• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte ABD’den Türkiyeye gelen Irak teklifi
18 Mart 2009 Çarşamba 00:01

İşte ABD’den Türkiye'ye gelen Irak teklifi

Ali Babacan, ABD'nin, 'Irak'tan askerlerini çekerken Türkiye'ye genel anlamda ihtiyaç duyabileceğini' Ankara'ya bildirdiğini açıkladı. Peki Türkiye'den neler geçecek?
Dışişleri Bakanı Babacan, ABD'nin, "Irak'tan askerlerini çekerken Türkiye'ye genel anlamda ihtiyaç duyabileceğini" aylar önce Ankara'ya bildirdiğini açıkladı...

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD'nin Irak'tan askerlerini çekerken Türkiye güzergahını kullanıp kullanmayacağı sorusunu yanıtlarken, Amerikalılar'ın öncelikle, hangi güzergahtan, ne kadar asker, mühimmat, silah, araç-gereç geçireceklerine dair planlarını yapmaları gerektiğini belirtti.

Çerçeveyi çizdiler


Amerikalılar'ın bunu henüz yapmadığını ifade eden Babacan, "Ancak bize aylar önce genel anlamda böyle bir ihtiyaçları olabileceğinden bahsettiler. 'Daha somut planlar oluştuktan sonra size bunu da veririz ama Türkiye üzerinden böyle bir şeye ihtiyaç olabilecek gibi görünüyor' diye bize çok genel bir çerçevesini söylediler" dedi. Babacan, şöyle devam etti:

 Ne geçecek önemli


 "Burada ne önemli? Öncelikle eğer kendi yapacakları planlama çerçevesinde Türkiye güzergahını kullanmaları gerekirse, ki bir miktar gerekecek gibi görünüyor, ne geçecektir? Silah mı? mühimmat mı? Patlayıcı mı? Tank mı? Zırhlı araç mı? Bunun nevini önce konuşmamız lazım. Sonra miktarı ne olacak? Ne kadarlık zaman dilimi içinde geçecek? Rotası ne olacak? Türkiye'den geçiyor ama nereye?"

 Iraklılar destekliyor


Babacan, ABD'nin tüm bunlarla ilgili kendi planlarını yaptığında Ankara'yı bildireceğini ve ardından Türkiye olarak bir iç değerlendirme yapılacağını, eğer varsa sakıncalı bulunan noktaların Amerikalılar’a aktarılacağını kaydetti. Babacan, bu konunun 2003’teki tezkere dönemine benzemediğini de vurgulayarak, ABD askeri varlığının Irak'tan çekilmesine Irak halkının büyük destek verdiğini belirtti.

TRT 6’YI BAŞKA DİLLERE DE AÇMALI

TRT 6'ya dair bir soruyu yanıtlayan Babacan, TRT 6'nın olumlu bir adım olduğunu, bunu sadece Kürtçe yayınla sınırlı düşünmemek ve başka dillere de mutlaka açmak gerektiğini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA