• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte HSYK seçim sonuçları
18 Ekim 2010 Pazartesi 10:29

İşte HSYK seçim sonuçları

Türkiye genelinde 11 binden fazla hakim ve savcı kendi içlerinden HSYKya seçilecek 10 asil 6 yedek üyeyi belirledi. Seçimlerde hiçbir derneğin listesinde yer almayan bağımsız adaylar seçildi

Yargı camiası, dün tarihi bir ana tanıklık etti. Türkiye’de hakim vesavcılar ilk kez sandık başına giderek Adli yargıdaki 7 asıl 4 yedek,idari yargıdaki 3 asıl 2 yedek üyelik için seçim yaptı. Türkiyegenelinde yapılan seçimlerde 165 adli, 34 idari hakim ve savcı adayoldu. Yaklaşık 11 bin hakim ve savcı 169 aday için sandık başına gitti.Adli yargıdaki her seçmen 11, idari yargıdaki seçmenler ise 5 ismiseçti. En çok oyu alanlar asıl, daha az oy alanlar ise yedek üye olarakbelirlendi.

EN ÇOK OYU İBRAHİM OKUR ALDI

Adli yargı hakimve savcıları arasından 7 asıl 4 yedek üyelik için yapılan seçimlerdekesin olmayan sonuçlara göre en çok oyu Adalet Bakanlığı MüsteşarYardımcısı İbrahim Okur aldı. Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ÖmerKöroğlu, Bakırköy 14.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nesibe Özer, Yargıtay10.Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Dr. Teoman Gökçe, Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kaya, Adana Ağır Ceza Mahkemesi BaşkanıHüseyin Serter, Edirne 2. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi İsmail Aydınasıl üye olarak seçildiler. Ankara 17.Asliye Ceza Mahkemesi HakimiHayrettin Türe, Üsküdar Savcısı Celal Avar ve İzmir 7.Asliye HukukMahkemesi Hakimi Ali Öztürk, Ankara Savcısı Harun Kodalak  ise yedek üye olarak seçildiler.

İDARİ YARGI’DAN BERBEROĞLU

İdari yargıhakim ve savcıları arasından 3 asıl 2 yedek üyelikler de belli oldu.Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Danıştay 6. Dairesi Tetkik HakimiAhmet Berberoğlu en çok oyu alarak ilk sıraya yerleşti. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Birol Erdem ikinci, İstanbul 5.İdare Mahkemesihakimi Resul Yıldırım ise üçüncü sırada HSYK asıl üyeliğine seçildi.Ankara Bölge İdare Mahkemesi hakimi Halil Koç ve Danıştay Savcısıİbrahim Topuz ise yedek üyeliklere seçildiler.

YARSAV ADAYLARI SEÇİLEMEDİ

Özellikle HSYK’nın yapısını değiştiren anayasa değişikliğine muhalefetleri ilesık sık gündeme gelen YARSAV’ın desteklediğini açıkladığı adaylarınseçilememesi ise dikkat çekti. Derneğin desteklediği ve kamuoyununverdiği tartışmalı kararlarla tanıdığı Sincan 1.Ağır Ceza MahkemesiBaşkanı Osman Kaçmaz seçilemeyenler arasında yer aldı. Yine TİB’de arama yapan Ankara 1.Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin de üyelik içinyeterli oyu alamadı. Yargıdaki bir diğer dernek olan Demokrat YargıDerneği de 6 ismi desteklediğini açıklamıştı. Demokrat Yargı’nındesteklediği adaylar da seçilmek için gerekli oyları alamadılar. • LÜTFİ KAPLAN

Oktay Kuban oyunun rengini böyle tarif etti 

•Verdiği tahlilye kararlarıyla dikkat çeken Beşiktaş’taki İstanbul 12.Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban da, “Yeni oluşacak kurulun,Bakanlığın 2 nolu müsteşarlığı  haline gelmesini istemedim. Ona göre oykullandım” diye konuştu Erzincan Ergenekon davasında iki numaralı sanıkolarak yargılanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner de, garip bir seçim dönemi yaşadıklarını belirterek, “Umuyorum ki yargıbağımsızlığı adına güzel bir sonuç elde edilir” dedi.

Yoğun katılımlı seçim 

Bazı savcı ve hakimlerin oy kullanmaya çocuklarıyla birlikte gelmesi dikkatçekti. İzmir’de seçime katılım yoğun olduğu görüldü.

Savcı Öz Beşiktaş’ta oy verdi

İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin oyunu Sultanahmet’deki İstanbulAdliyesi’nde kullandı. Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, ErgenekonSavcısı Zekeriya Öz de Beşiktaş’taki adliyede oylarını verdiler.

Müsteşar 9 No’lu sandıkta 

Adalet  Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman ve eşi Hakim Gülderen Kahramanoylarını Ankara Adliyesi’ndeki 9 numaralı sandıkta kullandı. 

EN ÇOK OYU OKUR VE BERBEROĞLU ALDI

ADLİ YARGI: 

ASIL ÜYELER

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Okur    6742 oy

Yargıtay 10.Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Dr.Teoman Gökçe    6387 oy

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nesibe Özer    6153 oy

Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Köroğlu    6120 oy

Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Serter     6017 oy

Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Müd. Ahmet Kaya    5990 oy

Edirne 2.Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi İsmail Aydın     5408 oy

YEDEK ÜYELER

Ankara Savcısı Harun Kodalak     5253 oy

Üsküdar Savcısı Celal Avar     5101 oy

İzmir 7. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ali Öztürk     4814 oy

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hayrettin Türe     798 oy

İDARİ YARGI: 

ASIL ÜYELER

Danıştay 6. Dairesi Tetkik Hakimi Ahmet Berberoğlu     855 oy

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Birol Erdem     836 oy

İstanbul 5. İdare Mahkemesi hakimi Resul Yıldırım     805 oy

YEDEK ÜYELER

Ankara Bölge İdare Mahkemesi hakimi Halil Koç     638 oy

Danıştay Savcısı İbrahim Topuz             554 oy

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA