• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşsiz yöneticilere iş arama tüyoları
29 Temmuz 2009 Çarşamba 08:02

İşsiz yöneticilere iş arama tüyoları

Ekonomik krizin işsiz bıraktığı üst düzey yöneticiler yeni bir iş ararken deneyimsizliklerinin kurbanı oluyor. Pek çok yönetici iş görüşmelerinde hatalar ve duygusallık nedeniyle çuvallıyor.

Küresel ekonomik krizin yoğun olarak hissedildiği geçen sonbahardan bu yana hemen her sektörden pek çok çalışan koltuğundan oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre yalnızca son bir yılda işini kaybedenlerin sayısı, 1 milyonun üzerinde. Üstelik lokomotif sektörleri birbiri ardına vuran krizden yalnızca alt kademe çalışanlar ya da yeni mezunlar değil, üst kademe yöneticiler de olumsuz etkilendi.

Danışmanlık şirketi Human Resources Management’ın kurucu ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka, son krizde işsiz kalanların yüzde 13’ünün birinci kademe yönetici oldukları tahmininde bulunuyor. Bu da yaklaşık 150 bin civarında yöneticinin işinden olduğu anlamına geliyor. Ancak insan kaynakları danışmanlarına göre krizin ortalama 20 yılın üzerinde deneyim sahibi binlerce yöneticiyi işsiz bırakması yeni bir sorunu da beraberinde getirdi: Deneyimli üst düzey yöneticiler iş aramaya nereden ve nasıl başlayacaklarını bilmiyor!
 
İŞTE İŞ ARAMA TÜYOLARI
 
- Soruları kişisel algılamayın: Karşınızdakinin her şeyi biliyor olmasını ya da ne kadar başarılı olduğunuzu bilmesi gerektiği düşüncesini kafanızdan atın. Kendinizi ve yaptıklarınızı en iyi şekilde anlatmaya çalışın. Gerekiyorsa bu alanda uzman bir kişiden profesyonel destek alın.

- Ne fazla mütevazı olun ne de fazla övünün: Bazı üst düzey yöneticiler başarılarını öne çıkartmanın kendini fazla övmek olduğunu düşünür, güçlü yanlarını göstermekte zorlanır. Bazıları da tersine aşırı güven sergiler. Kendi kendinize yapacağınız bir iş görüşmesi pratiği, tahmininizden daha fazla yardımcı olacaktır. Bir-iki profesyonel dosttan da sizi dinlemesini ve geri bildirim yapmasını rica ederseniz, konuşmanızda ve anlatımınızda göze çarpan konuları daha net yakalayabilirsiniz.

- Tercih etmediğiniz şirketlerle ilk görüşmeleri yapmak: İlk birkaç iş görüşmenizi, çalışmayı pek de tercih etmeyeceğiniz şirketlerle yapmanız avantaj sağlar. Hem tecrübe edinmiş olursunuz hem de hayalinizdeki şirket ve pozisyonlar için hazırlamış olursunuz.

- Planlı hareket etmek hızdan daha önemli: Yeniden arayışa geçerken planlı adım atmak önemli. Her yere CV’nizi yollamaktansa, piyasada güven duyulan, itibar kazanmış beş-altı danışmanlık şirketiyle çalışmayı denemeniz akıllıca olur.

- Kitap okumak: Üst düzey yöneticilerin iş arama sürecindeki zorlukları ve çözüm önerilerini anlatan kitaplar var. Bunları mutlaka okuyun. Kendinizi bir iş görüşmesine hazırlamanıza faydası olacak.

- Korkuyu dizginlemek: Bazı yöneticiler yeniden iş aramak zorunda olduklarının bilinmesinden hoşlanmıyor. Durumunuzdan kimseye bahsetmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz kişilerle bu bilgiyi paylaşmakta serbestsiniz. Yeni iş arıyor olduğunuz konusunda ne kadar rahat hissederseniz, iş görüşmelerinizin o kadar kolay geçtiğini de göreceksiniz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA