• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulun Fethi kutlamalarında yeni düzenleme
24 Mayıs 2012 Perşembe 11:39

İstanbul'un Fethi kutlamalarında yeni düzenleme

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'ndan sonra 29 Mayıs İstanbul'un Fethi kutlamalarında da değişikliğe gidildi.
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'ndan sonra 29 Mayıs İstanbul'un Fethi kutlamalarında da değişikliğe gidildi. Kutlama programı bu yıl Fatih Sultan Mehmet'in türbesinde başlayacak.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ndan sonra 29 Mayıs İstanbul’un Fethi kutlamalarına da rötuş yapıldı. İstanbul Fetih programında artık surları fetih görüntüleri ile gemilerin karadan yürütülmesi yer almayacak.
 
Önceki yıllarda Belgradkapı semtinde yapılan törende mehteran bölüğünün müziği eşliğinde yeniçeriler surlara hücum ederdi. Özel olarak yapılan giriş kapısı yıkılır, aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak askerler surlara çıkıp sancak dikerdi. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet, arkasında hocası Akşemsettin ve askerlerin surlardan İstanbul ’a girişi canlandırılırdı.
 
PROGRAM FATİH SULTAN MEHMET'İN TÜRBESİNDE BAŞLAYACAK
 
Ayrıca kutlamalarda Fatih’in gemileri karadan yürütmesi de canlandırılırdı. Fetih Yürüyüşü bu yıl bu görüntüler olmayacak. İstanbul Valiliği’nce tasarlanan program Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde başlayacak.
 
'FETİH YÜRÜYÜŞÜ'
 
Fatih Camii avlusunda halka ve protokole helva ve şerbet ikram edilecek. Ayrıca mehter takımı ve yeniçerilerden oluşan bir kortej Beyazıt Meydanı’ndan Ayasofya Müzesi’nin önüne kadar ‘Fetih Yürüyüşü’ gerçekleştirecek. Mehter takımı konser verecek.
Konser bitiminde Tarih ve İslam Araştırma Vakfı Başkanı Doç. Dr. Osman Sezgin tarafından ‘Muzafferiyet Duası’ edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da 29 Mayıs günü Haliç kıyısında lazer, ışık, havai fişek gösterisi düzenlenecek.
Genelkurmay’ın mehteran takımı da burada konser verecek. Rumelihisarı’nda da mehteran konseri gerçekleştirilecek.
 
19 MAYIS'TA NELER OLDU?
 
Bu yıl ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle 19 Mayıs kutlamaları ‘Atatürk’ü Anma’, ‘Gençlik’ ve ‘Spor’ olmak üzere üçe bölündü. Askeri geçit töreni yapılmadı. Gençlik yürüyüşleriyle başlayan törenler spor ve halkoyunları gösterileriyle sürdü. Ancak buna karşı birçok kentte alternatif kutlamalar düzenlendi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Konya’da fener alayı coşkusu
  • Konuk: "Regaip Kandilinizi tebrik ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA