• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Davutoğlunun açtığı ve temelini attığı yatırımlar
06 Eylül 2014 Cumartesi 21:43

İşte Davutoğlu'nun açtığı ve temelini attığı yatırımlar

Konya'ya gelen Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, katıldığı toplu açılış töreninde kente yapılan birçok yatırımın açılışını yaptı, temelini attı.
Güvenoylamasının ardından ilk yurt içi ziyaretini Konya'ya yapan Başbakan Davutoğlu, burada düzenlenen toplu açılış töreninde, 11 tesisin açılış ve temel atmasını gerçekleştirdı.
 
- 3,5 milyon yolcu kapasitesine sahip yeni terminal binası
 
Davutoğlu, törende, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından 49 milyon 483 bin liraya yaptırılan, yıllık yaklaşık 3,5 milyon yolcu kapasitesine sahip terminal binasının da açılışını yaptı. Mevcut terminal binasının 6 kat büyüklüğünde olacak yeni terminal binası, 30 yıllık ihtiyacı karşılayacak.
 
24 bin 175 metrekare kapalı alana sahip yeni bina, Mevlana'nın 7 öğüdünden esinlenilerek 7 ana kolon üzerine kuruldu.
 
Terminal binasında 550 araçlık otopark, 4 kafeterya, 6 satış standı, 1 restoran, 1 döviz bürosu, 1 turizm danışma bürosu, 2 adet dutyfreeshop mağazası, 5 araba kiralama bürosu bulunuyor. Aprona da 8 uçak yanaşabilecek.
 
"Engelsiz Havaalanı Projesi"ne uygun şekilde yapımı tamamlanan Konya Havalimanı yeni terminal binasının açılmasıyla boşalacak eski binanın, dış hatlar terminali olarak kullanılması planlanıyor.
 
Törende ayrıca, Konya Büyükşehir Belediyesinin Kule-Malas Köprülü Kavşağı ve Akören yolu köprülü kavşağı, Karatay Belediyesinin Akkale Parkı ve İstiklal Mahallesi dükkanları, Selçuklu Belediyesinin Aydınlıkevler Mahallesi Aile Yaşam Merkezi ve Çay Cami restorasyonu, Hadim Belediyesinin kiraz alım merkezi ve hal inşaatı ile konut ve iş yeri inşaatlarının açılışı yapıldı.
 
- Deneysel tıp uygulama ve araştırma merkezi
 
Yine törende, Selçuk Üniversitesi'nin 4 milyon liraya mal olan deneysel tıp uygulama ve araştırma merkezi ile Necmettin Erbakan Üniversitesinin 5 milyon liraya mal olan diş hekimliği fakültesi binası açıldı.
 
Deneysel tıp uygulama ve araştırma merkezi, bilimsel çalışmalarda kullanılacak laboratuvar, hayvanlarının üretilmesi, bu çalışmalar için gerekli altyapı sağlanarak söz konusu araştırmaların yapılması ve bu konuda gerekli eğitimlerin verilmesi amacıyla inşa edildi.
 
Toplam 3 bin metrekare kapalı alana sahip Necmettin Erbakan Üniversitesinin diş hekimliği fakültesi binası ise günlük 500 civarında hastaya tedavi sunabilecek kapasitede. Bir adet dentaltomografi, 2 adet panoramik röntgen ve 3 adet periapikal röntgen cihazı bulunduran radyoloji biriminde tüm ağız, diş ve çene görüntüleme işlemleri gerçekleştirilebiliyor.
 
Fakülte ameliyathanesinde ise aynı anda 4 hastaya ileri cerrahi işlem uygulanabiliyor.
 
- Karaman ve Ereğli yolu bağlantılarında 2 köprülü kavşak, 6 altgeçit, 42 menfez yapılacak
 
Törende, Karayoları 3. Bölge Müdürlüğünün Konya çevre yolundaki toprak işleri, köprü, sanat yapıları ve bitümlü sıcak karışım kaplama yapım işinin temeli atıldı. Yaklaşık 84 milyon liraya mal olacak bu ihale 122 kilometre uzunluğundaki Konya çevre yolunun 22 kilometrelik kesimini kaplıyor. İhalesi yapılan kesim, Karaman ve Ereğli yollarını bağlayan hattın yapımını içeriyor. Konya Çevre yolu (2x3) şeritli olarak bölünmüş yol standardında yapılacak. Yolun BSK kaplamalı bölünmüş yol olarak inşaatının tamamlanmasıyla, şehir içi trafiğini kullanan transit trafik bu yola aktarılarak trafik kazalarında büyük oranda düşüş hedefleniyor.
 
Yolun tamamlanmasıyla tarihte önemli yeri olan ve Selçuklu'ya başkentlik yapmış olan Konya'nın turizmine ve ekonomisine büyük katkılarda bulunulacak. İhale bünyesinde Karaman ve Ereğli yolu bağlantılarında toplam 2 adet köprülü kavşak, 6 adet altgeçit, 42 adet menfez yapılacak.
 
Açılışı gerçekleştirilen ve temeli atılan tesislerin toplam maliyetinin ise 180 milyon 86 bin 683 lira olduğu öğrenildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA