• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrailden Türkiyeye küstah benzetme
13 Ekim 2009 Salı 13:58

İsrail'den Türkiye'ye küstah benzetme

İsrailin ünlü gazetesi The Jerusalem Post, Türkiye hakkında küstah bir başyazıya imza attı. Yazıda Gazze katliamı Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonlarına benzetildi.
Ankara’nın Anadolu Kartalı tatbikatından İsrail’i çıkarmasıyla başlayan Türkiye-İsrail gerginliği tarafların karşılıklı açıklamalarıyla saat saat azalıp yükselirken, İsrail’in ünlü merkez sağ eğilimli gazetesi The Jerusalem Post, Türkiye hakkında çok sert bir başyazıya imza attı.

Jerusalem Post, İsrail’in Ocak ayında düzenlediği ve 500’e yakın Filistinlinin öldüğü, binlercesinin de yaralanıp evsiz kaldığı vahşi operasyonu, Türkiye’nin Kuzey Irak operasyonlarına benzeterek, “Gazze çatışmasında İsrail’in elinde, Ankara’nın Kuzey Irak’da peş peşe düzenlediği bombardımanlardan ölen Müslüman Kürtlerden daha fazla Filistinli’nin öldüğü tartışılır” diye yazdı.

Yazıda, sıradan İsraillilerin, Türk ordusunun da benzer roket saldırılarıyla karşı karşıya kaldığında, düşman sivillerin hayatını korumak adına caydırıcı gücünü kullanmaktan kaçınmayacağı iddia edildi. İmzasız olarak yayınlanan başyazıda şu sözlere yer verildi: “Kim tahmin edebilirdi ki? Türkiye ile Ermenistan siyasi ilişkilerini normalleştirme kararı aldı. Ermenistan Cumhurbaşkanı futbol maçını izlemek üzere Türkiye’ye gitmeyi planlıyor. Yeni Yunanistan Başbakanı George Papandreu, ilk yurtdışı gezisini Türkiye’ye yaptı. Bunlar eski düşmanlıkların tarihin çöplüğüne gömülmesine dair cesaret vereci örnekler. Ama Ankara’nın aynı sırada Yahudi devletiyle ilişkilerini bozmak için her şeyi yapması oldukça kötü.”

Kudüs’teki gözlemcilerin, Başbakan Erdoğan’ın, Gazze Operasyonu’ndaki talihsiz sivil ölümlerini, Türkiye’yi diplomatik, stratejik ve ekonomik olarak İsrail’den uzaklaştırmak için bahane olarak kullandığından kuşkulandığını yazan Jerusalem Post, “Sokaktaki İsrailli, benzer provokasyonlarla karşı karşıya kaldığında, Türk ordusunun da roket ateşini durdurup caydırıcılığını yeniden tesis etmek için, kendi yurttaşlarını korukken düşman sivillere zarar vereceği kaygısıyla harekete geçmekten kaçınmayacağını düşünüyor. Aslında (Türkiye Kürt kayıplarının sadece çiftlik hayvanlarıyla sınırlı olduğunu iddia etse de) Gazze çatışmasında İsrail’in elinde, Ankara’nın kuzey Irak’da peş peşe düzenlediği bombardımanlardan ölen Müslüman Kürtlerden daha fazla Filistinlinin öldüğü tartışılır” ifadelerine yer verdi.

İsrailli siyaset bilimci Efraim Inbar’ın, Erdoğan’ın İslamcı AKP’sinin Müslüman dünya ile ilişkilere Batı ile olan siyasi ve kültürel bağlarından daha fazla önem verdiğine inandığını belirten gazete, “Ya da Türkiye, İsrail’le ilişkilerinden kurtulup, İran ve Hamas’la arayı ısıtırken, aynı zamanda Washington ve Brüksel’le hala güçlü ilişkiler yürütmeyi mi umuyor?” diye sordu.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin başından beri inişli çıkışlı bir seyir izlediğini belirten Jerusalem Post, Mustafa Kemal’in yüzü Batı’ya dönük, laik ve milliyetçi modern Türkiye’yi kurduğunu ve Türk ordusunun da bu ideallerin muhafızlığını yaptığını kaydederek şöyle devam etti: “Türk politikacılar ne kadar İsrail’e yüklense de, İsrailliler iki ülkenin ordularının stratejik düzeyde işbirliği yaptığını biliyorlar. Ama o da mı sona eriyor? Türkiye yeri doldurulamaz bir müttefik. İsrailliler bütün olan bitene rağmen, ülkelerimiz arasındaki karşılıklı menfaate dayanan ilişkilerin sürmesini istiyor. Bu ilişkinin devam etmesini isteyip istemediğini gösterme sırası Türkiye’de. Bu aynı zamanda, Türkiye’nin İslam ile Batı arasında yeni bir engel çıkarmak yerine köprü olmak isteyip istemediğinin de bir göstergesi olacak.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA