• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşsizliğe AB Çözümü!
06 Eylül 2010 Pazartesi 11:44

İşsizliğe AB Çözümü!

AB, Türkiye'deki İşsizliğe Çözüm Bulmak İçin 28 Milyon Euro'luk Proje Başlattı.

AB Fonları Koordinasyon ve Uygulama Merkezi, Türkiye'deki 15-29 yaş arası genç işsizler, eğitimine devam etmekte olan genç nüfus ve eğitim seviyesi düşük olan genç kadınlar için 28 milyon Euro'luk proje başlattı. AB, Türkiye'de 5 ilde çalıştaylar düzenleyerek genç işsizlik sorununa çözüm arayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ve AB Fonları Koordinasyon ve Uygulama Merkezi tarafından başlatılan projenin 24 ay sürmesi ve 2012 yılının sonlarında tamamlanması planlanıyor. AB ve ÇSGB proje için toplam 28 milyon Euro fon ayırdı. Bu paranın yüzde 85'i AB tarafından sağlanırken, bütçeye sağlanan ulusal katkı yüzde 15'te kaldı.

-"GENÇ NÜFUS ARASINDAKİ GİRİŞİMCİLİK DÜZEYİ DÜŞÜK"-

Projenin başlatılmasında, genç nüfus arasındaki girişimcilik düzeyinin düşük olması gerekçesini gösteren AB fonu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, projenin başlatılmasında ortak gerekçelerini şu maddelerle açıkladı:

"Türkiye'de, düşük istihdam yaratma kapasitesi, okullaşma oranının düşük olması, okuldan işe geçişte yaşanan zorluklar, eğitim ve işgücü piyasası talepleri arasındaki uyumsuzluk, genç nüfus arasında girişimcilik düzeyinin yetersizliği ve gençlerin kamu istihdam hizmetleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması gibi sebeplere bağlı olarak genç işsizlik oranının yüksek olması."

Girişimcilik faaliyetleri için 500 gence girişimcilik derslerinin verileceğinin açıklandığı projede, 75 genç birebir girişimcilik desteği alacak. Projede, girişimcilik desteği alacak kişilere sağlanacak imkanlar şöyle sıralanıyor:

"Staj ve işbaşı eğitim eşleştirme sistemi; bu hizmetleri sağlayabilecek işletmeler ile bu hizmeti almak isteyen kişileri eşleştirecektir. Aynı zamanda internet ortamında eşleştirme sistemi kurulacaktır. Girişimcilik ve kariyer günleri; ilk günlerinde meslek ve kariyer rehberliği hizmetleri verilecek ikinci gününde ise girişimcilik ve danışmanlık hizmeti verilecektir. Genç İstihdam Zirveleri; 5 ilde gençler dahil tüm ilgili tarafların katılımıyla çalıştaylar düzenlenecek ve bunların sonucunda eylem planları hazırlanacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA