• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘İşte Anne Projesi’ uygulanıyor
03 Ekim 2018 Çarşamba 14:23

‘İşte Anne Projesi’ uygulanıyor

Emrah Keleş, “Kadın İstihdamının İşte Anne Projesi İle Desteklenmesi” ile ilgili açıklama yaptı. Keleş, projeden yalnızca 0-15 yaş arasında (15 yaş dâhil) çocuğu olan kadınlar yararlanabileceğini söyledi.

Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü, Emrah Keleş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Ağustos 2018 tarihinde açıklanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında “Kadın İstihdamının İşte Anne Projesi İle Desteklenmesi” projesi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “İşkur tarafından düzenlenecek olan en az yüzde elli istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılan ve belirlenecek hedef grubunda yer alan ülke genelinde 5.000 ilimizde 140 anneye kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında zaruri gider ödenmesine yer verilmiştir. İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten, sosyal yardım ya da sosyal ve ekonomik destek alan kadınlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın (Bakanlık) kadına yönelik şiddetle mücadele alanında hizmet sunan kuruluşlarından faydalanan kadınlar öncelikli olmak üzere Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek gruplar içerisinde yer alan diğer kadınlar da yararlanabilecektir.”

“BAKIM DESTEĞİ DE ÖDENEBİLECEK”                        

Projeden yalnızca 0-15 yaş arasında (15 yaş dâhil) çocuğu olan kadınlar yararlanabileceğini söyleyen Keleş; “Çocuğun proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması projeden yararlanmaya engel olmayacaktır.  Kadınların evlatlık edindiği çocukları için de destekten yararlanma hakkı bulunmaktadır. 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuğa ait Nüfus Cüzdanı aslını İl Müdürlüğüne ibraz etmesi gerekmektedir. ‘Sanayi Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına Katılan Kadınlara Çocuk Bakım Desteği Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar’ kapsamında düzenlenen kurs veya programlara katılanlardan da 2-5 yaş çocuğu olan kadınların çocuk bakım desteğinden yararlanma şartlarını taşıyanlara ayrıca Bakım Desteği de ödenebilecektir. Bu kapsamda şartları uyanların kreş faturalarını İl Müdürlüğümüze ibrazı halinde 400’ye kadar ödeme yapılacaktır” dedi.

“PROGRAMA KATILMAK İSTEYENLER BAŞVURU YAPABİLİRLER”

Keleş sözlerine şu şekilde devam etti; “İşbaşı Eğitim Programları İşsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri, işverenlerin de herhangi bir maliyete katlanmadan işgücü temin edebilecekleri bir programdır. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin mesleklerinde düzenleyeceğimiz işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençlerimiz için işbaşı eğitim programlarımızı 9 aya kadar uyguluyor ve programa katılan gençlerimize günlük 75 ödüyoruz. Programlarımıza katılan gençlerimizin genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılamaya devam ediyoruz. Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi Kurumumuzdan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler. Programa katılmak isteyen iş arayan ve işverenlerimiz Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yaparak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirler.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA