• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşsiz ordusu 5 milyon 600 bine ulaştı
17 Mart 2010 Çarşamba 17:40

İşsiz ordusu 5 milyon 600 bine ulaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'ndan iş hayatına dair bilgiler.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de 5 milyon 600 bin kişinin işsiz olduğunu, her 6 kişiden 1'i mutsuzken yüzlerin gülmesinin mümkün olmadığını belirterek, mutlu ve zengin olabilmenin tek yolunun girişimci sayısını artırmaktan geçtiğini söyledi.
    

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'nden düzenlenen Liderlik ve Girişimcilik konulu konferansta konuşan Hisarcıklıoğlu, iş hayatında edindiği tecrübeler konusunda öğrencileri bilgilendirdi.
    

Küreselleşen dünyada giderek önem kazanan bilginin hızla eskidiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bilginin özgürce öğrenilebilmesi için bilginin üretim merkezi olan üniversitelerin özgürleştirilmesi gerektiğini kaydetti.
    

2. Dünya her şeyini kaybeden Almanya ve Japonya'nın bugün iki dünya devi haline geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:''Bakıyorsunuz ki yıkılmadan önce güçlü bir girişimci orta sınıfları vardı. Savaş sonrası ülkelerini kalkındıran insanlar girişimci orta sınıf. Türkiye'de 1 milyon 300 bin tüccar, sanayici, yaklaşım 2 milyona yakın da esnaf var. Önümüzdeki dönemde de Türkiye'nin zenginleşmesinin yolu girişimci sayısını arttırmaktan geçiyor. Bugün 5 milyon 600 bin kişi işsiz. Ülke nüfusunun yarısının 28 yaş üstü olduğunu düşünürseniz, 36 milyon kişide her 6 kişiden 1'i işsiz. Her 6 kişiden 1'i mutsuzken, yüzümüzün gülmesi mümkün değil. Yüzümüzün gülmesini istiyorsak bu insanların işe ve aşa kavuşturulması lazım. Artık iş devlet kapısında değil, özel sektörde.''
    

Her yıl 700 bin gencin işsizler ordusuna katıldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye, her yıl 700 bin gencine iş bulacak, bunun yanında 5,6 milyon işsize de iş bulacak. Bu kaynağı doğru şekilde yönlendirebilirseniz ülke geleceği açısından müthiş servet. Mutlu ve zengin olabilmenin tek yolu Türkiye'de girişimci sayısını arttırmaktan geçiyor'' diye konuştu.
    

TOBB olarak kadın girişimciliğin arttırılması için kadın girişimci kurulları kurduklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, ülkedeki kadın girişimcilerin oranın yüzde 7 seviyesinde olduğunu bildirdi.
    

İş hayatında anayasa olarak nitelediği tecrübeleri de öğrencilerle paylaşan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:''İş hayatımda elde ettiğim tecrübeler neticesinde kendime bazı ilkeler edindim. İş hayatımda 5 ilke belirledim. Küçükken büyüklerimiz 'işten artmaz, dişten artar' derdi. Zengin olmak istiyorsan harcaman gelirinden az olmak durumunda. İkincisi işin hilesi dürüstlüktür. Çok kazanmak istiyorsan dürüstlük prensibinden ayrılmayacaksın. Üçüncüsü önce kontrol, sonra itimat. İşini kontrol etmezsen insanlara güvenirsen, insanlar yaptığı işi belirli ölçüde gevşetiyor. Dördüncüsü, hafızasına güvenen daima yanılır. Kesinlikle hafıza üzerinden iş yapmayın. Beşincisi, işte kesinlikle idare olmaz. İyi bir yönetici olmak istiyorsanız kesinlikle durumu idare etmeyeceksiniz. İşinizde idareci olmayın.''
    
     -''SEVMEDİKÇE MÜKEMMEL İNSAN OLAMAZSIN''-
 
Başarılı olmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini, ayrılıkta azap olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:''İnsanları sevmesini öğreneceğiz, en büyük eksiklerimizden birisi bu. Millet olarak sevdiğimizi söyleyemiyoruz. Sevmedikçe mükemmel insan olamazsın. Ne olur birbirimizi öteki diye görmeyelim. Türk, Kürt, Alevi, Sünni diye birbirimizi hiçbir özelliğinden dolayı ayırt etmememiz lazım. Allah istese hepimizi tek bir düşüncede doğurtamaz mıydı? Hepimiz farklı düşünmek zorundayız. Farklı düşünelim diye farklı şekil ve beyin vermiş. Birbirimizi düşüncelerimizden dolayı kınamamalıyız. Birbirimizle empati (duygudaşlık) kurmalıyız. Başı açıktı kapalıydı diye dışlamamalıyız. 72 milyon birbirimize sımsıkı sarılamazsak nasıl birlikte rahmet ve bereketi göreceğiz? O zaman ayrılıktaki azabı görürüz.''

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA