• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail’in gözü Konya Ovasında
28 Ekim 2010 Perşembe 19:01

İsrail’in gözü Konya Ovasında

İsraillerin, bana Konyayı verin dünyayı besleyeyim yaklaşımına dikkat çeken Süleyman Akbaş, Toprağımızın kalitesini bilmemize rağmen gerektiği gibi faydalanamıyoruz dedi
Konya Havzası topraklarının çok verimli olduğunu vurgulayan Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş, Mavi Tünel Projesi’nin hayata geçirilmesi ile birlikte Ova’nın rahat bir nefes alacağını, ancak KOP’un diğer safhalarının da tamamlanması gerektiğini vurguladı. İsrail’in Konya Ovası’na ilgisine değinen Akbaş, “Bölgemizin ekilebilir alanın fazla ve toprak kalitesinin yüksek olması birçok ülkenin dikkatini çekmekte” dedi.
İsraillilerin Konya Ovası’ndan bazı şirketlerin üzerinden toprak aldığını iddia eden Akbaş, “Biz Türkiye olarak havzamızın önemine varmayarak gerektiği şekilde kullanamıyoruz” dedi. Sulu tarımın önemine dikkat çeken Akbaş şunları söyledi: “Su ile birlikte Konya’da, mısır, pancar, ayçiçeği, fasulye, domates, havuç ve birçok meyve yetiştirilebilecek. Bu topraklara gerekli önem verilmiyor. Projelerin biran önce bitirilmesini bekliyoruz.”
Konya Havzası’ndaki toprakların yüze 15’inde sulu tarım yapıldığını ifade eden Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü ise, “Konya Ovası Projesi kapsamında yapılması planlanan projeler tamamlandığında topraklarımızın yüzde 80’ine su ulaştırabileceğiz. Bu durum bölgemizin ve yöremizin kalkınmasını sağlayacaktır. KOP kapsamında yapılması düşünülen 12 projenin biran önce tamamlanmasını bekliyoruz” dedi. 
 
Konya Havzası’nın bel bağladığı ve bölge topraklarının ekilerek kullanılabilmesi için son umut olarak görülen KOP’un en önemli ayağı Mavi Tünel’de çalışmalar devam ediyor. Göksu Nehri sularını tünelin tamamlanmasıyla Konya Ovası ile buluşturacak proje, geniş bir alanda sulu tarım imkanı sağlayacak. Mavi Tünel Projesi’nin bitiminde Konya Ovası’nın 223 bin hektarlık toprağının suya kavuşması sağlanacak, bu da tarım sektöründe ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Konya yeraltı suyunu da besleyecek olan proje içme suyunun teminine faydalı olacak. Projenin bu hayati faydalarının yanında Konya Ovası’nda hububat ürünlerinin yanında alternatif ürünlerin de yetiştirilmesini sağlayacak.
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA