• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulun değil İnsanlığın projesi!
29 Ekim 2013 Salı 18:25

İstanbul'un değil İnsanlığın projesi!

Japonya Başbakanı'ndan sonra kürsüye Başbakan Erdoğan çıktı. Erdoğan, Fatih'in 1453'e şehre girdiğinde söylediği sözleri hatırlattı.
Japonya Başbakanı'ndan sonra  kürsüye Başbakan Erdoğan çıktı. Erdoğan, Fatih'in 1453'e şehre girdiğinde söylediği sözleri hatırlattı ve halkın gönlünü kazanma vazifesini verdiğini belirterek "Bu hayali kuran, bu hayali kağıtlara döken Sultan Mecid ve Abdulhamid'e Allahtan rahmet diliyorum. Bu proje için katkı sunmuş, emek vermiş herkese şükranlarımı ifade ediyorum.
 
-Asrın projesini anlamlı bir günde anlamlı bir tarihte hizmete açıyoruz. Cumhuriyet'in 90. yılında hizmete açıyoruz. Marmaray'ı özellikle bu günde açmak istedik. 
-Demokratik bir cumhuriyetin  kardeşlik içinde neler başarabileceğini ispat ediyoruz. 
-Cumhuriyetin ilanına giden süreci hiçbir zaman unutmadık. G.Mustafa Kemal İstanbul'dan Samsun'a ulaşmak için  karadenizin hırçın dalgaları ile mücadele etmiş öyle ulaşmıştır. Kurtuluş savaşını kağnılar ile kazanılmıştır. Allah şehitlerimize rahmet etsin.
-Cumhuriyet'in kuruluşu ile başlayan ulaştırma projeleri böyle bir projenin temelini oluşturur. 11 yıllık iktidar döneminde  ulaşıma büyük önem verdik.  Cumhuriyet tarihince yapılanlardan kat kat fazlasını yaptık. 
 
-İnşa ettiğimiz bölünmüş yollarlar,  demiryolları ve uçaklarla kuzeyi güneye doğuyu batı ile kucaklaştırdık.
-Cumhuriyeti sadece ulaştırma yatırımları ile ayağa kaldırma noktasında kalmadık. Cumhuriyeti kardeşlik eşitlik ve gelişen demokrasi ile nakış nakış işledik.
-Marmaray sadece iki kıtayı birleştirmekle kalmıyor, 150 yıllık hayali bugüne kavuşturuyor. Marmaray geçmişi gelecekle buluşturuyor.
-Marmaray inanınca nelerin başarılacağını gösteriyor.
-Marmaray sadece bir İstanbul projesi değil aynı zamanda bir insanlık projesidir.
 
-Marmaray aynı zamanda İzmir'in Trabzon'un tüm türkiye'nin projesidir.
-İnşallah Tokyo, Pekin, Londra İstanbul, olurmu olur mu,  Marmaray, Tokyo'dan Pekin'den Londra'ya kadar bir barış projesidir.
-Japonya ile bir başka adım daha atıyoruz.  sinoptaki nükleer santrali Japonya, Fransa ve Türkiye birlikte inşa edeceğiz.
-İki yıl sonra buranın 300 metre yakınından boğazın altından tekerlekli araçların geçeği tüneli açacağız. 2015 yılında aynı zamanda 3. köprüyü de hizmete açağız. Bugün ikinci tünel için denizin altında çalışmalar sürüyor.
 
-Bizi sevsin sevmesin bu ülkedeki herkes bu proje ile gurur duysun. Bugün bu ülkede yaşayan herkes bu projede pay sahibidir. Marmaray milletimizin ülkemizin eseriyiz. Biz bu milletin efendisi değil hizmetkarıyız.
-Marmaray'a kısa zamanda bir kardeş kazandıracağız. Hızlı treni yılbaşına varmadan İstanbula ulaştıracağız.  İzmir'den Sivas'a birçok ile hızlı trenle tanıştıracağız.
 
ÜSKÜDARLI HEMŞEHRİLERİM HAKLARINI HELAL ETSİN
-Bu projeyi yaparken azami çevre duyarlılığı gösterdik. Balıkların yumurtlama dönemlerine dikkat ettik. Tarihin en eski dönemlerini gün yüzüne çıkardık.  Tek yönde saatte 75 bin yolcu bir yönden diğer yöne geçecek. Sivas Ankara, Konya Eskişehir'den hızlı trene binen yolcu saatler içinde İstanbul'a ulaşacak ve tünelle Avrupa'ya ulaşacaktır.
-İnşaat dolayısıyla burada büyük sıkıntılar oldu. Ben Üsküdarlarlı hemşehrilerim haklarını helal etsinler. Her kutlu doğum sancılı olur. Bu da bir kutlu doğumdur.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA