• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul Küresel Aktör
17 Ocak 2015 Cumartesi 14:48

İstanbul Küresel Aktör

"İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör" forum dizisinin üçüncüsü 20 Ocak 2015'te Londra'da gerçekleştirilecek.

Borsa İstanbul öncülüğünde ve İstanbul Finans Merkezi Girişimi iş birliğiyle hayata geçirilen "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör" isimli forum dizisinin üçüncü etkinliği Londra'da yapılacak.

Yapılan açıklamaya göre Borsa İstanbul, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi kapsamında ilkini Washington D.C'de, ikincisini New York'ta düzenlediği "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör" forum dizisinin üçüncüsünü 20 Ocak 2015 tarihinde Londra'da gerçekleştiriyor.

Türkiye'nin üstünlüklerinin ve İstanbul'un finans merkezi olması için atılan ve atılması gereken adımların konuşulacağı Foruma, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katılacak.

"Türkiye: Gücünü ve Potansiyelini Keşfet" konulu forumun açılışını Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi gerçekleştirecek.

Babacan'ın da açılışta bir konuşma yapacağı forumda, Başbakan Davutoğlu da konuklara seslenecek.

Forumun medya sponsoru Anadolu Ajansı

İstanbul Finans Merkezi Girişimi Başkanı Artunç Kocabalkan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan panele; TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, London Stock Exchange Group Üst Yöneticisi (CEO) Xavier Rolet, LCH. Clearnet Group Ltd. Başkanı Jacques Aigrain ve Nasdaq Başkan Yardımcısı Meyer Sandy Frucher konuşmacı olarak katılacak.

Panelde, konuşmacılar Türkiye'nin sunduğu fırsatlar ve rekabetçi avantajlar hakkında bilgi paylaşımında bulunacak.

Foruma Anadolu Ajansı medya sponsoru, Simit Sarayı ve Kahve Dünyası ise catering sponsorları olarak destekliyor.

Forumda, Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasında geçen günlerde tamamlanan iş birliği anlaşmasının imza töreni de gerçekleşecek.

Anlaşma ile Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın (VİOP) BIST 30 endeksine ve pay senetlerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri Londra Borsası Türev Ürünleri Piyasasında işleme açılıyor.

Takas işlemleri LCH. Clearnet tarafından gerçekleştirilecek. Borsa İstanbul ve FTSE, 2015 yılında Endeks Ortaklığı başlatacak.

Anlaşma ile Borsa İstanbul'da işlem gören finansal türev ürünlere likidite sağlanarak, Borsa piyasalarının derinliği ve etkinliğinin artırılması amaçlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA