• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul Efendisi Konya Devlet tiyatrolarında
17 Aralık 2009 Perşembe 17:55

'İstanbul Efendisi' Konya Devlet tiyatrolarında

'İstanbul Efendisi' Konya Devlet tiyatrolarında
Musahipzade Celal'in yazdığı, Tomris Çetinel'in yönettiği oyunun dekor tasarımı Gül Emre'ye, giysi tasarımı Sevgi Türkay'a, ışık tasarımı Ahmet Karademir'e ait. 
Tuncay Aynur, Özge Mirzalı, Cengiz Uzun, Doğan Doğru, Özgür Baş, Ahmet Çökmez, Ebru Gülerarslan, Berfu Kılıç, Eren Özyalçın Sinem Bilgin, Işıl Yücel, Hasan Tanılmış, Cihan Korkmaz, Mustafa Uzman, Yaşar Özboz, Veysel Zurnazanlı, Çağatay Çiftçi, Nevra Sayar, Yeşim Uludağ, Murat Kesim, Mehmet Kızagül, Sinem Arslanoğlu, Banu Günaydın, Şerife Kızılbağlı, Aslı Uzun, Sultan Dikmen, Ömer Köroğlu, Emre Çimen, Emre

Konu:
 İstanbul Kadısı Savleti Efendinin batıl inançlarının kendine yaşattığı zorluklar anlatılır.
Yaşadığı dönemde hem kadılık hem de belediye işleriyle ilgilenen İstanbul Efendisi Savleti Efendinin bir kusuru vardır. Hayatıyla ilgili kararları fallara, büyülere ve cinlere dayanarak vermektedir. Kızının gelinlik çağına geldiğini düşünen Savleti Efendi kızına uygun damadıda yine fallarla, niyetlerle bulmaya çalışır. Diğer taraftan kızı Esma Hanım, çıktığı bir fayton gezisinde, gördüğü Safi Çelebiye gönlünü kaptırmıştır. Safi Çelebi de, Esma Hanım için aynı duyguları beslemektedir. Safi Çelebi isminden de anlaşılacağı gibi saf bir delikanlıdır. Esma hanım’ın ona attığı mendilin manasını çözememiştir. Bu yüzdende yine o dönemde halayık alıp- satan, bir dönem hem güzelliğiyle hem de zekasıyla çok canlar yakan Çengi Afet’e danışır. Çengi Afet bu işi çözmek için Savleti Efendiyi kendi silahıyla vuracaktır. Cinler, falları ve büyüyü kullanarak Savleti Efendinin seçtiği damat adayını değil, Esma hanımın gönül verdiği Safi Çelebi’yi damat olarak kabullenmesini sağlayacaktır.


İstanbul Efendisi, yarın saat 20.00'de, 19 Aralıkta saat 15.00 ve 20.00'de sahnelenecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA