• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte en iyi Türk hekimleri
02 Nisan 2015 Perşembe 09:30

İşte en iyi Türk hekimleri

İşte en iyi Türk hekimleri

Ajans Press geçtiğimiz yıl dünyada ve Türkiye'de adından en çok bahsedilen en başarılı Türk hekimler ile ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. İşte son dönemdeki başarılarıyla uluslararası alanda adından söz ettiren Türk hekimleri: Prof. Dr. Ömer Özkan, Prof. Dr. İhsan Bakır, Doç. Dr. Alper Çelik, Dr. Nihat Tanfer ve Prof. Dr. Sertaç İşlekel…
Cesaret ve bilginin gücü
Doç. Dr. Alper Çelik; ilk kez 2011'de gerçekleştirdiği “şeker ameliyatı” ile diyabet hastaları için ümit oldu. Doç. Dr. Alper Çelik, dünyada bu operasyonu yapabilen 7 doktordan biri; Türkiye'de ise tek doktor. Günümüze kadar yüzlerce ameliyatta diyabete son veren uzman doktor; tıp alanının medyatikler kadrosuna dahil olarak tam 350 haberde adından söz ettirdi. Yaptığı son çalışmalar iki önemli uluslararası hakemli dergide yayımlanan Doç. Dr. Alper Çelik, yakın zaman içinde bu alanda kendisinin yürüttüğü ve dünyanın en geniş hasta serisinin sonuçlarını yayımlayacak.
Tıp literatürünün öncüleri
Son yıllarda dünyada adından en çok bahsettiren Türk hekim kuşkusuz Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Özkan, oldu. Yaptığı başarılı operasyonlarla sadece Türkiye'de değil dünya basınında da adından çok bahsedildi. Hatta yaptığı rahim naklinden sonra Nobel Tıp Ödülü'ne aday gösterileceği bile konuşuldu. Türkiye'de ilk “yüz nakli”ni gerçekleştiren isim olan Prof. Dr. Ömer Özkan, aynı zamanda Türkiye'de ilk çift kol nakli ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini yapan kişi olarak biliniyor ve tıp dünyasının en önemli isimleri arasında sayılıyor. Prof. Dr. Ömer Özkan, başarılı operasyonlarının ardından basında 5.987 kez yer aldı.
Robotik açık kalp ameliyatlarının Türkiye'de yaygınlaşması için bir kamu hastanesinde Robotla açık kalp cerrahisi programını ilk olarak başlatan Prof. Dr. İhsan Bakır, bir hastada robotla tek cerrahi seansta 4 kalp hastalığını birden tedavi ederken bir başka hastada da robot yardımıyla kalpte bulunan bir tümörü çıkarmayı başardı. Prof. Dr. Bakır'ın başarılı operasyonlarının sonucu olarak ise hakkında tam 331 haber yapıldı.
2012'de Dr. Nihat Tanfer, bir ilki başararak hayvan kemiğinden yaptığı “yapay çene” ile çene kemiği eriyen ve diş şansı olmayan bir hastanın umudu oldu. Bu devrim niteliğindeki operasyon, toplam 115 kez medyada yer buldu.
Hastanın uyutulması risk teşkil ettiği için, ilk lokal anestezi ile açık beyin ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Sertaç İşlekel; 2013 yılındaki bu başarısı ile oldukça konuşuldu. Başarılı cerrah hakkında toplam 51 haber yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA