• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail suçunu kabul etti
07 Aralık 2010 Salı 14:04

İsrail suçunu kabul etti

İsrail tarihinde ilk defa özür dileyip tazminat ödeyecek...

Mavi Marmara saldırısından 7 ay sonra, Türkiye ile İsrail, Cenevre’de Türkiye’nin özür ve tazminat talebine yönelik çetin bir müzakereyürütüyor. Türkiye, taleplerinin ‘çok açık ve değişmez’ olduğunubelirtirken, ilk olarak İsrail’den ‘resmi ve hukuki özür’ beklediğiniaktardı. İsrail hükümetinin ise Türkiye’den değil ama Mavi Marmara’daölenlerin ailelerinden özür dileme ve onlara tazminat ödemeye yönelikbir eğilimi olduğu ileri sürülüyor.

Dışişleri BakanlığıMüsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı’nın özeltemsilcisi Yosef Ciechanover’un önceki gün Cenevre’de yaptıkları ‘gizligörüşme’de iki tarafın talep ve önerilerini müzakere ettikleribildirilirken, Ankara, ocak ayında tamamlanması beklenen Mavi Marmarasaldırısına ilişkin BM Soruşturma Komisyonu raporunu tamamlaması içinİsrail’in kendi raporunu acilen sunmasını istiyor.

ANKARA TEMKİNLİ

HABERTÜRK’e konuşan üst düzey diplomatik kaynaklar, Cenevre’de kurulan temasın“düzey” olarak önemini vurgulayarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bugörüşme, ikili ilişkilerin normalleşmesi yönünde atılan önemli bir adımolarak değerlendirilebilir. Bu girişim, yangın diplomasisinin ardındanİsrail Başbakanı Netanyahu tarafından gerçekleşmiştir. Hem Türk hemİsrail tarafı sorunun her iki tarafın hassasiyetleri ve mantıkçerçevesinde çözülmesi için çaba sarf ediyor. Türkiye, uzatılan eliçevirmez ama sonuç için henüz erken.”

Türkiye’ninİsrail’den tazminat talebi de henüz netleşmedi. İsrail’in sadece ölenailelere mi yoksa gemidekilerin tümüne mi tazminat ödeyeceği şu an belli değil.

HAARETZ DE YAZDI: İSRAİL-TÜRKİYE KRİZİ SONA YAKLAŞIYOR

İsrail'in Haaretz gazetesi Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik krizde sonagelindiğini ve İsrail'in Mavi Marmara baskını nedeniyle özür dilemeyikabul ettiğini yazdı. İsrail'in Haaretz gazetesi iki ülke arasındaİsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan görüşmelerde, İsrail'in MaviMarmara baskını nedeniyle özür dilemeyi ve tazminat ödemeyi prensiptekabul ettiğini yazdı.

Gazete Avrupalı diplomatik kaynaklaradayandırdığı haberinde "Erdoğan'ın "özür olarak" kabul edebileceği,Netanyahu'nun ise "özür değil üzüntü" ifadesi olarak benimseyeceği biraçıklama formülü üzerinde çalışıldığını duyurdu. İsrail, tazminat veözürün resmi olarak Türk devletine değil, kurban yakınlarınayapılmasının işleri kolaylaştıracağı görüşünde.

Özür vetazminat karşılığında Ankara'nın da jest olarak Mavi Marmara baskınıardından çektiği Tel Aviv Büyükelçisini geri göndereceği söyleniyor.

Cenevre'de Netanyahu'nun özel girişimiyle yapılan görüşmelerin ardından ülkelerine dönen diplomatlar, ele alınan önerileri Erdoğan ve Netanyahu'yagötürerek görüşlerini alacak. Taraflar önümüzdeki haftalarda üzerineçalıştıkları metne son şeklini vermek için yeniden biraraya gelecek.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA