• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail yasaları lehine değiştiriyor
06 Kasım 2010 Cumartesi 09:32

İsrail yasaları lehine değiştiriyor

'İsrail, uluslararası yasaları da kendi lehine değiştiriyor'
İsrail saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisinde bulunan İngiliz aktivistlerden Sarah Colbourne, İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet etmeleri için kendi hükümetlerine baskı uyguladıklarını söyledi. Hükümete çağrıda bulunan Colbourne, İsrailli yetkililerin İngiltere'ye girişlerinde yakalanmalarını riske eden yasanın değiştirilmesi girişiminin de insan haklarıyla bağdaşmadığını dile getirdi.

Londra'daki ofisinde Cihan'a konuşan Mavi Marmara'daki eylemcilerden Sarah Colbourne, İngiltere'nin İsrailli yetkililerin İngiltere'ye girişinde sıkıntı yaşamamaları için yasa değişikliğine gitme çabaları eleştirdi. Bunun insan haklarıyla bağdaşmadığı söyleyen Colbourne, "İsrail sadece kendi yasalarını değiştirerek Filistinlilere daha çok ayrımcılık yapmaya çalışmıyor, aynı zamanda uluslararası yasaları da değiştirerek konjonktürü kendi lehine değiştirmeye çalışıyor." dedi.

Savaş suçu işlemiş bir ülkenin başka bir ülkedeki yasayı değiştirmeye çalışmasının kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyleyen Colbourne, İngiltere'nin bu yönde İsrail'e söz vermesine sadece insan hakları gruplarının değil hukukçular, milletvekilleri ve kamuoyunun da tepkili olduğunu ifade etti. Colbourne, yakalama emri çıkartılmasıyla ilgili ise şunları söyledi: "Bir mahkemeden yakalama emri çıkartmak öyle bilindiği gibi hemen olmuyor ve kolay da değil. Eğer buraya seyahat etmeyi planlayan bir İsrailli varsa ve hakkında savaş suçu işlediğine dair güçlü deliller varsa bu deliller mahkemeye iletilir önceden. Bu kararın çıkarılması da zaman alıyor. Hükümetten bu kişiler hakkında savaş suçu işlediklerine dair deliller istediğimiz zamanlar oldu ancak hükümet hiç bir zaman bize yardımcı olmadı."

İsrail saldırısının zaten BM tarafından soruşturulduğuna işaret eden Colbourne, İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet edilmesini ise kendi hükümetlerinden talep ettiklerini söyledi. Kendilerinin İngiliz vatandaşı olarak mağdur duruma düştüklerini söyleyen Colbourne, "Biz Mavi Marmara gemisinde mağdur duruma düşen İngiliz vatandaşları olarak, İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet edilmesini kendi hükümetimizden istiyoruz ve bunun için baskılarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Türkiye'ye de teşekkür eden İngiliz aktivist, İngiltere'nin de Türkiye'nin uluslararası alanda izlediği tavrın benzerini takınmasını istediklerini belirtti.

 

TimeturkBu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA