• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrailin ne özrünü ne de tazminatını...
22 Mayıs 2014 Perşembe 15:00

'İsrail'in ne özrünü ne de tazminatını...'

Mavi Marmara mağduru avukatları Mavi Marmara Davasının 26 Mayıs Pazartesi günü görülecek 6'ıncı duruşması öncesi bir basın toplantısı düzenledi.
İHH genel merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, Mavi Marmara mağdurları, avukatlar ve Hukukçular Derneği üyeleri katıldı.
Mavi Marmara mağdurları adına açıklamayı Av. Uğur Yıldırım, Mavi Marmara davasının bir kamu davası olduğundan mahkemece bir hüküm verilmediği müddetçe sonlandırılamayacağını belirtti. Yıldırım ayrıca canlı yayında, tüm dünyanın gözleri önünde yapılan bir katliamın faillerine yönelik bir özel af kanunu çıkarılmasının Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke olarak geçeceğini kaydetti.
Mavi Marmara mağdurları adına konuşan İbrahim Bilgen'in oğlu İsmail Bilgen de, İsrail'in ne özrünü ne de tazminatını istediklerini, davalarında sonuna kadar gideceklerini, geri adım atmayacaklarını söyledi.
 
Dünyaca ünlü hukukçulardan UCM'ye sert uyarı
Miloseviç'i yargılatan avukat da dahil olmak üzere Mavi Marmara mağdurlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) vekilliğini yapacak dünyaca ünlü hukukçular, yaptıkları basın toplantısında UCM'yi sert bir dille uyardılar.
Dünyaca ünlü hukukçu ve bilim adamları Mavi Marmara davasında tek yürek oldu. Aralarında Milosevic'i yargılatan avukat Sir Geoffrey Nice QC, Rodney Dixon QC, Paul Mylvaganam ve Amerikalı avukat Haydee Dijkstav'ın da bulunduğu bir grup hukukçu, bugün Mavi Marmara mağdurlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde vekilliğini yapacaklarını açıkladılar.
Bugün Londra'da bir basın toplantısı ile bir araya gelen hukukçu ekibi, bu ay başında UCM Başsavcısı ile yaptıkları görüşmenin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.
Ekip adına açıklama yapan Sir Geoffrey, UCM Başsavcısını alınacak kararın yeni tartışmalara sebep olabileceği hususunda uyardıklarını söyledi.
BİR YILDIR SORUŞTURMA BAŞLATILMADI
2013 yılında Mavi Marmara'nın bayrağını taşıyan Komor Adaları adına UCM'ye soruşturma başlatması için dilekçe verildiği, ancak başsavcının halen soruşturma başlatılacığına dair bir karar vermediğini hatırlatan Sir Geoffrey, ‘'Başsavcılık, UCM'nin bu başvuru için yargı alanı ve geçerliliği konusunda endişelerini dile getirdi. Hukukçu ekibimiz başsavcının doğru kararı verebilmesi için kendisine daha fazla kanıt sunarak yardımı oldular'' dedi.
 
UCM'YE ÇAĞRI
UCM'nin uluslararsı kamuoyu tarafından adaleti tesis etmesi için görevlendirildiğini kaydeden Sir Geoffrey, ''Avukatları aracılığı ile mağdurlar, UCM'nin bu görevini hiçbir baskıya boyun eğmeden yerine getirmesi ve başsavcının Mavi Marmara'da meydana gelen olaylarla ilgili kapsamlı soruşturma başlatmasını beklemektedir'' çağrısı yaptı.
UCM BAŞSAVCILIĞI İSRAİL BASKISI ALTINDA MI?
Bu mesele ile ilgili soruşturma başlatıp, başlatmama kararı UCM için bir test olacağını ifade eden Sir Geoffrey sözlerini şöyle tamamladı:
"Bununla mahkemenin ceza hukukunda uluslar arası bir mahkeme olup olmadığını gösterecektir. Karar verirken başsavcı bazı zor sorulara cevap vermek zorunda kalacak; savcılık ve savcının kendi ifadesiyle bu zor meseleyi ele alma cesaretini göstereceğini bekliyoruz. İsrail'e karşı yapılmış olan bu başvurunun dikkate alınmaması savcının ve ofisinin gereğinden fazla temkinli davrandığını ve baskı altında olduğunu gösterir."
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA