• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile lanet, Mısıra tepki yağdı
27 Aralık 2009 Pazar 23:41

İsrail'e lanet, Mısır'a tepki yağdı

Filistin Dostları Platformu Taksim'de İsraili, 4. Levent'te Mısır'ı protesto etti
İsrail’in Gazze saldırılarının üzerinden tam 1 yıl geçti. Fosfor bombası da dahil olmak üzere pek çok kimyasal silahın kullanıldığı saldırılarda 500’ü çocuk olmak üzere 1500 kişi hayatını kaybetti. İsrail 3 hafta boyunca havadan, karadan ve denizden hiç durmaksızın Gazze’yi bombardımana tuttu. İsrail geri çekildiğinde geride harabe olmuş bir şehir bıraktı. 2006 yılından itibaren uyguladığı ambargoyu da genişleterek Gazze şehrini açık hava hapishanesi haline getirdi.
 
İsrail saldırılarının yıldönümü olan 27 Aralık Pazar günü Taksim meydanında toplanan yaklaşık bin kişilik grup İsrail saldırılarını protesto ederken, Mısır’ın engellemeleri sonucu Ürdün’ün Akabe şehrinde bekletilen Filistin’e özgürlük konvoyu’na da destek verdi.

Özgür-Der, İnsani Yardım Vakfı (İHH), Mazlumder, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Medeniyet Derneği, Araştırma Kültür Vakfı, İsra-Der, Akabe Vakfı, Fatih Akıncıları, Andolu Gençlik Derneği vb. birçok İslami kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu Filistin Dostları, Siyonist vahşete karşı İslami direniş hareketlerinin öncülüğünde Gazze halkının topyekûn ortaya koyduğu destansı direnişin birinci yıldönümünde Taksim Meydanı'nda toplandılar.
Çok sayıda Filistin bayrağı ve direniş hareketlerinin flamalarının taşındığı eylemde "Hepimiz Filistinliyiz, Direneceğiz", "Siyonist Saldırının Yıldönümünde Gazze Direnişini Selamlıyoruz" yazılı pankartlar açıldı.

Çeşitli STK’ların bir araya gelerek oluşturdukları Filistin Dostları Platformu adına çeşitli konuşmalar yapıldı. Eylemde Cüneyt Sarıyaşar, Abdullah Sevim, Rıdvan Kaya, Abdurrahman Dilipak ve Ahmet Ağırakça birer konuşma yaparak 1500 kardeşimizin şehit edildiği Gazze'de yaşanan soykırımın ve tüm yoksunluklarına rağmen Gazze halkının gösterdiği direnişin unutulmaması, unutturulmaması gerektiğini hatırlattılar.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA