• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Ak Partiye katılacak sürpriz isimler
11 Eylül 2012 Salı 12:28

İşte Ak Parti'ye katılacak sürpriz isimler

AK Parti'yi 30 Eylül'de yapılacak büyük kongre heyecanı sardı. Başbakan Erdoğan, bu kongrenin milat olmadığını sadece bir 'güncelleme' olduğunu dile getirdi. Peki bu kongre öncesinde ne gibi değişikli
Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile eski Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun AK Parti'ye katılmasından sonra gözler şimdi AK Parti'ye katılacak yeni isimlere çevrildi.
Parti kulislerinde Anayasa Mahkemesi Raportörü, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevini sürdüren Doç. Dr. Osman Can ile Kürt kamuoyunun yakından bildiği Haşim Haşimi'nin ismi AK Parti MKYK listesinde geçiyor. AK Parti MKYK için adı geçen bir diğer sürpriz isim psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Erol Göka. Psikiyatri ve düşünce dünyası arasındaki ilişkileri sorgulayan, Türklerin tarihsel ve toplumsal psikolojilerini ele alan çalışmalarıyla dikkat çeken Göka’nın çok sayıda kitabı bulunuyor. TV programları da yapan Göka, siyasetin yabancısı değil. Göka, Numan Kurtulmuş ile birlikte HAS Parti kurucuları arasında yer almış, ancak ocak ayında HAS Parti’den istifa etmişti.
Kürt açılımı: Haşim Haşimi
Daha önce RP’den Cizre Belediye Başkanlığı, FP ve ANAP’tan milletvekilliği yapan Haşimi, AK Parti Diyarbakır milletvekili aday adayı olmuş ancak listeye girememişti. Toplumsal Sorunları Araştırma Vakfı’nın başkanlığını yürüten Haşimi, ‘demokratik açılım’a da destek vermişti. Haşimi’nin özellikle Kürt sorunu konusunda AK Parti'nin yeni yüzlerinden olması bekleniyor.
AK Parti’nin yeni vizyonunda önemli sürprizler var
Star Gazetesi köşe yazarlarından Mustafa Kartoğlu da yaklaşan AK Parti kongresi öncesi bir yazı kaleme aldı. Kartoğlu'na göre, AK Parti’nin 30 Eylül’deki Büyük Kongresi sadece gelecek üç  yıldaki üç seçimle değil, Türkiye’nin gelecek 10 yılıyla ilgili de önemli işaretler verecek.
"2023 vizyonunda demokratikleşme ve özgürlükler alanında atılacak adımlar ağırlıklı olacak. Bir başka deyişle, bugüne kadar ekonomik kalkınma ağırlıklı olan programda bu kez 'siyaset' ağırlığını koyacak. Bu da ‘reform’ anlamına geliyor." vurgusunu yapan Kartoğlu, yazısında şunları okuyucularıyla paylaştı:
***
"On yıllık iktidar dönemini geride bırakan AK Parti, ikinci on yılın vizyonunu hazırlıyor. Yeni vizyon, 2002’de kamuoyuna açıklanan parti programının, 2011 seçimlerinde ortaya konan 2023 vizyonunun esas alınarak güncellenmesi şeklinde tanımlanabilir.
Çalışma, konularına göre ayrılmış alt komisyonlarda sürüyor. Bu komisyonların ön çalışmalarını hafta sonuna kadar tamamlayarak asıl komisyona ulaştırması bekleniyor. İlk değerlendirmelerin yapılmasının ardından gerekli düzeltmeler, değişiklikler yapılacak ve çalışmanın son hali 25 Eylül’den önce Başbakan Erdoğan’a sunulacak. Son inceleme ve değerlendirmelerin 30 Eylül’deki büyük kongreden önce yapılması ve kongre günü Başbakan Erdoğan’ın konuşmasına esas teşkil etmesi planlanıyor.
2023 vizyonunda demokratikleşme ve özgürlükler alanında atılacak adımlar ağırlıklı olacak. Bir başka deyişle, bugüne kadar ekonomik kalkınma ağırlıklı olan programda bu kez ‘siyaset’ ağırlığını koyacak. Bu da ‘reform’ anlamına geliyor.
AK Parti’nin yeni siyaset vizyonu çalışmalarını Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik başkanlığında, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve Başbakan Erdoğan’ın başdanışmanı Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın da bulunduğu bir ekip koordine ediyor. Bu koordinasyon altında, aralarında parti yöneticileri, hukukçular ve ekonomistlerin bulunduğu alt komisyonlar, çeşitli konulara göre çalışmalarını yürütüyorlar.
Temel eksen, demokratikleşme, özgürlükler ve sosyal barış, kardeşlik.
Konu başlıkları arasında demokratikleşme, özgürlükler, demokratik sistem (başkanlık), seçim ve siyasi partiler yasası, Yüksek Seçim Kurulu, terörle mücadele, ekonomik istikrar, bölgeler arası kalkınmışlık farkının giderilmesi, AB süreci ilk sıraları alıyor.
Üzerinde çalışılan konularla ilgili olarak şimdilik ‘herşey masada’ denilebilir. Seçim barajının düşürülmesi, belki kaldırılması, YSK’nın tek ve son karar mercii olmaktan çıkarılması da dahil. Masadaki konulara başkanlık sistemine uygun bir anayasa, Kürt sorunu konusunda atılacak yeni adımlar, ceza yasalarında halen tartışılan hükümlerin değiştirilmesi de eklenebilir. Zaten 4. ve 5. yargı paketleri ile bunların büyük bir kısmının bu dönem TBMM gündemine alınacağı biliniyor.
Başbakan Erdoğan’ın yeni vizyonda “Türkiye’nin yapısal değişimi” üzerinde durulmasını istediği biliniyor. Bu kapsamda Türkiye’nin ekonomi, demokratikleşme ve özgürlükler bakımından aldığı mesafenin analizi yapılıyor. Terörle mücadele süreci, Kürt sorununun çözümü için atılan adımlar, AB sürecinde yapılanlar değerlendirilerek gelinen noktanın fotoğrafı çekiliyor ve ‘yapısal değişim’e gidecek yol haritası çıkarılıyor.
Çalışmanın ana hatları Star’da Yakup Bulut’un haberlerinde yer aldı. Ancak şimdilik ‘herşey masada’... Üzerinde çalışılan konularda hazırlanacak alternatifler için ‘bunlar olacak’ demek şimdilik mümkün değil. Ancak demokratikleşme ve özgürlükler bakımından ‘sürpriz açılımlara’ hazır olmak gerekiyor.
AK Parti’nin 30 Eylül’deki Büyük Kongresi sadece gelecek üç yıldaki üç seçimle değil, Türkiye’nin gelecek 10 yılıyla ilgili de önemli işaretler verecek.
Daha yakın tartışma konusu olarak, BDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağından önce tartışılacak sürpriz açılım ve öneriler de gelebilir."
Kaynak: Radikal, Star
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA