• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrailden beklentilerimiz açık
06 Aralık 2010 Pazartesi 16:13

'İsrail'den beklentilerimiz açık'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Gül, İsrailli yetkililerle Cenevre'de yapılan görüşmelerin 'teknik seviyede' olduğunu belirterek, 'İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için...
Gül, Abbas'ı Çankaya Köşkü'ne gelişinde törenle karşıladı. Gül ve Abbas, Çankaya Köşkü'nün Büyük Şeref Kapısı önünde gazetecilere poz verdikten sonra baş başa görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail ile Filistin arasında eylül ayında başlayan barış görüşmelerinin devam etmesi için İsrail'in yeni yerleşim yerleri yapmaktan vazgeçmesinin ve olumlu havaya girmesinin elzem olduğunu söyledi.

Gül, çalışma ziyareti için Türkiye'de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.


Abbas'ı bu yıl içinde üçüncü kez Türkiye'de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, Abbas'ın dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla bugün de kendisiyle görüşmeler yaptığını anlattı.

Görüşmelerde Ortadoğu barış sürecinin içinde bulunduğu kritik süreci değerlendirdiklerini bildiren Gül, Abbas'ın sürece ilişkin birinci elden geniş bilgi verdiğini ve istişarelerde bulunduklarını kaydetti. Gül, Mahmud Abbas'ın barış görüşmelerine ilişkin son gelişmeler ve Filistin'de ulusal bütünlüğün sağlanmasına ilişkin bilgilendirme yaptığını da ifade etti.
Ortadoğu'da arzu edilen barışın tesis edilmesi için başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması gerektiğini vurgulayan Gül, şöyle konuştu:
''Eylülde başlayan barış görüşmelerini kuvvetli şekilde desteklediğimizi açıklamıştık. Barış görüşmelerinin devam etmesi için İsrail'in yeni yerleşim yerlerinden, evlerin yıkımından vazgeçmesi ve olumlu havaya girmesi elzemdir. Kudüs'ün statüsüne çok dikkat etmek gerekir. Binlerce yıl farklı dinleri bünyesinde oluşturan Kudüs'ün kimliğini ve kültürünü değiştirici çalışmalardan bir an evvel vazgeçmek gerekmektedir.

Gazze'deki bir buçuk milyon insanın hayat şartlarının iyileştirilmesi için ablukanın kaldırılması, yardımların kolay ulaşması için İsrail'in yeni politika tayin etmesi gerekiyor. Türkiye'nin Filistin'le yakın işbirliği ve dayanışması sürecek, Türkiye ve Türk halkı bağımsız Filistin devleti için her türlü desteği vermeye, sosyal ve ekonomik yardımlara devam edecek.''
 
BREZİLYA VE ARJANTİN'İN TANIMASI MEMNUNİYET VERİCİ
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun İsrailliyetkililerle Cenevre'de yaptığı görüşmelere ilişkin bir soru üzerine,görüşmelerin ''teknik seviyede'' gerçekleştirildiğini ifade etti. Gül,''İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin beklentileriaçıktır'' dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Filistin devletinin tanınmasına yönelik çalışmalaraTürkiye'nin destek verip vermeyeceği ve bu desteğin nasıl olacağınayönelik soruyu yanıtlarken, Türkiye'nin Filistin devletini daha öncetanıdığını anımsattı. Brezilya ve Arjantin'in Filistin devletinitanımasının memnuniyet verici olduğunu dile getiren Gül, ''Ortada birFilistin devleti gerçeği var. Bağımsız Filistin devletini bizimtanıdığımız gibi herkesin tanımasını bekleriz. Nihai amaç; bağımsız birFilistin devleti kendi toprakları üzerinde kurulacaktır ve yaşayacaktır. Bu fikrimizi herkesle paylaşıyoruz ve teşvik ediyoruz'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA