• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail kendi kalesine gol attı
08 Haziran 2010 Salı 10:24

İsrail kendi kalesine gol attı

İsrail, Türkiye'nin kendisinin OECD üyeliği lehinde oy vermesinden hemen sonra ve spotları İran'a çevirmek istediği bir dönemde düzenlediği filo saldırısıyla uzatma dakikalarında kendi kalesine
İsrail’in uluslararası sularda Gazze yardım filosuna düzenlediği saldırı, ulusal çıkarlara yönelik ufkunu yitiren bir hükümetin işiydi. İsrail dostlarını kızdırdı ve düşmanlarını da hem öfkelendirdi hem memnun etti. İsrail hukukun üstündeymiş gibi davranarak uluslararası kamuoyunu adım adım kendisinden uzaklaştırıyor ve meşruiyetini, bundan dolayı da güvenliğini aşındırıyor.

İsrail’in Gazze ablukasını korumak için giriştiği eylem tam tersine, uluslararası arenada bütün bir halka yönelik (yasadışı olan ve geri tepen) kuşatmanın kaldırılması gerektiğine dair bir atmosfer yarattı. Ayrıca İsrail’in bir Müslüman ülkeyle, yani olayda dokuz vatandaşı öldürülen Türkiye’yle sahip olduğu yegâne stratejik ilişkiyi de tehlikeye attı. İsrail’in 2008-2009’da kalabalık bir kent olan Gazze’nin büyük kısmını enkaza çevirecek şiddette düzenlediği, çoğu sivil olmak üzere 1400 Filistinli’nin canına mal olan saldırıdan bu yana Tayyip Erdoğan’ın hükümetiyle ilişkilerinin giderek bozulduğu doğru.
Fakat daha geçen ay Türkiye İsrail’in Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) kabul edilmesi lehinde oy kullandı. Şimdi, Türk bayraklı gemilere düzenlenen saldırının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilişkilerin asla eskisi gibi olmayacağını söylüyor. Bunun İsrail’in güvenliği için olumlu bir gelişme olduğu söylenemez.
Dahası İsrail’in Gazze’ye yönelik politikası, Hamas’ın 1.5 milyon Gazzeli üzerindeki hâkimiyetini güçlendirdi. Abluka Mısır’dan açılan tünellerden yapılan kaçakçılığı İslamcıların kontrolüne terk ediyor; halkı gıda, iş ve hatta İsrail bombardımanıyla evsiz kalan binlerce kişi açısından barınma için onlara bağımlı hale getiriyor. Filo fiyaskosu, anketlerin milliyetçi Fetih içindeki rakipleri karşısında seçimleri kaybedeceğini gösterdiği bir dönemde, Hamas’a siyasi itibar sağlıyor.

Cenevre Sözleşmesi ihlal edildi

Hele İsrail (ve ABD’nin) spotları İran’ın nükleer faaliyetlerinin üzerinde tutmak istediği dönemde, tüm bunlar uzatmalarda kendi kalesine gol atmak anlamına geliyor. İsrail’in işgal altında-ki Filistin topraklarında süregiden sö- mürgeciliği ve sık sık toplu cezalandır- maya başvurması, kendisinin de imza-cısı olduğu Dördüncü Cenevre Sözleş- mesi’ni ihlal ediyor. Başbakan Binya-min Netanyahu filoda Kaide parmağı olduğunu söyleyip gürlüyor ama kendi haydutça davranışı cihatçılık için taraftar toplama görevlisi gibi iş görüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da dediği gibi, Gazze ablukasını sürdürmek mümkün değil. Kaldırılması ve Hamas’ın niyetlerinin sınanması gerekiyor. İsrail’in bundan dolayı yaşayacağı gurur kırıklığı, şu an yaşadığı daimi meşruiyet kaybının yanında solda sıfır kalır. (Başyazı, 6 Haziran 2010)

Radikal
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA