• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşsizliğe çözüm için esnaf kredi istiyor
16 Mart 2010 Salı 10:26

İşsizliğe çözüm için esnaf kredi istiyor

Prim ve vergi borcu nedeniyle kredi kullanamayan esnafın bu sorununun çözülmesi halinde daha çok işçi çalıştırarak, işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlayacağı bildirildi.

Prim ve vergi borcu nedeniyle kredi kullanamayan esnafın bu sorununun çözülmesi halinde daha çok işçi çalıştırarak, işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlayacağı bildirildi.
    

Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı İsmail Sezer, dünyayı etkileyen ekonomik krizin en çok, ekonominin adeta direği olan esnafa zarar verdiğini belirtti.
    

Bakkal, lokantacı gibi küçük esnafın, sağladığı istihdam dışında vatandaşın borç yazdırabildiği ve ekonomik krizin vatandaşın üzerine binen yükünü belli ölçülerde tolere ettiğini ifade etti.
    

Türkiye'de dün açıklanan işsizlik rakamlarının kendilerini de üzdüğünü ifade eden Sezer, işsizliğin kısa ve orta vadede çözümünün ise lokantacıların da aralarından bulunduğu küçük esnafa destek verilmesi olduğunu vurguladı.
    

Sezer, uzun süren görüşmelerin ardından Hükümetin esnafa yönelik KOSGEB kredisi imkanı sunduğunu ancak borç içinde olan esnafın bu krediyi kullanamadığını belirterek, şunları kaydetti:''25 bin liraya kadar olan KOSGEB desteğinden sadece esnafın yüzde 10'u yararlanabildi. Çünkü lokantacı esnafının çoğunun sigorta primi ve Maliyeye vergi borcu var. Esnafa kredi vermezseniz bu borcunu nasıl ödeyecek? Bunun için sürekli ilgili makamlarla yazışıyoruz, şu ana kadar bir yanıt alamadık. İşsizliğin yüzde 13,5'lere ulaştığı bir dönemde yurt genelindeki her bir lokantamız, işsize birer iş kapısıdır. Sigorta prim borcu ve Maliyeye vergi borcu olan esnaf da bu krediden yararlanırsa hem borcunu öder, hem de 3 yerine 5 kişi çalıştırır. Esnafımızın eli bu şekilde rahatladığında, kendisini riske atma pahasına yeni elemanları işe alacaktır, bundan eminiz. Böylece sadece lokantacılar değil, krediden yararlanmaya başlayacak her sektörden esnaf, işsizliğin azaltılmasına katkı sağlayacaktır.''
    

Konya Lokantacılar Odası Başkanı Ali Osman Karamercan da odaya kayıtlı lokantacıların en önemli sorununun yatıramadıkları prim ve vergi borçları olduğunu söyledi.
    
     -''ESNAFA BU DESTEK VERİLSİN, İŞSİZLİK DİYE BİR ŞEY KALMAZ''-
 
Krizin etkilerinin devam etmesi nedeniyle esnafın borçtan kurtulamadığını anlatan Karamercan, şunları söyledi: ''Akşama kadar beni günde en az 10 kişi iş için arıyor. Esnafa destek olunması, yeni fabrikalar kurulması gerekiyor. Lokantacılık deyip geçmeyelim, istihdam sağlıyoruz, ekonomiye yön veriyoruz. Sadece ben Konya'da, aşçı, garson 50'den fazla kişi çalıştırıyorum. 24 saat çalışıyoruz hizmet üretiyoruz. Lokantacılar ve diğer küçük esnaf ekonominin can damarıdır, ekonomiye yön veren kişilerdir. 25 bin liraya kadar olan KOSGEB kredilerinden borçlu esnafımız da yararlanmalıdır. Pek çok üyemiz borçlu olduğu için sadece 30 arkadaşımız yararlanabildi. Esnaf ve sanatkara bu destek verilsin, işsizlik diye bir şey kalmaz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA