• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı
10 Aralık 2010 Cuma 16:46

İşte 'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı'

Georgetown Üniversitesi ve Ürdün Kraliyet Stratejik Çalışma Merkezi her sene "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" sıralaması yapıyor. Listede kimler var?
Georgetown Üniversitesi ve Ürdün Kraliyet Stratejik Çalışma Merkezi hersene "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" sıralaması yapıyor. Bu listedeki 12 etkili genç Müslüman'ın özellikleri dikkat çekiyor.

Bu seneTürkiye'den listeye oldukça fazla sayıda isim girmiş. Recep TayyipErdoğan, Abdullah Gül, Hayrünnisa Gül, Fethullah Gülen, Ahmet Davutoğlu, Necmettin Erbakan, Ali Bardakoğlu, Mustafa Çağrıcı, Hayrettin Karaman,Adnan Oktar, Ekmeleddin İhsanoğlu, Fuat Sezgin, Mehmet Aydın, HalitEren, Mehmet Görmez, Ekrem Dumanlı, Mustafa Özcan Güneşdoğdu, FatmaBenli, Ali Bulaç, Hasan Çelebi, Rabia Yalçın, Merve Kavakçı. Tabii herbir isim katkılarına ve alanlarına göre ayrı kategorilerdedeğerlendiriliyor. Listenin akademik, siyasi, idari, gençlik, bilim,sanat, kültür gibi 15 alt kategorisi var.

En Etkili 12 Genç


“En Etkili 500 Müslüman” listesinde bizim ilgimizi esas "GENÇLİK"çalışmaları yapan isimler çekti. Bu alanda listeye 12 isim girmiş.Bunların arasında hiç memleket evladı yok ne yazık ki. Ama olsun;tanımak ve ne yaptıklarını öğrenmek için ümmet evladı olması yeter deartar bile. Biz bize düşeni yapalım, ümmetin evladını memleket evladınatanıtalım da, belki gelecek listelerde bizden de gençler görürüz.

Suudi TV Kanalının Genç Programcısı

1. Mustafa Hüsnü (Mısır): Suudi Iqraa kanalında programcı olan Hüsnü 1978doğumlu. Aynı zamanda uluslar arası özel bir okulda öğretmenlik yapıyor. Bağımlılık ile ilgili gönüllü çalışmalara katılıyor. Aslında ticarettahsili yapmış ama bir müddet sonra kendini tamamen İslami çalışmalaravakfetmiş. Yaptığı programlar özellikle gençler tarafından ilgi görüyor. Hüsnü İslami mesajları sunarken tarz ve üslup olarak farklı bir çizgiortaya koyuyor ki bu da etki sahasını genişletiyor.

Gitarist Tebliğci

2. Muaz Mesud (Mısır): Mustafa Hüsnü gibi bir TV programcısı olan Mesudhalen Cambridge’te din alanında yüksek lisans yapıyor. Mesud’un İslamihizmetlere yönelmesinde Mısır’da Amerikan okullarına devam ederkengeçirdiği ağır bir hastalık rol oynamış. Hastalıktan kurtulursakendisini Allah yoluna adayacağına söz veren Mesud, iyileştikten sonrasözünü tutmuş ve Kur’an hakkındaki bilgisini genişleterek zamanla sosyal medyayı da iyi kullanan bir TV programcısı haline gelmiş. Hem modernhem de dindar olunabileceğine dair yorumları ve bakış açısı Mesud’ugençler arasında popüler hale getirmiş. Mesud, çok da iyi gitarkullanıyor.

“Hey Gençler” Diyen Kafe Sahibi


3. Ahmet El Shugari (Suudi Arabistan): TV programcısı ve Suudili gençlerin en sevdiği mekânlardan birisi olan Endülüs Kafe'nin kurucusu. Aileişletmesinde çalışırken bir arkadaşının teklifiyle “Hey Gençler” isimlibir program sunmaya başlamış. Aslında dini bir eğitimi yok. TIME’ın“İslam Dünyasında Sessiz Bir Devrim Oluyor” başlıklı yazısında ilkbahsedilen isim olan Shugari’nin dindar bir Müslümanın modern hayatlanasıl baş edebileceğine dair tespitleri, yorumları ve sunuş tarzıgençlerin çok hoşuna gidiyor

Öğrenci Birliği Başkanı


4. Muhammed Abass (Gana): Gana Müslüman Öğrenciler Birliği Başkanı veSözcüsü. Gana Müslüman Öğrenciler Birliği, “En Etkili 500 Müslüman”listesine göre birçok dini misyon örgütünün cirit attığı Gana’da olumsuz herhangi bir durumla karşılaşılmamasını sağlayan kuruluşlardan birtanesi. Abass’ın başkanı olduğu bu birliğin üyeleri, sosyalhizmetlerdeki gayretleri ile öne çıkıyor ve güzel örnekliklersergiliyorlar.

Afganlı Yetimlerin Hamisi


5. Andeisha Ferid (Afganistan): Çocuklarla ilgilenen bir iş kadını. “Afgan Çocuk Eğitimi ve Bakımı Örgütü”nün kurucusu. Henüz 26 yaşında. Ferid’in başında olduğu kurum, Afganistan ve Pakistan’daki yetimlerin bakım,eğitim ve sağlıkları ile ilgili çalışmalar yapıyor. Hillary Clinton’ınkurucusu olduğu Vital Voices adlı kuruluşun ve Goldman Sachs’in 10.000Kadın Programı’nın liderlik ödüllerini alan Ferid yetim hamisi olarakbiliniyor. Çocukluğundan bu yana ABD kuruluşları için çalışan Ferid’ingeçen Ağustos ayında baba evinin ABD’li askerler tarafından basılması ve ailesinin gözlem altına alınması ilginç bir tecelli olmuş.

Genç İletişim Müteşebbisi


6. Irfan Amalee (Endonezya): Çocuk ve gençlere yönelik yayınlar yapan biryayıncı. Oluşturduğu “Barış Nesli Programı” ile barış gönüllüleriyetiştiriyor, barışla ilgili kitaplar ve eğitim setleri yayınlıyor.50.000 gence ulaşan Retas Magazine adlı bir derginin de kurucusu olanAmalee 2008’de British Council’ün “Genç Yaratıcı İletişim Müteşebbisi”ödülünü almış.

Morolu Bir İşletmeci

7.Samira Gutoc Tomawis (Filipinler): Genç Moro Profesyonelleri'ninkurucusu. Aynı zamanda Filipinler İslam ve Demokrasi Konsülü’nünbuluşmalarını organize ediyor. “Mindanao Gençleri Konuşuyor” adlıplatformun proje yöneticisi de olan Tomawis, medya ile kurduğu yapıcıilişkiler sayesinde çalışmalarını etkinliğini artırmayı başarmış birisim.

Singaporlu Portal Yöneticisi


8.Muhammed Nasır (Endonezya): Singapur’da faaliyet gösteren simplyislam.sg adlı portalın kurucusu ve yöneticisi. Yazılımcı olan Nasırİngiltere’deki Staffordshire Üniversitesi mezunu. Dar-ül Erkam veAbdülAlim Sıddık Camisi gibi tebliğ kuruluşlarında çalışmış.Singapor’daki İslami çalışmaların dünya Müslümanlarının gündeminetaşınması noktasında ciddi katkısı olan Nasır gençlik programlarınıngelişiminde de rol oynuyor.

Bir Telefon Gönüllüsü


9. Muhammed Mamdani (İngiltere): Muslim Youth Helpline (Müslüman GençlikYardım Hattı) kurucusu. Mamdani şimdilerde bir yardım derneğine dönüşenbu projeyi 18 yaşında iken basit bir forum olarak başlatmış. Gönüllükatkılarla yürüyen ve danışma ve yardım hizmetleri veren Muslim YouthHelpline ücretsiz bir telefon arama ve interaktif web site hizmetindenoluşuyor. Sitenin “Sözümüz” başlıklı kısmında yer alan metin yapılanhizmeti özetliyor: “Niye aradığınızı sorgulamamıza müsaade yok. İsminizi vermek zorunda değilsiniz ve görüşmenin her hangi bir anında telefonukapatabilirsiniz.”

Namazını Aksatmayan Rugby Oyuncusu


10. Bachar Houli (Avustralya): Lübnan asıllı Avustralyalı rugby oyuncusu.Müslüman kimliği ile spor dünyasında başarılı bir yer edinen Houlimedyaya İslam hakkında yaptığı olumlu açıklamalarla tanınıyor. Namazınıaksatmadığını söyleyen, hem dindar bir Müslüman hem de başarılı birrugby oyuncusu olmak istediğini söyleyen Houli Avustralya İslamtoplumunun önemli isimlerinden birisi haline gelmiş durumda.

Uyuşturucudan Rab İçin Rap’e

11. Hamza Perez (ABD): "New Muslim Cool" adlı filme konu olmuş, Porto Rikoasıllı bir rap sanatçısı ve uyuşturucu müptelası iken İslam’a döndüktensonra hayatı değişmiş Perez şimdilerde toplum gönüllüsü olarakçalışıyor. 2009 yılında çekilmiş bir belgesel olan “New Muslim Cool” 11Eylül olayları sonrasında Amerikalı Müslüman gençlerin karşılaştıklarızorlukları anlatıyor. Hamza, uyuşturucu satan bir çetenin üyesi ikendindaşlarının karşılaştığı sıkıntıları görerek dine yöneliyor ve eskihayatına karşı savaş açıyor.

Hıristiyan Vaizin Müslüman Vaiz Oğlu


12. Imam Suhaib Webb (ABD): Ezher'de okumakta olan ve Müslüman gençleringelişimi ile ilgilenen Oklohamalı bir tebliğci. Babası papaz olan Webb,14 yaşında Hıristiyanlığa ilgisini yitirdikten sonra hiphop yapmayabaşlamış. Hiphop piyasasında tanıştığı Müslümanlardan etkilenmiş ve 20yaşında Müslüman olmuş. Üslubu, anlatımı ve örnekleri ile ABD’liMüslüman gençlerin ilgisini toplayan Webb’in geniş içerikli bir de websitesi bulunuyor. Muslim American Society’nin aktif bir üyesi olan Webbaynı zamanda AlMaghrib Enstitüsü’nde dersler veriyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA