• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte alerjiden korunma yolları
02 Haziran 2009 Salı 11:06

İşte alerjiden korunma yolları

Alerjik vakaların her geçen gün arttığını söyleyen Özel Selçuklu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Ekin alerjinin tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalık olduğunu söyledi.
Alerjik vakaların her geçen gün arttığını söyleyen Özel Selçuklu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Ekin alerjinin tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalık olduğunu söyledi.
 
Bir çok anne – babanın kendisi dahil çocuklarının alerjik sorunlarının olduğunu bilmediğini aktaran Dr. Musa Ekin alerjinin bir çok nedeni olduğunu genetik faktörlerin, çevresel faktörlerin, gıdaların bilinen bazı sebepler olarak aktarılabileceğini söyledi. Öte yandan alerjinin anne sütünden çocuğa geçebileceği yönündeki inanışların yanlış olduğunu aktaran Dr. Musa Ekin anne sütünün bebek için en güzel, en temiz, en sağlıklı ve alternatifsiz bir besin olduğunu söyleyerek bu düşüncelerin bebek ile anne arasındaki alışverişi kesinlikle engellememesi gerektiğinin altını çizdi.

Bebeklik çağlarında alerji yaşayan bir çocuğun büyüyünce alerjinin farklı boyutlarıyla karşılaşabileceğini anlatan Dr. Ekin, tek bir besine yada başka bir maddeye karşı duyulan alerjik reaksiyonların buna örnek verilebileceğini belirtti.(süte, peynire karşı alerji)

Alerjinin çevresel faktörlerinden en önemlisinin sigara olduğunu vurgulayan Dr. Musa Ekin, sigaranın hem kullanıcıya hem de çevresindekilere kesinlikle zarar verici bir madde olduğunu aktardı ve “bazı anne babalar sigarayı çocuğun yanında içmiyorum” bahanesine sığınabiliyorlar ama önemli olan sigarayı başka bir mekanda içmek değildir, sigaradan tamamen uzak durmaktır” dedi. Dr. Ekin ayrıca alerjiye neden olan konuların bir çoğunun önüne geçilemeyeceğini ancak sigaranın kişinin iradesine bağlı olduğunu hatırlattı ve  “etrafımızdaki polenleri, hava değişikliklerini, diğer çevresel faktörleri ve genetik faktörleri yok edemeyiz ama sigarayı kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için bırakabiliriz” dedi.
 
Çocuklarda alerjiyi ertelemek yada, daha kolay tedavi etmek gibi bir şans bulunduğunu söyleyen Özel Selçuklu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Ekin, tamamen yok edilememesinin genetik faktörlere ve çevresel etkenlere bağlı olduğunu aktardı ve alerjiden kuşkulanacak belirtileri ifade etti:

kuşku duyulan durumlarda hekime gitmek

tekrarlayan öksürük

hapşırma

çocukların kulaklarıyla oynamaya çalışması, kaşımaya çalışması, gözünü oynamaya çalışması durumlarında

boğaz ağrısı

boğaz kaşıntısı

tedaviye cevap vermeyen sinüzit ve orta kulak iltihabında kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır.
 
 Korunma yöntemleri

“Anne sütü , alerjiyi geciktiriyor.Bebekler kesinlikle anne sütüyle beslenmelidir.

 Eğer ailede astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalıklar varsa çocuk bu yönde kontrol edilmeli ve ailenin alerjik geçmişi bilinmelidir.Çünkü anne ve babasında alerjik bünye olan çocuklar diğer çocuklara göre dört kat daha risk taşır.

Ek gıdaya zamanından önce nedensiz bir şekilde başlamamak.

Evde bulundurulan gereksiz eşyalar.Bu eşyalar toz ve kir kontrolünü zorlaştıracağından alerjik sorunların nedenlerini tetiklerler.Bu sebeple çocuk odası dahil genel anlamda evde gereksiz eşya kesinlikle bulundurulmamalıdır.

Ev içi nemlendirici cihazlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.Aileler bu cihazları mekanı nemlendirmek için kullanmaktadır ama yapılan araştırmalarda zaten ev içi nem oranı % 55’i geçmemelidir.% 55’in üzerinde olursa ev içi akarlar da ve küf mantarlarında artış olur.

Evler en az haftada bir mutlaka yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürge ile temizlenmelidir.

Çamaşırlar haftada bir kez 55 derece ve üzerinde yıkanmalıdır.

Yünlü yorgan, yastık, çamaşır vs... uzak durulmalıdır. Bu ürünler alerjiyi artırır.Pamuklu ürünler tercih edilmelidir

Halk arasında bilinen ve sıkça kullanılan bazı hastalıklara iyi geleceği düşüncesiyle alınan atletlerden uzak durulmalıdır.Çünkü bu ürünler alerjiyi arttıran yün taşımaktadır.

Alerji ortaya çıktı ise; Alerjisi olan bir çok kişi kendini grip, nezle zanneder. Alerji teşhisi konan her hasta tedavisi bitene kadar ilaçlarını kesinlikle bırakmamalıdır.”Sıkıntı geçti ilacı bitirmeye gerek yok düşüncesi son derece yanlıştır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA