• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail: Türkiye İle İlişkiler Çok Önemli
24 Şubat 2009 Salı 15:16

İsrail: Türkiye İle İlişkiler Çok Önemli

İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mizrahi'nin Türkiye ile ilgili sözleri karşısında bu ülkeye nota veren Dışişleri Bakanlığı'na cevap geldi.

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nin ilettiği yazıda, Genelkurmay'ın konuyla ilgili gereğini yaptığına dikkat çekildi. "İsrail hükümeti Türkiye ile ilişkilere büyük önem vermektedir." denilirken, komutanın sözlerinin kişisel olduğu ve İsrail ordusunun duruşunu yansıtmadığı vurgulandı. İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gabi Aşkenazi de, geçtiğimiz hafta Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'a özür mektubu göndermişti. Mektup- ta iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çekilmişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mizrahi'nin Türkiye ile ilgili tepki çeken sözleri üzerine Ankara'nın verdiği protesto notasını cevapladı. İsrail'in Ankara Büyükelçiliği dün Dışişleri Bakanlığı'na Tel Aviv'den gelen cevabı iletti. Cevapta İsrail Genelkurmay Başkanlığı'nın konuyla ilgili gereğini yaptığına işaret edilerek, "İsrail hükümeti Türkiye ile ilişkilere büyük önem vermektedir." denildi. Komutanın sözlerinin kişisel olduğu ve İsrail ordusunun duruşunu yansıtmadığı da cevapta yer aldı.

Gelişme üzerine İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gabi Aşkenazi geçtiğimiz hafta Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'u önce telefonla aramış, sonra da özür mektubu yollamıştı. İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Mizrahi, yabancı askerî temsilcilerin katıldığı bir toplantıda, Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e "Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz." diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a "Aynaya bak." cevabını vermişti. Türklerin uzun yıllar önce Ermenileri katlettiğini, aynı politikanın bugün de Kürtler üzerinde sürdürüldüğünü iddia eden General Mizrahi, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ı işgal ettiğini ileri sürmüştü. Bu sözlere sert tepki gösteren Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı İsrail'den "acil izahat" istemişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA