• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşsizlik oranında da Türkiye oranının altında
10 Ekim 2012 Çarşamba 16:10

'İşsizlik oranında da Türkiye oranının altında'

Konya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yılın 9 ayında Türkiye ihracatının yüzde 3 arttığını, Konya'da ise bu oranın yüzde 8 olduğunu vurgulayarak, işçi...
Konya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yılın 9 ayında Türkiye ihracatının yüzde 3 arttığını, Konya'da ise bu oranın yüzde 8 olduğunu vurgulayarak, işçi bulma noktasında hat safhada sıkıntı yaşadıklarını söyledi. 
Konya OSB Genişleme ve Yatırım Alanı'nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Konya'nın sanayi ve üniversiteler şehri olduğunu belirten Büyükhelvacıgil, ''20 yıl öncesinde OSB'de bir şey yoktu ama bugün 511 sanayi parseli, 391 firmasıyla, 30 binin üzerinde istihdam bulundurmasıyla ülkemizin önemli bir merkezi'' dedi. 
-İşsizlik oranında da Türkiye oranının altında- 
Konya ihracatının yaklaşık 1 milyar doları bulduğunu, yıl sonuna kadar 1,3 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti: 
 ''Yılın 9 ayında Türkiye ihracatı yüzde 3 artarken, Konya ihracatı yüzde 8 artmıştır. Şu anda işçi bulma noktasında hat safhada sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye'de şu anda işsizlik yüzde 8,2 oranında, bizde bu oran yüzde 8 civarında. Her ne kadar Türkiye ortalamasının altında olsak da biz eleman bulamıyoruz. Ülkemizin bir meslek stratejisi olması lazım, meslek liseleriyle ilgili tabiri caizse seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Üretimdeki bu nitelikli eleman ihtiyacını çözemediğimiz sürece sıkıntımız devam edecek.'' 
-Yeni OSB'de arsa tahsisleri başladı- 
Bugün tahsis edilen 4 milyon metrekare alanın 4. OSB olduğunu, 2. ve 3. OSB'nin de birleştirilerek Konya Organize Sanayi Bölgesi ismini aldığını ifade eden Büyükhelvacıgil, bundan sonra 4. sanayi bölgesi alanının da Konya Organize Sanayi Bölgesi Genişleme ve Yatırım Alanı olarak adlandırıldığını dile getirdi. 
Organize sanayi bölgelerinin üretim yerleri olduğunu ve bu alanlarda sadece üretim yapılması gerektiğini vurgulayan Büyükhelvacıgil, ''Yeni açtığımız alanlar için 128 adet başvuru oldu, başvurulardan 106'sı ön tahsis hakkı kazandı. Ön tahsis hakkı kesinleştirilmiş olan katılımcı adaylara, 15-31 Ekim tarihleri arasında süreç hakkında bilgi verilecek. Ön tahsis hakkı kazanan katılımcılar çoğunlukla gıda ve metal işleme firmalarından oluşuyor'' diye konuştu. 
OSB'de yeni arsa tahsis hakkı kazanan Unilever firmasının Konya'da 100 milyon doların üzerinde yatırım yapacağını hatırlatan Büyükhelvacıgil, firmanın 300 kişi istihdam edeceğini ve yeniden arsa taleplerinin de olabileceğini aktardı. 
Şu anda 4. OSB'de 4 milyon metrekare alan bulunurken Konya Organize Sanayi Bölgesinde toplam 25 milyon metrekare alan yer alıyor.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA