• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul, git gel 7 saat
19 Ekim 2010 Salı 13:50

İstanbul, git gel 7 saat

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Eskişehir-İstanbul hattının 2013'te, Konya-İstanbul arasının 12'den 3,5 saate düşeceğini belirtti.
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafındanAnkara Sheraton'da düzenlenen ''Gelişimin Altyapısı: Ulaştırma'' konulugeleneksel toplantıya katılan Yıldırım, Bakanlığının çalışmalarıhakkında bilgi verdi.

Türkiye'de karayollarının doğu-batı aksında önemli bir seviyeyeulaştığını anlatan Yıldırım, kuzey-güney aksındaki projelerin ise yüzde60'ını tamamladıklarını belirtti. Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluihalesini Nurol Holding'in de ortakları arasında yer aldığı birkonsorsiyumun kazandığını hatırlatan Yıldırım, temel atma törenlerinekatılmayan Başbakan Erdoğan'ın, bu önemli projenin temel atma töreninekatılacağını bildirdi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, YİD modeli ihalesiyle İstanbul'ayapılacak üçüncü köprü ihalesi için de gün sayıldığını söyledi.

Karayollarında gelecek yıl 16,5 milyar, 2023'e kadar ise 228 milyarliralık yatırım yapılacağını belirten Yıldırım, ''Bu yatırımlardakamunun payı azalıyor, alternatif yatırım kaynaklarının payı iseartıyor'' dedi.

Eskişehir'e çok sayıda kavşak yaptıklarını ve şehri güzelleştirdiklerini ifade eden Yıldırım, ''Eskişehir'in fiyakası değişti, fikri dedeğişir'' şeklinde konuştu.

Demiryollarındaki çalışmalara ilişkin de bilgi veren Yıldırım,Türkiye'de demiryolu ekipmanlarının üretimi için arazi karşılığında TCDD Genel Müdürlüğünün yabancı şirketlerle ortak tesis kurduğunu ifadeederek, ''Biz, iki sene bir santim ray alamadık, iki tane yurt dışındaki firmanın oyuncağı haline geldik. 'Bu iş yürümez', 'bu rayı kendimizyapacağız' dedik. Bunların afrasına tafrasına boyun eğemeyiz. KARDEMİR'i çağırdık, tesis kurdu. Şimdi artık KARDEMİR normal ray da yapıyor,Yüksek Hızlı Tren rayı da yapıyor. Dışarıda bizi maymuna çeviren adamlar da hizaya geldi, iyi bir şey oldu'' diye konuştu.

Yıldırım, Çin ile başbakanlar düzeyinde sözleşme imzalandığınıanımsatarak, Çin-Türk firmaların ortaklığında, Çin kredisiyle Türkiye'de çok önemli 9 projenin hayata geçirileceğini kaydetti.

Hızlı demiryolları hattının tamamlanmasıyla TCDD Genel Müdürlüğününkendine yeten bir kuruluş haline gelebileceğini vurgulayan Yıldırım,Eskişehir-İstanbul hattının 2013'te, Ankara-Konya'nın bu yıl sonundatamamlanacağını belirtti. Yıldırım, bu hatların tamamlanmasıylaKonya-İstanbul arasının 12'den 3,5 saate düşeceğini sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA