• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail pervasız
21 Kasım 2012 Çarşamba 14:20

İsrail pervasız

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ni dünkü ziyareti sırasında kızını kaybeden bir baba ile karşılaşmasında yaşadığı duygusal anları paylaştı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, D-8 Zirvesi için geldiği Pakistan'ın başkenti İslamabad'da kendisini takip eden Türk gazetecilere dünkü Gazze ziyaretini değerlendirdi.
Bakan Davutoğlu, bir gazetecinin dünkü Gazze ziyareti sırasında duygulandığı anları hatırlatması üzerine  şöyle konuştu:
''Gerçekten çok ıstırap verici, insanı hüzünlendiren tabloydu. Bir genç kız 15-16 yaşlarında, bir yaşlı 75-80 yaşlarında, bir de genç erkek cesedi ki onun kanı hala akıyordu. Hepimizin o yaşlarda kızı var, babası içeri alınca çok duygusal bir an yaşandı. Kızına nasıl kapaklandığını görünce, çevredekiler teskin etmek için 'Türk Dışişleri Bakanı burada, sizi teselli etmek istiyor' dediler, dönüp bize sarılınca... O anda birçok şeyi insan çok daha yakından hissediyor, bu yaşamayanın hissetmeyeceği duygulardır.
Keşke daha fazla teselli edebilseydim o babayı, keşke orada kalıp o aileyle birlikte geçirebilseydim o geceyi. Hiçbir şey bir evlat açısından daha ağır gelemez. Sadece orada değil daha önce de bir aileden çok sayıda çocuğun vefat ettiği bir aileyi ziyaret ettik, orada da aynı ortam vardı. Şimdi bunlar terörist mi? O genç hanım kız, 15-16 yaşındaki kız İsrail'e ne yaptı, ne tür bir suçla suçlanıyor ki böyle bir muameleye maruz kalıyor. Orada o yoğun insanı duyguları yaşadıktan sonra diplomasi ve rasyonalizm de yaparsınız ama adalet ve vicdana dayanmayan hiçbir diplomasi kalıcı olamaz. O babanın hissiyatına bir şekilde sahip çıkmayan bir diplomasi de insanlık vicdanıyla bütünleşemez."
İsrail pervasız
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanları ile dün Gazze'ye yaptığı ziyareti hatırlatarak, "Daha biz oradayken bile saldırıların sürmesi İsrail'in pervasızlığının bir göstergesi" dedi.
Davutoğlu, Gazze'de ateşkes sağlanması için dün gece belli bir noktaya gelindiğini, ancak gece yarısından sonra Hamas'ın onay vermesine rağmen İsrail tarafından anlaşmaya verilecek teyidin gelmediğini söyledi.
"Hayır" denmediğini ancak teyit de verilmediğini belirten Davutoğlu, "Ancak en azından taraflar arasında önemli ölçüde uzlaşma sağlanmış bir metin var ortada. Bu bizi ümitlendiriyor" dedi. Davutoğlu, böyle bir zemin varken hala saldırıların devam etmesinin İsrail'in çok taktik bazı adımlar attığını gösterdiğini ancak bunun kabul edilebilir olmadığını ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA