• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile ilk resmi boykot
14 Ekim 2010 Perşembe 12:22

İsrail'e ilk resmi boykot

Ertuğrul Günay'ın, OECD Turizm Konferansı'na Katılmayacağını Açıklaması İsrail'de Yankılandı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Türkiye'nin, Kudüs'te yapılacak olan OECD Turizm Konferansı'na katılmayacağı yönündeki açıklaması İsrail'de yankı buldu.

Kararın, 'Filo olayından sonra ilk resmi boykot' olarak yorumlandığına dikkat çeken İsrail medyası, OECD Genel Sekreteri Gurria'nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "sert" bir protesto mektubunu gönderdiğine, etkinliği iptal etmekle tehdit ettiğine dikkat çekti.

HAARETZ: 'OECD NETANYAHU'YA SERT PROTESTO MEKTUBU GÖNDERDİ'


Haaretz gazetesi, Türkiye'nin konferansa bir heyet göndermeyeceğini duyururken Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliklerin "Türk yardım gemisine öldürücü baskının ardından en üst düzeyine çıktığını ancak ilişkilerin bu olaydan önce de bozuk olduğunu" kaydetti.
İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov'un, ülkelerin çoğunun katılmaktan vazgeçmemesini "İsrail'in Kudüs ile ilgili toprak iddialarına desteğin bir göstergesi" olarak yorumladığını anımsatan gazete, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria'nın bu hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "sert" bir mektup gönderdiğini kaydetti.
 
Gazete, Gurria'nın mektubunda İsrailli bakanın, konferansı siyasi konulara bağlayan açıklamalarını protesto ettiğini ve olayın İsrail'de başka OECD toplantılarının düzenlemesini engelleyebileceğini belirttiğini de yazdı.

Gazete, OECD tüm üyelerinin İsrail'in örgüte alınmasını oy birliği ile kabul etmesinin ardından Mayıs ayında örgüte katıldığını da anımsattı.

JERUSALEM POST: 'FİLODAN SONRA İLK RESMİ BOYKOT'

Türkiye'nin bu ay Kudüs'te gerçekleşecek konferansa katılmayacağına dikkat çeken Jerusalem Post gazetesi ise, "Adım, filo olayından sonra ilk resmi boykot olarak değerlendirildi" diye yazdı.

Gazete, İngiltere'nin de konferansa katılmayacağını ancak, nedeninin siyasi olmadığını söylediğini belirtirken de İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün "İngiltere'nin İsrail'e boykotlar karşıtı tutumu iyi biliniyor" dediğini de aktırdı.

YNET: 'OECD TOPLANTIYI İPTAL ETMEKLE TEHDİT ETTİ'

Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesi Ynet de, "Türkiye, OECD Konferansı'nı hor gördü" başlığını kullandığı haberinde "Türk diplomatlarına göre, bu, Türkiye'nin Mayıs'taki filo olayından sonra ilk resmi boykottur. Türkiye, ilk başta Turizm Müsteşarını göndermeye niyetlenmişti ancak, Misezhnikov'un açıklamasından sonra tümüyle çekilme kararı alındı" dedi.

İngiltere ve İspanya'nın da konferansta temsil edilmeyeceğine de işaret edilen haberde "Ynet, OECD'nin, Misezhnikov'un sözlerine açıklık getirilmemesi halinde (Kudüs'teki) etkinliği tümüyle iptal etmekle tehdit ettiğini ve Tel Aviv'de yapılması üzerinde düşündüğünü öğrenildi. Ancak, OECD Genel Müdürü Angel Gurria'nın, Maliye Bakanı Yuval Steinitz ile yaptığı toplantıdan sonra etkinliğin planlandığı gibi Kudüs'te yapılmasına karar verildi" denildi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA