı

 

252

 

7

 

Mustafa Kabakçı

 

197

 

8

 

Hakkı Gökbel

 

192

 

9

 

Atilla Kart

 

180

 

10

 

Recep Konuk

 

152

 

MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir


KONYA’NIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

MTM’nin araştırma sonuçlarına göre, Temmuz ayının medya gündeminde en çok yer alan Konya markası, Konya Şeker Fabrikası oldu. İstanbul Sanayi Odası’nın, Türkiye’nin ilk 500 büyük firmasını belirlediği ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2011 Raporu’nda, ilk 500 içerisine 49.uncu sıradan giren Konya Şeker San ve Tic. A.Ş. medyada 174 haber ve yazıda yer buldu.  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yapmış olduğu ziyaretlerle adından söz ettiren Eti Alüminyum Çelik ise, ayın en çok konuşulan bir diğer markasıydı. Eti Alüminyum Çelik, 62 adet haber ve yazı ile medyada yansıma sağladı. Temmuz ayında öne çıkan diğer markalar;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

 

 

No

 

Kişi

 

Adet

 

 

1

 

Konya Şeker Fabrikası

 

174

 

 

2

 

Eti Alüminyum Çelik

 

62

 

 

3

 

Dedeman Oteli

 

50

 

 

4

 

Pakpen

 

47

 

 

5

 

Konya Çimento

 

29

 

 

6

 

TUMOSAN Türk Motor Ve Traktör Sanayi

 

27

 

 

7

 

Helvacızade

 

27

 

 

8

 

Ova Un

 

23

 

 

9

 

Akova Süt ve Gıda

 

22

 

 

10

 

Altınapa Değirmencilik

 

9

 

 

MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir

 

 
 
 
 
MTM Medya Takip Merkezi'nin, Temmuz ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve
haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir


AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:
• CHP Konya İl Kadın Kolları 11. Olağan Kongresi’nde Deniz İndibi Çelik, 79 oy alarak CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı seçildi.
• Konya’da 29 Haziran- 7 Temmuz tarihleri arasında İşitme Engelliler Avrupa Basketbol Şampiyonası gerçekleştirildi. Şampiyonada erkeklerde Slovenya, bayanlarda ise İsveç kupaların sahibi oldu. Türkiye ise, erkeklerde Avrupa dördüncüsü olarak müsabakayı tamamladı.
• Konya Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nden İbrahim Erkam Osmanlı, Türkiye Yaz Yüzme Şampiyonası’nda serbest yüzme dalında Türkiye üçüncüsü oldu.
• Sivas’ta Muhsin Yazıcıoğlu anısına düzenlenen 4.Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Bisiklet Turu’nun 3.etabında yapılan Çayboyu Kriteryum yarışında, Konya Selçuklu Belediyespor’lu Emre Torun birinci oldu.
• Konya Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ile imzaladığı “Kadına Şiddete Hayır, Sevgi ve Hoşgörüye Evet” adlı mutabakat kapsamında fotoğraf, afiş ve kısa film yarışması başlattı. Başvurular 14 Eylül’e kadar devam ederken, sonuçlar ise 24 Eylül’de kamuoyuna sunulacak.
• Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde bu yıl 9.Uluslararası Göl Festivali ve Beyşehir’e bağlı Kurucuova beldesinde 11.si düzenlenen Anamas Dedegül Kültür Şenlikleri yapıldı.
• Karatay Belediyesi, 2009 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü Karatay Kitabı’nı 2 cilt 7 bölüm ve bin 300 sayfa olarak tamamladı. Tamamlanan kitap yazarlara ve gazetecilere düzenlenen program ile tanıtıldı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA