• Konya-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Fatiha suresi tüm bunları anlatmakta
23 Aralık 2012 Pazar 15:37

'İşte Fatiha suresi tüm bunları anlatmakta'

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarına ilahiyatçı Musa Mert konuk oldu.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarına ilahiyatçı Musa Mert konuk oldu. İlmihal sohbetinin yapıldığı Cuma toplantısında Mert, son dönemde Maya takvimi ile başlayan tartışmaların Müslümanlar açısından durumunun çok farklı olduğunu söyledi.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında ilmihal sohbetine ilahiyatçı Musa Mert konuk oldu. MÜSİAD Konya Şubesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya ilgi yoğun oldu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantıları Komisyon Başkanı Lokman Koyuncuoğlu, “Üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz hasbihal toplantılarında ilmihal sohbetleriyle devam ediyoruz. Bu toplantımızda Fatiha suresinin faziletlerini konuşacağız ancak, son dönemde Maya takvimi ve Şirince beldesi ile gündeme gelen kıyamet tartışmalarına da değinmemiz gerekiyor. Bizim inancımızda kıyametin günün belirlemek gibi bir şey olamaz. Bunu kimse bilemez. Bu takvim tartışmaları ile kıyameti hafifletme gibi bir izlenim edindik. Çocuklarımızın bilinçaltına “kıyamette neymiş” söyleniyor ama hiç kopmuyor gibi bir algı çalışması yapılıyor buna dikkat etmek lazım” dedi.
Açılış konuşmasının ardından sözü alan ilahiyatçı Musa Mert, ilk olarak Maya takvimi ile gündeme gelen kıyamet konusuna değindi. Mert, “Kıyametin Maya takvimi ile gündeme getirme tarzına bakarsanız sanki ahiret konusunda, öbür dünya konusunda hassas birileri varda uyarmaya çalışıyor gibi belki de bunu gündeme getiren insanlar ahirete bile inanmıyorlar. Ben bu tür hareketlerin bizim ahiret ve kıyamet inancımızla oynama çalışması gibi görüyorum. Burada birazda Müslümanların ahiret inancıyla oynamak gibi bir düşünce var. Sapasağlam din olan İslam’ın öğretilerini gündeme taşımıyor ama hiçte bilmediğimiz mayaların takvimlerini önümüze getiriyor. Bizimde bunu kullanmamız gerekli. Kıyametin insanların gerçek şekliyle anlatmamız gerekli” dedi.
Müslüman camia için Maya Takviminin alay konusu olduğunu söyleyen Musa Mert, “Maya takvimini görmezden gelemiyorsun, olmamış gibi davransak insanların gündemine kıyamet girdi. O yüzden doğru şekilde insanlara kıyameti anlatmamız lazım. Belirli guruplar insanların gündemine bunu taşıyarak para kazanma yollarını arıyorlar. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda hassas davranması gerekir, öğrenciler için ise öğretmenlerimiz bu konuyu Kur’an kaynağı ile net bir şekilde açıklamalı” şeklinde konuştu.
Toplantıya Fatiha süresinin faziletleri anlatarak devam eden Mert, “Fatiha süresi ilk inen sureler arasında yer alıyor. Kur’an’ı Kerim Fatiha suresi ile başlar. İslam ümmeti arasında ayrı bir yeri olan bu suredir. Fatiha’yı doğru anladığımız zaman Kur’an’ı Kerimi de doğru anlama imkânı buluruz. Allah-ü Teâlâ Fatiha suresi ile O’na nasıl dua etmemiz gerektiğini söylüyor” dedi.
Biz Müslümanlar olarak yalnızca Allah’a kulluk ederiz diyen İlahiyatçı Musa Mert, “Müslümanlar bütün hayatında yalnızca Allah’ın söz sahibi olduğunu kabul eder. Her hangi bir iş yapacağımız zaman Kur’an’ın buyruklarına bakmamız gerekli ve yalnızca Allah’tan yardım istemeliyiz. İşte Fatiha suresi tüm bunları anlatmakta” ifadesini kullandı.
Cuma Sohbetleri İlahiyatçı Musa Mert’ın konuşmasının ardından hasbihal ile devam etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da yolcu otobüsü şarampole devrildi
  • 2017 yılında en çok Konya Mevlana Müzesi ziyaret edildi
  • MMO Konya Şubesinde devir teslim töreni yapıldı
  • Konya'da asma tavan müşterilerin üzerine çöktü!
  • Konya'da hamile sürücüyü tabancayla vurmuşlardı! İstenen ceza belli oldu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA