• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail bölge için büyük tehlike
06 Ekim 2011 Perşembe 08:32

'İsrail bölge için büyük tehlike'

Başbakan Erdoğan, Güney Afrika'dan İsrail'e sert mesajlar gönderdi.
Başbakan Erdoğan, Güney Afrika'dan İsrail'e sert mesajlar gönderdi. Ülkenin idari başkenti Pretoria'da Türk dış politikasının ele alındığı konferansta konuşan Erdoğan "İsrail'i, bölgesi ve çevresi için tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var." dedi.
Erdoğan konferansta BM reformundan Afrika sorunlarına kadar birçok konuda Ankara'nın yaklaşımını anlattı.
Başbakan Erdoğan, Pretoria'daki konferansta yaptığı konuşmanın sonunda katılımcıların sorularını cevapladı. İsrail'in Pretoria Büyükelçi Yardımcısı Başkatip Ya'akov Finkelstein, Erdoğan'ın konuşmasında Gazze'deki tünellerle ilgili açıklamasına değinerek, "Tünellerden sadece gıda değil, silahlar, füzeler geçiyor. Bu füzelerle şehirlerimiz, çocuklarımız vuruluyor." dedi. Başbakan ise önce esprili bir dille, "Sağ olsun yorumlarıyla, sorusuyla önümü çok açtı."dedikten sonra İsrail temsilcisine şu karşılığı verdi: "O tünellerden atom bombası geçmez. Nükleer silah geçmez, fosfor bombaları geçmez. İsrail, fosfor bombalarıyla Gazze'yi bombalamıştır. Bu bir kitle imha silahıdır. Ve kitle imha silahı kullanmak suçtur. O tünellerden geçse geçse ancak küçük çaplı silahlar geçebilir. Tüfek geçer. Ama oradan tank top bunlar geçmez değil mi? Ama Gazze tanklarla, toplarla kuşatıldı.
 
BM'nin binalarını bile bombaladınız. Madem Gazze'den Filistin'den roketler atılmış, kaç tane İsrailli öldü söyler misiniz? Bize cevap veremediler. Ama biz 7'den 70'e on binlerce Filistinlinin Gazzelinin o bölgede İsrail bombalarıyla öldürüldüğünü ve bunun acımasızca yapıldığını biliyoruz." Erdoğan'ın verdiği cevap İsrailli diplomatı şaşkına çevirirken, salondakiler bu cevabı ikinci 'One Minute' çıkışı olarak yorumladı.

Mavi Marmara saldırısına da değinen Başbakan, "9 şehidin üzerinden 35 mermi çıktı. Ve şu anda İsrail'in Başbakanı utanmadan 'O gemide silah vardı.' diyor. Bir tane şu ana kadar ortaya koydukları silah yok. Ama bu yalanı söyleyebilir çünkü bunların siyaseti yalan üzerine kuruludur, doğruluk üzerine değil." diye konuştu. İsrail'in kendi kararlarıyla Türkiye'nin dostluğunu kaybettiğini belirtti. İsrail'in, Filistin'de işgalci olduğunu ifade eden Başbakan'ın "Siz şu anda Güney Afrika'da hür, rahat, huzurlu yaşıyorsunuz ama Filistinli kendi topraklarında bu huzuru bulamıyor." sözleri ise salondan uzunca bir süre alkış aldı.

SURİYE YAPTIRIM PAKETİ DEVREYE SOKULACAK

Başbakan konferansta BM'de Suri-ye'deki rejime karşı çeşitli tedbirler getirilmesini öneren karar tasarısının kabul edilmemesini de eleştirdi. Bu vetoya rağmen Türkiye'nin sivillere şiddet uygulayan Şam yönetimine karşı adımlar atacağını kaydederek, "Tabii bu veto, yaptırımlarımızı engellemez. Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız.'' dedi. Konseyin geçici üyesi Güney Afrika'nın oylamada çekimser kalmasına ilişkin bir soruyu ise yanındaki G.Afrika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Motlanthe'yi işaret ederek, "Beni değerli dostumun yanında zora soktun. Özgürlük mücadelesinde abideleşmiş bir Güney Afrika'nın Suriye halkının yanında yer almasını çok arzu ederdim." diye cevapladı. Erdoğan'ın bu konudaki hayal kırıklığını, G. Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'ya da ileterek, "Bizi üzdünüz." siteminde bulunduğu öğrenildi.

Erdoğan konferanstaki konuşmasında ayrıca BM'nin belli ülkelerin vesayetinden kurtarılarak yeniden yapılanması çağrısını da yineledi. BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip daimi üye sayısının artırılmasını isteyerek, "BM'nin reforme edilmesi şart. Bu süreçte de daimi, geçici üyeliklerin değiştirilmesi lazım. Daimi üyelik dediğimiz zaman dünyadaki herkes bundan nasibini almalı. Bir tane Afrika ülkesi var mı bunların arasında yok, nasıl olacak da adalet dağıtılacak. Afrika'nın kaderi şu anda kimin elinde, 5 tane daimi üyenin elinde. Böyle devam etmesi mümkün değil." diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA