• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Anadolunun en büyük 500ü
06 Ekim 2011 Perşembe 12:34

İşte Anadolu'nun en büyük 500'ü

Ekonomist dergisinin, TEB (Türk Ekonomi Bankası) işbirliği ile gerçekleştirdiği Anadolunun En Büyük 500 Şirketi Araştırması sonuçlandı.
Ekonomist dergisinin, TEB (Türk Ekonomi Bankası) işbirliği ile gerçekleştirdiği “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması” sonuçlandı. “Anadolu Kaplanları” olarak da ifade edilen şirketler için önemli bir gösterge olarak kabul edilen araştırmada; Aşkale Çimento 54’üncü sırada yer aldı. Şirket geçtiğimiz yıl 78’inci sırada bulunuyordu.
BÖLGE İÇİN MORAL DEĞERİ
1993 yılında Erzurum ve bölge insanının kolektif çalışma ruhu ile satın alınan Aşkale Çimento, başarılarına başarı katıyor. Türkiye’deki özelleştirme uygulamaları açısından bir çok akademik kurum ve kişi tarafından ‘özelleştirmede örnek kuruluş’ olarak gösterilen Aşkale Çimento, Anadolu’nun en büyük 500 sanayi kuruluşu içindeki yerini yıllar geçtikçe zirveye doğru taşıyor. 2007 yılında 128, 2008 yılında 81 ve 2009 yılında 78’inci sırada yer alan Aşkale Çimento 2010 rakamlarına göre 54’üncü sıraya yerleşti. Bölge için adeta moral kaynağı olan Aşkale Çimento, yatırımlarını Erzurum, Aşkale, Trabzon, Van, Erzincan, Gümüşhane, Ağrı, Giresun ve Batum’da büyüterek devam ettiriyor. Bölgesel anlamdaki yatırımlar ve istihdama katkı şirket için en önemli iki unsur.
“PAYLAŞMA İKLİMİ OLUŞTURDUK”
Ekonomist ve TEB tarafından Anadolu’nun en büyük 500 firmasını belirlemek amacıyla yapılan araştırmada Aşkale Çimento‘nun istikrarlı ve başarılı yükselişinin tesadüf olmadığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, “ERÇİMSAN oluşumu çok önemli. Burada bir “paylaşma” iklimi oluşturduk. Aşkale Çimento’nun ruhunu özümseyenler “paylaşmak” ifadesinin manasını en güzel şekilde hissetmiştir. Birliğin ve dirliğin harcı ile buralara geldik. Çıktığımız yolda, yaşadığımız o kadar olumsuzluğa ve çıkmaza rağmen geldiğimiz nokta, ancak paylaşma ve birliktelikle tarif edilebilir. Bunu sıkça dile getiriyoruz. Çünkü; bölgenin ekonomik ve sosyal anlamda refaha çıkması kolektif çalşıma ile ancak olur. ” dedi.
SEKTÖRÜNDE İLK 3’TE
Anadolu 500 araştırmasının sektörlerle ilgili analizinde ise Aşkale Çimento, sektöründe 3. sırada yer aldı. Bu tespitin kendileri için anlamlı ve bir o kadar keyif verici olduğunu söyleyen Başkan Yücelik, “Allah’ın yardımı ve insanların hayır duaları ile yolumuza devam ediyoruz. Allah’a şükürler olsun bize güvenenleri mahçup etmedik, etmemeye de gayret ediyoruz. Çalışanlarımız, yöneticilerimiz, ortaklarımız, yönetim kurulu üyelerimiz ve bize her anlamda destek olanlar ortaya çıkan bu başarıları da paylaşmaktadır. Aşkale Çimento’da “ben” yoktur. Herşeyi beraber yapar ve sonuçlarını paylaşırız. Bizleri farklı kılan ve bu güne getiren gerçek bunun altında saklıdır. ” şeklinde konuştu.
“AŞKALE ÇİMENTOLAR ARTMALI”
Uzun yıllardır Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan Lütfü Yücelik, “Bölgenin Aşkale Çimento tarzı oluşumlara ve şirketlere ihtiyacı var. Bizim bölge insanı olarak hem işimizi, hem de birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Dedikodu yapmak yerine işimize bakmalıyız. Birbirimizi kıskanmak yerine kendimizden daha başarılı olan insanlara gıpta ile bakmalı, onun elde ettiği başarıyı yakalamak için çaba göstermeliyiz. Esasında bu bölgeyi birileri kurtaracaksa o gene bölgenin insanıdır. Aşkale Çimento bu anlamda gerçekçi ve bir o kadar anlamlı bir örnektir.” dedi.
İŞTE ANADOLU’NUN EN BÜYÜKLERİ
Anadolu’nun En Büyük 500’ü İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki Anadolu şirketlerine yönelik ve 2010 yılı net satışlar dikkate alınarak hazırlanıyor. Anadolu genelinde iller karşılaştırıldığında, listede birinci sırada 144 şirketle Bursa’nın, 48 şirketle Gaziantep’in ikinci, 37 şirketle Kayseri’nin 3’üncü, 33 şirketle Kocaeli’nin dördüncü sırada yer aldığı görülüyor. Denizli ise 23 firmayla, listede 5’inci sırada yer alıyor. Listede Konya 22, Kahramanmaraş 18, Eskişehir 12, Manisa 10, Uşak 7 firmayla yer alıyor. Erzurum’dan ise listeye sadece Aşkale Çimento girmeyi başardı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA