• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrailin maço tavrı yanlızlaştırıyor
04 Haziran 2010 Cuma 10:31

İsrail'in maço tavrı yanlızlaştırıyor

İngiliz Economist dergisi başyazısında, "İsrail'in maço tavrının ülkeyi güçsüzleştirdiği ve yalnızlaştırdığını" yazdı.
İngiliz Economist dergisi başyazısında, "İsrail'in maço tavrının ülkeyi güçsüzleştirdiği ve yalnızlaştırdığını" yazdı.
     Dergi bu haftaki sayısında İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını birkaç yazıda değerlendirdi.
     İsrail'in saldırısının büyük bir öfkeye yol açtığı, baskını ortaya çıkaran koşulların bulanık olduğu belirtilen yazıda, soruşturma başlatılmasına rağmen bu belirsizliğin açıklığa kavuşmayabileceği yorumu yapıldı. Dünyanın, "İsrail'in kolayca şiddete başvurduğu" izlenimi edindiğini belirten Economist, bu durumun da İsrail'i yalnızlaşmaya doğru ittiğini kaydetti.
     Economist, İsrail'in, filonun Gazze'ye ulaşmayı engelleme isteğinin "anlaşılabilir" olduğunu ancak güvenli bir operasyon yürütme sorumluluğu taşıması gerektiğini yazdı.
     Ölümlerle sonuçlanan trajedinin, Gazze'ye yönelik abluka, İsrail'in artan yalnızlığı ve Orta Doğu'da barışa uzanan yol gibi konularda daha derin soruları da beraberinde getirdiği belirtilen makalede, "Filistinlileri hapsetmeyi amaçlayan politika, gardiyanını kuşatır hale geldi" denildi.
     Makalede, "Gazze'ye yönelik gaddar abluka başarısızlığa uğradı. Gazzeliler büyük acı çekti ancak boyun eğmedi. Hamas'ı boğmak ve devirmek mümkün olmadı. Esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması sağlanamadı. Mısır'dan tüneller yardımıyla silah ve roket sokulmaya devam ediliyor." ifadelerine yer verildi.
    
     -"ABD'NİN İSRAİL'E DESTEĞİ ARTIK KOŞULSUZ DEĞİL"-
    
     Gazze'ye yönelik ablukanın, sadece Arap ve Müslüman dünyasında değil Avrupa'da da İsrail'e yönelik nefreti beslediği belirtilen makalede, "İsrail'in, Gazze'yi izole etmeye çalışırken, kötü duruma düşmesi ürkütücü" yorumu yapıldı.
     ABD yönetiminde de İsrail'e bakışın değişmekte olduğu vurgulanan makalede, "Destek sürüyor ancak artık koşulsuz değil" denildi. Özellikle Demokrat Parti içinde bu konuda ayrışma yaşandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
     "Kasım ayında ara seçimler yapılacak ve Demokratların yenilgiye uğraması bekleniyor. Dolayısıyla Obama böyle bir dönemde İsrail ile münakaşaya girmek istemeyecektir. Bununla birlikte iç siyasetin etkisini abartmamak gerek. Obama yardım filosu gerginliğinden önce de, İsrail'in artık ABD'nin desteğini cepte sayamayacağını söylüyordu. Obama, ülkesinin Filistin sorununa iki devletli bir çözüm bulması gerektiğine ve bulabileceğine inanıyor."
    
     -TÜRKİYE-İSRAİL- 
     
          Economist, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek verenlerin, "İsrail'in Türkiye'ye, Türkiye'nin İsrail'e olduğundan daha çok ihtiyaç duyduğunu, Afganistan ve Irak savaşları dolayısıyla ABD'nin de Türkiye'ye bağlı olduğunu düşündüğünü" kaydetti. Dergi, İsrail'in bir Türk gemisine saldırmasının asıl nedeninin ise, Erdoğan'ın İran'a yönelik yaptırımları önlemek istemesi olduğunun düşünüldüğünü de yazdı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA