• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte çocukların yeni gözdesi
07 Ocak 2012 Cumartesi 14:18

İşte çocukların yeni gözdesi

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde faaliyet gösteren Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneğinin ''Barbi'' bebeklere karşı ürettiği ''Azet Bacı'' ve ''Hamdi Dayı'' isimli bez bebekler, çocukların yeni gözdes
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde faaliyet gösteren Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneğinin ''Barbi'' bebeklere karşı ürettiği ''Azet Bacı'' ve ''Hamdi Dayı'' isimli bez bebekler, çocukların yeni gözdesi oluyor.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son Malatya ziyaretinde, sergide görüp beğendiği ve pazarlanmasında destek olunması için Malatya Valisi Ulvi Saran'a talimat verdiği Azet Bacı ve Hamdi Dayı bez bebekleri, 8 ayda binin üzerinde sattı.
     Dernek Başkanı Refika Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk çocuklarının yabancı kültürün etkisinde kalmaması ve kendi kültürünün ürünü olan bebeklere yönelmesi için üretilen Azet Bacı ve Hamdi Dayı bez bebeklerinin özellikle çocuklar tarafından ilgiyle karşılandığını söyledi.
     Uçar, Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneğini 2,5 yıl önce kurduklarını ve 40 üyesi olduğunu söyledi. Derneğin amacına dikkati çeken Uçar, mağdur kadınlara para kazandırmak istediklerini vurgulayarak, kadınların dernekte ya da evlerinde yaptıkları el emeği ürünleri, hazırladıkları ev bulgurunu, erişteyi, pekmezi, erik ekşisini ve daha birçok ürünü satmaları için yardımcı olduklarını ifade etti.
     Bir yıl önce derneğin yönetim kurulu üyeleri ile ''Azet Bacı'' ve ''Hamdi Dayı'' isimli bez bebekleri tasarladıklarını ifade eden Uçar, dernek üyeleriyle birlikte yaptıkları bebeklere Malatya'nın yöresel giysilerini giydirdiklerini aktardı.
     Uçar, ''Yeşilyurt'ta tandır ekmeği yapılır. Bunun gibi yöresel işlerimiz vardır. Azet Bacı da halkın içinden çıkan, bu ekmeği pişiren, odun taşıyan, köpük pestili yapan bir kadın. Azet Bacı'nın satılması için verdiğimiz dükkanların vitrininde bu şekilde görülüyor. Çocuklarımız kültürlerini unutmasınlar istiyoruz. Azet Bacı'yı gördükleri zaman 'Benim anneannem, babaannem de böyle giyinmiş, bu işi yapıyormuş' desinler'' diye konuştu.
     Azet Bacı'nın fedakar bir kadını simgelediğini kaydeden Uçar, cömert bir kadın olan Azet Bacı'nın tüm Türkiye'de çocuklar tarafından sevilip benimsenmesini istediklerini dile getirdi. Refika Uçar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son Malatya ziyaretinde Azet Bacı ve Hamdi Dayı bebeklerinin pazarlanmasına yardımcı olması için Vali Ulvi Saran'a talimat verdiğini hatırlattı.
     Başbakan Erdoğan'ın bu desteğinden sonra bebeklere ilginin de arttığını vurgulayan Uçar, ''Başbakan'ımıza çok teşekkür ediyoruz'' dedi.
    
     -''Azet Bacı'nın yüzüne kendi duygularımızı katıyoruz''-
    
     Derneğin başkan yardımcısı Sevilay Erdemir de, 3 kişinin haftada 50 bebek yaptığını anlattı. Bebeklerin yapılışıyla ilgili bilgi veren Erdemir, şöyle konuştu:
     ''Bebeklerin kalıbını; yani vücudunu, kollarını ve bacaklarını telden yapıyoruz. Teli bir günde yapıyoruz. Sonra seramik hamuru hazırlıyoruz. Bu hamurla kafasını oluşturuyoruz. Bir gün kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra tulumunu dikiyoruz. Tulumunun içine elyafını dolduruyoruz. Şalvarını, bluzunu kesip dikiyoruz. Sonra bebeğin seramik hamurundan yaptığımız el ve ayaklarına sıra geliyor. Bunları da silikonla yerlerine yapıştırıyoruz. En sonunda bebeğimizin tülbentini takıyoruz.''
     Azet Bacı ve Hamdi Dayı bebeklerinin yüzünün klasik plastik bebeklerin yüzüne de benzemediğini ifade eden Erdemir, ''Kumaş boyası ile kaşlarını, gözlerini, dudaklarını yapıyoruz. Azet Bacı'nın yüzüne kendi duygularımızı katıyoruz. Bazen hüzünlü, bazen endişeli, bazen mutlu oluyor'' ifadesini kullandı.
     Erdemir, Başbakan Erdoğan'a hediye olarak göndermek için tandır ekmeği pişiren bir Azet Bacı bebeği yaptıklarını, ancak gönderme fırsatı bulamadıklarını dile getirdi.
     Türkiye genelinden de ilginin giderek arttığını belirten Özcan, Mersin, İstanbul ve Ankara'ya çok sayıda Azet Bacı ve Hamdi Dayı bez bebekleri gönderdiklerini, Malatya Havaalanında da bebeklerin satışının yapıldığını söyledi.
    
     -Somali için 20 bebek-
    
     Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Gülderen Özcan ise bez bebek üretmek isteyen Karaman Valiliğinin de bu konudaki deneyimlerinden yararlanmak için kendilerini davet ettiğini kaydetti. ''Karaman'da bez bebek üretimi konusundaki deneyimlerimizi paylaştık'' diyen Özcan, 20 Azet Bacı bebeğini de kuraklık, açlık ve yoklukla mücadele eden Somali halkı için satmaları amacıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne verdiklerini bildirdi.
     Özcan, tanesini 15 liraya verdikleri Azet Bacı bebeğinden son 8 ayda binin üzerinde sattıklarını, hediye olarak da çok sayıda bebeği çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderdiklerini kaydetti.
     Bebeklere çocukların çok ilgi gösterdiğini belirten Özcan, herkesin Azet Bacı Ve Hamdi Dayı'da kendinden bir şeyler bulabildiğini vurguladı.
     Özcan, Azet Bacı ve Hamdi Dayı'nın patentini almak için gerekli başvuruları da yapacaklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA