• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte benim medyada özlediğim nokta budur
14 Ocak 2010 Perşembe 01:06

İşte benim medyada özlediğim nokta budur

Başbakan Erdoğan, "Özellikle bu son olayda yazılı ve görsel Türk medyasının durduğu nokta, benim bir başbakan olarak özlediğim noktadır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz bugüne kadar neysek bundan sonra oyuz. Kendisine bu noktada çeki düzen vermesi gereken varsa bu da İsrail'dir. Kendisine o çeki düzen vermesi lazım. Ve bölgede daha adil, daha barıştan yana olması lazım' dedi.

Erdoğan, Moskova ziyareti dönüşünde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevinde yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, 'İsrail'in özür dilemesiyle Türkiye-İsrail ilişkileri normalleşme sürecine girer mi? İlişkilerin kopma noktasına geldiği şeklinde açıklamalar da yapıldı' şeklindeki ifadesi üzerine Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin asırlara mütecaviz devletler silsilesi içerisinden geldiğini, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923'ten bu yana 86 yıllık bir devlet geçmişi olduğunu vurguladı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

'Geleneğimize baktığımız zaman asırlara mütecaviz. Dolayısıyla bu konularda nasıl hareket edileceği noktasında Türkiye'den alınması gereken dersler var. Bu dersi alamayanlar tavırlarını ona göre belirlemeli, bundan sonraki süreçlerini de ona göre ayarlamalıdırlar. Yoksa biz göreve geldiğimizden bu yana tüm komşularımızla bu denli bir dostluk oluşturmaya çalışırken ve İsrail'e bir Başbakan olarak ziyaretimi yaptım ve ziyaretimden dönüşümde de bazı şeyleri açıkladım, hatırlarsanız. O günden bugüne hiçbir zaman kin, nefret, böyle bir şey de gütmedik. Ancak 2009'un başındaki o arzu edilmeyen tablodan sonra bir farklı gelişme sürecine girdik. Ve burada da zaten aklıselim ile tüm olayları takip edenler kimin nerede durduğunu gayet iyi gördüler. Fakat ben bu süreçte bir şeyi gördüm. Özellikle bu son olayda yazılı ve görsel Türk medyasının durduğu nokta, benim bir Başbakan olarak özlediğim noktadır. Bu birliktelik, bu beraberlik Türkiye'yi çok daha farklı yerlere, çok daha olumlu yerlere taşır. Bu şekilde birlik beraberlik içinde olunduğunda nelerin yapılabileceğini, nelerin sağlanabileceğini gayet iyi gördük. Bundan dolayı da ben medyamıza, yazılı görsel hepsine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bunu bizim her tür siyasi, askeri, ekonomik, ticari tüm bu olaylarda aynı şekilde başarmamız lazım. Siyasi partileri birbirine vuruşturmak gibi bir şeyin içerisine de girmemek lazım. Yani uzlaşmayı sadece siyasi partilerin liderlerinden beklemeyelim. Bu konuda bir zemini hazırlama hususunda medyaya düşen görevler olduğunu görüyor ve buna inanıyorum. Bunu birlikte başarmamız lazım.'

 

-'BU OLAYLAR YAŞANMASIN İSTİYORUZ'-

Başbakan Erdoğan, İsrail noktasında hafta sonunda şu anda koalisyondaki siyasi partilerden birinin lideri olan, geçmişte İsrail'de başbakanlığı bulunan Ehud Barak'ın Türkiye'ye geleceğini ifade ederek, Barak'ın, Milli Savunma ve Dışişleri bakanlarıyla görüşeceğini söyledi.

Erdoğan, 'Sanıyorum bu konuları da görüşecekler. Ama dediğim gibi biz bugüne kadar neysek, bundan sonra oyuz. Kendisine bu noktada çeki düzen vermesi gereken varsa bu da İsrail'dir. Kendisine o çeki düzen vermesi lazım. Ve bölgede daha adil, daha barıştan yana olması lazım. Ve Filistin ile olan münasebetlerinde de aynen İsrail-Suriye arasında 5 raunt yürüttüğümüz süreçte nasıl başarılı bir süreç yürüdüyse ve bu süreci biz tam noktalamaya ramak kalmıştı ki malum olaylar oldu. Bu olaylar yaşanmasın istiyoruz, bizim istediğimiz bu' şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, 'Brezilya'da devletin komutanlara yönelik bir soruşturma başlatması üzerine komutanlar istifa ettiler. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Brezilya örneğini göstererek TSK komutanlarına istifa çağrısı yaptı. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz' sorusuna karşılık da Erdoğan, şunları kaydetti:

'Buna vereceğim cevap aslında çok ağır olur da bunu ben aldığım terbiyeyle hiçbir zaman eş tutmam. TSK'nın komuta kademesi inanıyorum ki sayın Baykal'ın bu tahrik dolu hezeyan dolu açıklamalarına hiçbir zaman kalkıp da cevap dahi vermez. TSK'yı bu noktada eğer 3-5 kişi olarak görüyorsanız, o zaman Baykal gibi bunun cevabını verirsiniz. Ama, TSK 3-5 kişi değildir. TSK şu anda yaklaşık 800 bin kişiden oluşan bir topluluktur. Bu, erinden ta en üst kademede Genelkurmay Başkanı'na kadar bir bütündür. Biz olayı böyle değerlendiriyoruz.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA