• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşsizliğe karşı yeni çözüm
14 Haziran 2010 Pazartesi 10:17

İşsizliğe karşı yeni çözüm

İşsizliği yüzde 10a düşürmek isteyen hükümet harekete geçiyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli, Bölgesel Asgari Ücret ile Kıdem Tazminatı Fonunun kısa sürede uygulamaya geçirileceğini söyle
Hükümet işsizliği çözmek için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. AK Parti Genel başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, hükümetin işsizliği bitirmek için atacağı adımları Bugün’e anlattı. Gedikli, Bölgesel Asgari Ücret ile Kıdem Tazminatı Fonu’nun masada bulunduğunu, kısa sürede bu uygulamalara geçileceğini açıkladı. Bölgesel Asgari Ücret uygulamasıyla asgari ücretin bölgelere göre değişik uygulanacağını belirten Gedikli, “Bölgelerde farklı asgari ücretle istihdamda bir artış bekliyoruz. Bunların sonuçları 3-4 yıla yayılacak. Kriz döneminde 1 milyon kişi işsiz kaldı. Biz bu 1 milyonu tekrar istihdama katarsak toplam işsizlik oranı düşecektir” dedi.

KADINLARA ÖZEL TEŞVİK

Gedikli, Kıdem Tazminatı Fonu uygulamasına geçileceğini belirterek, “Şu anda işçilerin büyük çoğunluğu kıdem tazminatı alamıyor. İşveren de kıdem tazminatı ödememek için işçi almıyor. Kıdem Tazminatı Fonu ile bu sorunu çözeceğiz” diye konuştu. Dezavantajlı gruplarla ilgili teşviklerin de olacağının altını çizen Gedikli, engelliler ile kadınlarla ilgili prim teşviklerinin getirileceğini bununla ilgili özel düzenlemeler yapacaklarını kaydetti. Gedikli, “Özel istihdam büroları daha etkin çalışacak. Prime-time, süreli çalışma yaygınlaşacak, ama bunlar güvenceli olacak” şeklinde konuştu.

BİZDEKİ SORUN MESLEKSİZLİK

Bülent Gedikli, işsizlerin fotoğrafının çıkartıldığını belirterek, mesleki ve teknik eğitim seferberliğinin başlayacağını kaydetti. Gedikli, “Bizde temel sorun işsizlikten ziyade mesleksizlik. İşsizlerin yüzde 60’ı lise ve altı düzeyinde. Bu da çok yüksek bir oran. Şimdi TOBB’la protokol yapıldı. Hangi meslek dalarında nasıl bir eğitime ihtiyaç var, onlar tespit edilecek. Bu çalışma 2013’te iş garantili sonuçlar vermeye başlayacak. Bu yılda 200 bin kişiye iş imkanı demektir. Ama bu zaman içinde olacak” dedi. Gedikli, yeni teknolojiyi transfer etme, geliştirmede öncülük yapmada fırsatı kaçırmamız gerektiğini, bunun için çalışmalara devam ettiklerini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA