• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail yine uslu durmuyor
20 Aralık 2010 Pazartesi 13:41

İsrail yine uslu durmuyor

Kıbrıs Rum Kesimi ile İsrail arasında imzalanan 'Deniz sınırı' anlaşması, İsrail ile Türkiye arasındaki gerilimi tırmandırdı. İsrail, Türkiye'nin Kıbrıs karasularında hak iddia etmesini küstahlık olarak değerlendirdi.
İsrail ile Kıbrıs Rum Yönetimi Akdeniz'de çıkabilecek petrol ve doğalgaz rezervlerinin paylaşımını kolaylaştıracak bir deniz sınırı anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşma üzerine Türkiye, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi'yi çağırarak kınamıştı. Bu haberlerin ortaya çıkması, Ankara ile Tel Aviv arasında yüksek olan tansiyonu iyice artırdı.

Jerusalem Post'un haberine göre İsrailli yetkililer Türkiye'nin tavrını, "uluslararası toplulukta eşine rastlanmamış bir küstahlık" olarak yorumladı.

İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında, mineral rezervlerin araştırılması için doğu Akdeniz'deki kara sularının sınırlarını belirleyen anlaşma, Tel Aviv ile Ankara arasında sıkıntıya yok açtı. Haberlere göre, Cuma günü İsrail ile Kıbrıs arasında dev doğalgaz yataklarının bulunduğu bölge üzerinde sınırları belirleyen anlaşmanın imzalanmasının ardından, Gabi Levi Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Levi'yi yapılan anlaşmanın Kıbrıs sorununu çözmek için yürütülen müzakereleri olumsuz etkileyeceğini belirtti. AFP haber ajansına göre, Sinirlioğlu, "Bu tür tek taraflı hamleler Kıbrıslı Türklerin çabalarını görmezden gelecek ve devam eden müzakereleri olumsuz etkileyecek" ifadesini kullandı.

İsrail Radyosu ise İsrail hükümetinden bir yetkilinin, Türkiye'nin itirazlarını reddettiklerini belirttiğini duyurdu.

TÜRKİYE'NİN HAK İDDİA ETMESİ KÜSTAHLIK

Aynı kaynak, Türkiye-Kıbrıs karasularını belirleyen sınırla, İsrail-Kıbrıs karasularını çizen sınır arasında bir bağlantı olmadığını belirtti. Aynı zamanda, Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığıyla "söz konusu olan karasuları üzerinde hak iddia etmesini uluslararası toplulukta görülmemiş küstahlık" olarak niteledi.

Jerusalem Post'un haberine göre Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır ve Lübnan ile de benzer anlaşmalar yaptı. Ancak Lübnan parlamentosu varılan anlaşmayı henüz onaylamadı.

Kıbrıs Rum Kesimi Ticaret Bakanlığı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kassinis, İsrail'le yaptıkları anlaşmanın Lübnan ile varılan anlaşma için sorun oluşturmadığını belirtti.

"ÜÇÜNCÜ ÜLKE"

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, "Bu, İsrail ile Kıbrıs (Rum kesimi) arasında ikili bir anlaşmadır ve üçüncü ülkeleri hiçbir biçimde etkilememektedir. Üçüncü bir ülkenin bu konuda söz söylemesini anlayamıyoruz" ifadesini kullandı.

Sözcü, "Türkiye'yi, Kıbrıs (Rum kesimi) ile tamamen şeffaf yürütülen müzakerelerden haberdar ettik" dedi.

Ankara, İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında imzalanan Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölgelerin sınırlarının belirlenmesine yönelik anlaşmanın, Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlamayacağını düşünüyor ve bölge ülkelerinden bu tek yanlı girişime destek vermemesini bekliyor. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'yi Bakanlığa çağırarak Türkiye'nin bilinen görüşlerini bir kez daha aktarmıştı.

HİZBULLAH: GÜÇ KULLANABİLİRİZ

Lübnan parlamentosunun bazı üyeleri, İsrail'in kısa süre önce keşfettiği doğalgaz yataklarının Lübnan karasularına girdiğini öne sürdü. İsrail bu iddiayı reddetti.

Lübnan'da siyasi güç durumunda olan militan örgüt Hizbullah ise Lübnan'ın doğalgaz yataklarını korumak için güç kullanabileceği uyarısında bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA