• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte 2010 zam top 5
25 Aralık 2010 Cumartesi 14:48

İşte 2010 zam top 5

Gıdanın şampiyonu 'salça' oldu..
TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, 2010'da gıda sektöründe en fazla fiyat artışının salçada yaşandığını söyledi. Kopuz, girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle gıda fiyatlarının önümüzdeki dönemde artmaya devam edeceğini ifade etti.

Gıda sektöründe fiyatı en çok artan ürün, salça oldu. Kilogram fiyatı Aralık 2010'da bir önceki yıla göre yüzde 51 civarında artarak 3.24 liradan 4.89 liraya çıkan salça, artış oranında son dönemin 'ünlü' ürünü kırmızı eti bile geride bıraktı.

Gazetecilerle bir araya gelen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, 2010 yılını değerlendirdi. Bu yılın en çok zamlanan ürünlerini de açıklayan Kopuz, hem dünyada hem de Türkiye'de tarım ve gıdanın gelecekte stratejik sektörler olduğunu dile getirerek, "Her zeminde ısrarla belirttiğimiz tarım-gıda sanayi entegrasyonu bu noktada daha da önem taşıyor. Bu nedenle bu iki stratejik sektördeki her türlü teşvik ve destekleme politikalarının çok daha gerçekçi ve uygulanabilir olması gerekiyor" diye konuştu. Önümüzdeki dönemde sektörün yatırım ikliminin etkileneceğinin altını çizen Kopuz, Türkiye'de yatırımı düşünen yatırımcının başka ülkelere yönlenebileceğini dile getirdi. Plansız üretim, entegrasyonun sağlanamaması ve gerçekçi olmayan teşvik ve desteklerin; hammadde temini, üretim ve fiyat konularını da olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Kopuz, şöyle devam etti: "Diğer yandan tarımsal emtia fiyatlarının tüm dünyada istikrarlı yükselişine devam etmesi, mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar, yurtiçinden kaliteli ve sürekli hammadde elde edemeyişimiz ve girdi maliyetlerinin yüksekliği, gıda ve içecek ürünlerimiz üzerinde giderek artan bir fiyat baskısı oluşturmaktadır. Bu durumun böyle devam etmesi halinde önümüzdeki yıl ürün fiyatlarına makul seviyede bir artışın gelmesi de muhtemeldir."

Kriz Türkiye'nin elini güçlendirir
AB'de Euro bölgesinin geleceğiyle ilgili kaygıların devam ettiğini dile getiren Kopuz, "Açıkçası 2011 yılında AB yol haritamızdaki en önemli nokta, AB'nin kendi problemlerini nasıl halledeceği ile de yakından ilgili. Küresel krizden ciddi biçimde etkilenen AB'de, ekonomik ve parasal bütünlüğün korunması kaygıları, genişleme planlarını geri plana itiyor. Ancak AB'nin bu durumu, krizden çabuk çıkan Türkiye'nin elini güçlendirebilir" dedi. Dünya nüfusunun ve gıdaya olan talebin arttığını anımsatan Kopuz, önümüzdeki dönemin genişleyen pazarlara ulaşmak için de fırsatları beraberinde getirdiğini anlattı.

En çok artış salçada

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA